Kanoe.cz

Banja Luka, místo divoké vodě zaslíbené, z pohledu sjezdařů

thumb ME medailistky

Banja Luka je druhé největší město Bosny a Hercegoviny hned po Sarajevu a jedná se o největší město srbské části této země. Je umístěno na severozápadu Bosny a leží na řece Vrbas. Počet obyvatel je lehce pod 200 000 a úroveň žití je zde nadprůměrná. Celé město je samozřejmě silně zasaženo válkou a Banja Luka přežila opravdu těžké boje. Místní se z této situace pomalu sbírají, ale bude to ještě pár let trvat.

Samotná řeka Vrbas je typem horskou řekou s několika skoky a divokými úseky. Řeka protéká dvěma kaňony - Tijesno (délka 5 km) a Podmilacje (délka 8 km). Obtížnost vody je WWIII - WWIV a průtok řeky je velice proměnlivý, 25 - 120 m3 za sekundu, na jaře dokonce až 500 m3 za sekundu. Teplota vody má v průměru 17 stupňů a délka slalomového úseku je nastavitelná od 400 po 800 metrů. 

Banja Luka letos hostí už třetí akci tohoto formátu. V letech 2012 a 2013 se zde konaly světové poháry ve sjezdu a po letošním evropském šampionátu se sem za rok vrátí závodníci z celého světa. Na řeku Vrbas se ale netěší pouze sjezdaři, oblíbenou trať tu mají jak raftaři, tak slalomáři a i turisté.

Banja luka

Město Banja Luka (foto: Jan Homolka)

A co na vlastní mistrovství říkají čeští závodníci? Zeptali jsme se kajakáře Tomáše Slováka, singlíře a trenéra Lukáše Novosada a kajakáře Kamila Mrůzka. 

Tomáš Slovák:
Tomáši, jak se Ti mistrovství zatím líbí z pohledu závodníka?
Je to tu fantastické, sice se každý den mění průtok, ale vždy to má něco do sebe a řeka je krásná za jakéhokoliv vodního stavu. Zejména prostřední sprintová pasáž je zajímavá svým profilem a obtížností. Úskálí sprintové trati tvkí ve stále se měnící proudnici, s čímž se závodníci musí vypořádat. Je vidět, že jsme na balkáně a místní pořadatelé řeší jiné věci než jsme my zvyklí ze střední Evropy, ale to k tomu patří. A i když se občas objeví nějaké organizační komplikace, mají závody vysokou úroveň. 

Lukáš Novosad:
Lukáši, jste v Banja Luce už skoro týden, co tě tu uchvátilo a naopak zaskočilo a co zatím na organizátory říkáš?
Obecně bych rád pochválil práci organizátorů kteří se snaží vrátit region do původního života který tu byl před válkou. Držím jím palce, aby získali dostatek financí a chuti na obnovu lávek které smetla loni povodeň. Jestli se jim to podaří, bude se jednat o velmi atraktivní úsek a pěknou závodní trať. Co se týče toho uchvácení a zaskočení, tak asi nemám co bych vypíchnul. Jedná se nějaký standard, který se už pár let drží. Těší mě vysoká úroveň našeho mužstva, která je už pár let stejná a máme velký počet kvalitních závodníků. Jakmile někdo odpadne, najde se junior, který může ihned vhodně doplnit místo v manšaftu. 

Kamil Mrůzek:
Kamile, letos slavíš jubilejní dvacátou účast v reprezentačním týmu, co říkáš na konkurenci a vývoj, který se ve sjezdu během té doby uskutečnil?
Když jsem začínal před dvaceti lety, jednalo se o reprezentační zájezdy a spíše o dovolené pro všechny. Nejezdilo se o medaile, ale bylo to spíše hobby bez velkého očekávání. Pamatuji si na své první MS, kdy jsem začínal bez pořádného treninku a skončil na 35. místě. Od té doby začal trénovat Robert Knebel, který je v týmu dodnes a je důvodem vysoké úrovně a všech týmových úspěchů. Co se týká vývoje, tak nahoru šly samozřejmě lodě, pádla a obecně materiál. Hodně se změnil systém závodů. Dřív se jezdil jen dlouhý sjezd, sprint se jezdí od roku 2002, kdy byla premiéra na MS ve Sesii v Itálii. V roce 2003 se jelo první ME v Karlových Varech a od té doby se drží systém rozestupu MS a ME. V roce 2007 na ME v Bihači přibyla čtvrtá disciplína, sprintové hlídky. Vývoj jde tedy opravdu dopředu a je to znát.”

V tuto chvíli mají závodníci pauzu, jsou za nimi kvalifikace a ve 21:00 se pojede finále sprintu, ve kterém máme 12 závodníků.

ME vlajka

ME ve sjezdu Banja Luka  2015 (foto: Jan Homolka)

Napsal: Jan Homolka

 

 

 

1.SP Liptovský Mikuláš

MS juniorů a U23

3.SP Augsburg

2.SP Krakov

SP KrakowOnline výsledky
Fotogalerie

Přímý přenos
ČT Sport
sobota K1ž, C1m
semi
8:50-11:20
finále 11:50-13:20
 neděle C1ž, K1m
semi 8:50, 10:05, 10:45
finále 11:50-13:20

Instagram #czechcanoe

Mistrovství Evropy

Český pohár Skupiny ČEZ

Auto od AutoTreid

thumb ATT075 Vizual Seat Arona 02b

2x automobil Seat Arona na jeden rok od společnosti Autotreid“.
Sledujte, kdo vede!

Adidas Sickline

SP La Seu

 

Partneři ČSK DV

logo CEPS

letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

ME slalom Tacen

Tacen 2017

Mistrovství Evropy U23 a juniorů ve slalomu

SP Ivrea

logo ivrea
Live stream
Online výsledky
ČT Sport - přímý přenos
neděle 3.9. 13:30-14:30

Mistrovství světa U23 a juniorů ve slalomu

3.SP Markkleeberg

WRR Markkleeberg

ME U23 a juniorů ve slalomu

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF