Kanoe.cz

7. a 8. Český pohár žáků ve sjezdu v Hradci nad Moravicí

Je naprosto přirozené, že milovníci sjezdu na divoké vodě nepolevují ve své vášni ani o prázdninových měsících, které jsou v řadě jiných činností pokládány za „okurkovou sezónu“. Snad nejpádnějším důkazem je právě skončená Silesia Water Tour 2010.

Sjezd na divoké vodě, to je klasický závod, to je sprint, je to i maratón. Jsou to závody jednotlivců stejně tak jako závody družstev. To všechno dokázal nabídnout vodácký svátek na slezské říčce Moravici. Zkusme nyní nahlédnout na tuto akci z pohledu sjezdařů žákovského věku.

Zdánlivě poklidná říčka Moravice v úseku z Hradce se při průtoku okolo 20 m3/s stává důstojným kolbištěm nejen pro žákovské měření sil. Vodě se do cesty staví řada nízkých stupňů, které vytvářejí velké válce či nařasí tok táhlými vlnami. Vysoký jez v Brance je za normálních okolností nesjízdný, ale organizátoři instalovali do propusti dřevěnou šoupačku, po které je překonání výškového rozdílu hladin bezpečné. O pár set metrů dále opouští tok vilovou zástavbu a v mírných zákrutech lemovaných porostem míří k Novému jezu v Opavě Kylešovicích. Nejprve je ale těsně nad soutokem s Hvozdnicí nutno překonat poslední větší překážku — kamenný stupeň přezdívaný Loučovice. Přestože někteří zvláště mladší závodníci měli zpočátku v některých pasážích problémy (k vidění byly kontra záběry, hodiny, najetí do břehů, ba i zvrhnutí), s přibývajícími tréninkovými jízdami se stále lépe vyrovnávali s nástrahami a v samotných pohárových závodech již podobných potíží bylo minimum. K obtížím je nutno přičíst i poměrně velkou délku tratí — jak sprintové v Hradci nad Moravicí tak klasické v celém úseku.

Protože se za stejných podmínek pojede v příštím roce i Mistrovství světa juniorů, byly závody vypsány zároveň jako předmistrovské a klasický sjezd jednotlivců i družstev byl současně i republikovým mistrovstvím dorostu. Díky tomu měli žáci výjimečnou příležitost poměřit své síly a dovednosti nejen s našimi dorostenci v čele s úspěšnými reprezentanty, ale i s řadou zahraničních závodníků. Velká část z nich tak vůbec poprvé okusila chuť mezinárodního klání.

Závody, to je hlavně řeč vteřin a bodů, takže je nejvyšší čas upřít pozornost k výsledkům. Sobotní sprint byl již sedmým podnikem letošního poháru, nedělní klasický závod pak osmým.

Již jsme si zvykli, že kategorie singlířů je moravská záležitost. Starším žákům stále kraluje Vašek Kristek z Valašského Meziříčí, řádná porce radosti díky Honzovi Patákovi a Karlu Šotolovi míří do Litovle. Další Valach, mladší žák Honza Kaminský, si dvakrát vychutnal výstup na nejvyšší stupínek (a s pomocí reprezentačního trenéra Roberta Knebla se i správně naučil mávat početnému publiku).

Starších žákyň KK Opava jsme si na stupních vítězů užili dosyta. Po nepřítomnosti v Českém Vrbném znovu přesvědčivě vítězí Terka Brožová, zde následovaná Majkou Mrázkovou. Třetí příčka v klasiku patří Sabině Foltysové, ve sprintu hegemonii domácích závodnic narušila Simona Pospíchalová z Kadaně. Brněnská Martina Satková mezi mladšími děvčaty vítězila výrazným rozdílem, spolu s ni se radovaly Bára Čekalová z Klášterce a Barbora Bayerová z Valašského Meziříčí.

Pověst líhně kvalitních deblkanoistů ve Vysokém Mýtě potvrzují Matyáš Junek a Adam Klement, na které Filip Jelínek s Vojtou Zapletalem (Bohemians Praha — Kralupy) stále marně hledají recept. Čest mladších žáků úspěšně hájili Honza Kaminský s oddílovým parťákem Liborem Čáněm.

Nejdramatičtější souboje se pravidelně odehrávají mezi kajakáři. Na „bednu“ se po oba dny probojoval chomutovský Honza Nachtigal, který se letos pohárových závodů zúčastnil poprvé. Klasik jasně opanoval, ve sprintu se sice blýskl nejlepším časem (ve druhém kole jako jediný žák pod 2 minuty — ano, tak dlouhý byl sprint!), ale po drobném zaváhání v kole prvním to stačilo „jen“ na stříbro. Honza Tomeček z SK Veselí sprinty umí, což vítězstvím potvrdil i v Hradci, v nedělním závodě mu časomíra přiřkla místo třetí. Bylo by překvapením nevidět mezi medailisty dosavadního lídra Filipa Jelínka — třetím místem v sobotu a druhým v neděli upevnil své vedoucí postavení v poháru. Mladší kajakáři, to je zatím doména Vojty Zapletala a na tom ani další dva závody nic nemění. Stříbrný Vašek Chaloupka a bronzový Honza Novotný, to jsou další naděje olomoucké bašty sjezdového sportu u nás.

Byť jsem zmínil jen nejlepší, velmi si cením bojovnosti, nasazení a odhodlání všech závodníků a chtěl bych jim za předvedené výkony poděkovat. Vytrvalý páteční déšť jakoby připomněl nevlídné dny našeho květnového setkání v Opavě. Naštěstí sobota i neděle přinesly mnohem lepší počasí a závodníci se mohli po oba dny těšit ze skvělé atmosféry při závodech, při dekorování nejlepších a ze zájmu početného publika z řad vodáků i místních obyvatel. Zásadní roli v tom samozřejmě sehrála i obětavá práce pořadatelů oddílů KK Opava a SK UP Olomouc.

Téměř se nechce věřit, že základní část poháru máme již úspěšně za sebou. Nyní jdeme do finále a to půjde již o mistrovské medaile. Již na samém začátku září se na Otavě ve strakonickém Podskalí rozdělí cenné kovy ve slalomu a sprintu. Na mistrovství v klasickém závodě si pak počkáme několik dalších týdnů až na samý závěr letošní sezóny — řeka Lužnice kousek nad Bechyní a konec října.

Nezbývá než popřát všem krásné prožití druhého prázdninového měsíce a již nyní se těším na urputné boje o mistrovské medaile a setkání s vámi všemi. Ahoj.

Kompletní výsledky zde.

7. ČP žáků ve sprintu
8. ČP žáků v klasiku


Martin Smolka
trenér SCM Bohemians Praha

 

 

 

MS Rio 2018

logo Rio2018

1.SP Liptovský Mikuláš

4.SP Tacen

Krumlovský maraton

KVM 2018

Finále SP La Seu

3.SP Augsburg

Instagram #czechcanoe

MS juniorů a U23

2.SP Krakov

SP KrakowOnline výsledky
Fotogalerie

Přímý přenos
ČT Sport
sobota K1ž, C1m
semi
8:50-11:20
finále 11:50-13:20
 neděle C1ž, K1m
semi 8:50, 10:05, 10:45
finále 11:50-13:20

Mistrovství Evropy

Auto od AutoTreid

thumb ATT075 Vizual Seat Arona 02b

2x automobil Seat Arona na jeden rok od společnosti Autotreid“.
Sledujte, kdo vede!

Adidas Sickline

SP La Seu

 

Partneři ČSK DV

logo CEPS

letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

ME slalom Tacen

Tacen 2017

SP Ivrea

logo ivrea
Live stream
Online výsledky
ČT Sport - přímý přenos
neděle 3.9. 13:30-14:30

Mistrovství světa U23 a juniorů ve slalomu

3.SP Markkleeberg

WRR Markkleeberg

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF