Kanoe.cz

Mistrovství ČR žáků ve sprintu

Ve Strakonicích bylo na programu soupeření o mistrovské medaile ve sprintu na divoké vodě v žákovských kategoriích a zároveň předposlední díl Českého poháru žáků ve sjezdu.

Vody zlatonosné Otavy klidně protékají kolem ostrova ve strakonickém Podskalí a trpělivě čekají, až si sluneční paprsky za chladného rána prorazí cestu lehkými závoji mlhy až k vodní hladině. Tato hra se zde v různých obměnách opakovala již nesčetněkrát, ale toto nedělní jitro bylo přece jen výjimečné. Podobně jako v sobotu ožily břehy pestrobarevnou směsicí příznivců kanoistického sportu z celé republiky. Na programu bylo soupeření o mistrovské medaile ve sprintu na divoké vodě v žákovských kategoriích a zároveň předposlední díl Českého poháru žáků ve sjezdu.

Trať závodu si žáci důkladně osahali již při sobotním závodu ve slalomu. Startovalo se opět na klidné vodě, ale již po několika metrech bylo třeba štíhlé sjezdové lodě správně nasměrovat do proudu a co nejrychleji se protáhnout peřejí před loděnicí strakonického oddílu. V mírných vlnách pod ní číhá nejen velký balvan uprostřed řeky, ale i několik záludných mělčin, které snadno dokáží připravit nepozorného vodáka i o několik cenných vteřin. Pak již přichází prudká zatáčka doleva a ještě asi stometrový úsek do cílové linie.

Těsně po deváté hodině vyrazila do boje s časomírou první singlkanoe a za ní v půlminutových intervalech následovaly další lodě. Velmi potěšitelné bylo v porovnání s předchozími závody početnější obsazení všech lodních kategorií. Zvláště velkou radost všem udělala děvčata, která dokázala naplnit čtyřmi loděmi i obě ženské kanoistické kategorie C1Ž a C2Ž, což dosud nebývá pravidlem ani v závodech dospělých. Při mistrovských závodech má své nezadatelné místo i závod družstev, který následoval po krátké polední pauze. Startovní listina tohoto závodu byla také poměrně slušně zaplněna a stejně jako dopoledne jsme byli svědky zajímavého boje i velkého úsilí v boji o cenné kovy.

Jak to při závodech bývá, někomu se dařilo více, jinému méně. A tak jsme u počítače s průběžnými výsledky i u výsledkové tabule mohli vidět gesta zmaru a rozčarování, překvapený úsměv i vítězný jásot. Zaznamenali jsme několik ne zcela očekávaných výsledků a vysoko ve výsledcích i několik nových jmen. A co tedy obrazovka počítače ukázala?

Jako uragán vletěl do singlířského ringu Adam Klement z Vysokého Mýta a hned dosáhl až na stupínek nejvyšší. V součtu časů za obě kola dělilo Vaška Kristka z Valašského Meziříčí od vítězství jen něco málo přes vteřinu, Honza Paták z Litovle na bronzové příčce ztrácel již o něco více. To byli žáci starší, mladší kategorii ovládli borci z Litovle v pořadí Michal Šmoldas, Jakub Kuča, ze třetího místa se radoval Adam Lerch z Klášterce.

Velmi dobře se na strakonický závod připravili kajakáři ve Veselí na Moravě. Michal Tomeček a Martin Zajvar si již v prvním kole vytvořili citelný náskok, který v kole druhém jen potvrdili. Pro bronz si z Českých Budějovic přijel Matěj Štětka. Mezi mladšími chlapci se Vojta Zapletal z Kralup nenechal zaskočit a zaslouženě zvítězil. Na stupně vítězů ho doprovodili Adam Lerch a královéhradecký Vojta Heger.
Z dramatického souboje mezi dvěma desítkami kajakářek vyšla nakonec vítězně brněnská naděje Martina Satková, byť věkem ještě žákyně mladší. Ve starší kategorii opanovalo dekorování nejlepších opavské trio ve složení Tereza Brožová, Sabina Foltysová a Mária Mrázková, v kategorii mladší se spolu s Martinou těšily z medaile Tereza Fišerová z Roudnice a Klára Hricová z Olomouce.

Deblířské umění již tradičně nejlépe předvedli borci z vysokomýtské školy Adam Klement – Matyáš Junek, stejně tak tradičně si stříbro odnesli Filip Jelínek z Bohemky a Vojta Zapletal. Bronz mezi staršími žáky putuje do Olomouce zásluhou dvojice Jakub Kleveta – Jan Vrublovský. Posádka mladších žáků Michal Šmoldas – Jakub Kuča se radovala z medaile nejcennější, další kovy si odvezli Valaši, jmenovitě Jan Kaminský – Libor Čáň a Josef Špetík – Jakub Křenek.

Nyní se podívejme na výše zmíněné kategorie statečných kanoistek. Časomíra v kategorii C1Ž určila pořadí Simona Pospíchalová (Kadaň), Martina Satková a Barbora Bayerová (Valmez), v kategorii C2Ž pak opavskou dvojici Mária Mrázková – Sabina Foltysová následovaly Barča Kaminská – Nikola Huňková (Valmez) a Klára Hricová – Veronika Fialová (Olomouc).

V soutěži tříčlenných družstev se siglířské zlato stěhuje do Vysokého Mýta, stříbro pak do Valašského Meziříčí. Veselští kajakáři potvrdili své individuální výsledky i v hlídce a přesvědčivě zvítězili před trojicí z Kralup a pražských Bohemians. Medaile mezi mladšími žáky vybojovala družstva z Roudnice, Dukly Brandýs a Olomouce. Žádné překvapení nepřipustila ani opavská děvčata, která předstihla své soupeřky z Valašského Meziříčí a Olomouce. Moravskou záležitostí byl i závod v kategorii 3xC2, stupně vítězů obsadila družstva z Valašského Meziříčí, Litovle a Olomouce.

Domnívám se, že nic nebrání tomu, aby právě skončený mistrovský závod byl hodnocen kladně. Svým dílem k tomu napomohlo zázemí strakonického oddílu, práce pořadatelů a všech činovníků závodu a svazu, jakož i přízeň sponzorů. Děkujeme i za příjemné slunečné počasí. Samozřejmě, že největší díl poděkování patří všem závodníkům, kteří se na trati vydali ze všech sil a předváděli bojovné výkony. Vždyť právě to je pravým kořením každého sportovního podniku.

Dovolím si připomenout všem mladým závodníkům, aby kromě pádlování věnovali příslušnou část své pozornosti svým školním povinnostem. Společně s organizátory z bechyňského oddílu se pak těším na poslední zastavení letošní pouti sjezdovým pohárem, které se uskuteční 23. října na řece Lužnici. I v tomto závodě půjde o mistrovské medaile, tentokráte v klasickém sjezdu.

Martin Smolka
SCM Bohemians

MS Rio 2018

logo Rio2018

1.SP Liptovský Mikuláš

4.SP Tacen

Krumlovský maraton

KVM 2018

Finále SP La Seu

3.SP Augsburg

Instagram #czechcanoe

MS juniorů a U23

2.SP Krakov

SP KrakowOnline výsledky
Fotogalerie

Přímý přenos
ČT Sport
sobota K1ž, C1m
semi
8:50-11:20
finále 11:50-13:20
 neděle C1ž, K1m
semi 8:50, 10:05, 10:45
finále 11:50-13:20

Mistrovství Evropy

Auto od AutoTreid

thumb ATT075 Vizual Seat Arona 02b

2x automobil Seat Arona na jeden rok od společnosti Autotreid“.
Sledujte, kdo vede!

Adidas Sickline

SP La Seu

 

Partneři ČSK DV

logo CEPS

letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

ME slalom Tacen

Tacen 2017

SP Ivrea

logo ivrea
Live stream
Online výsledky
ČT Sport - přímý přenos
neděle 3.9. 13:30-14:30

Mistrovství světa U23 a juniorů ve slalomu

3.SP Markkleeberg

WRR Markkleeberg

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF