Kanoe.cz

Lukáš Přinda zasvětil život vodnímu slalomu. A teď připravuje nový velký závod

lukas prinda fotoKdo se někdy točil kolem vodního slalomu, určitě ho zná. Lukáš Přinda alias Lukas byl aktivním vodním slalomářem, ale Loděnice v Troji byla dlouhá léta i jeho prací a životem. Tento rok je pro něj zlomový a plný nových výzev. Víte, že se v Troji letos chystá úplně nová soutěž vodních slalomářů?

Jak ses dostal k vodnímu slalomu a jak dlouho si už u tohoto sportu?

Tak, jak to je u většiny dětí, k vodě mě přivedli rodiče. Jezdil jsem od deseti let. Rodiče závodně nesportovali, ale jezdili rádi se mnou a bráchou turisticky, hlavně Ohři, odkud pocházím. Až po letech jsem se dozvěděl, že jedním z důležitých motivů bylo, že jsem se jako malý stranil dětského kolektivu. Třeba jsem z dálky pozoroval děti, jak si hrají na hřišti, ale nechtěl jsem si hrát s nimi. Rodiče nevěděli co se mnou až vyhledali rady dětské psycholožky. Ta jim poradila, ať mě dají na nějaký individuální sport, kde ale budu mezi lidmi. No a tak jsem u vody už tři čtvrtiny svého života. Často si říkám, že je neuvěřitelné, jak jeden okamžik může ovlivnit celý život. V tomhle případě v dobrém :)

Co byl podle tebe tvůj největší úspěch a co tě na tom sportu nejvíce baví?

Teď, když už nejezdím, u sportu zůstávám, protože se mi líbí přátelská atmosféra, která kolem vody veskrze panuje a mám ten sport tak nějak rád, když už jsem s ním vyrostl. Kdysi jsem četl, že člověk se cítí "doma" tam, kde prožije pubertu. Tu jsem prožil v juniorském reprezentačním družstvu, takže u slalomu. Omlouvám se všem trenérům, kteří to prožili se mnou (smích).

Jak tě napadlo začít dělat rozhodčího?

Když jsem skončil se závoděním, chtěl jsem u vody zůstat, být nějak aktivní. Dlouhodobě je rozhodčích nedostatek, závodníci často nejsou s výroky spokojeni. Je to hodně nevděčná funkce. Přišlo mi dobré využít toho, že jsem ještě nedávno jezdil a ty průjezdy branek mám ještě jaksi zažité. Objedu ale jen pár závodů za rok, chtělo by to víc nováčků. Nechce to někdo zkusit?

Na jakých závodech budeš působit příští rok a co chystáš?

Příští rok nás v Troji kromě nominace a MČR čeká mistrovství Evropy, premiérově, což bude spousta práce a také spousta zábavy a doufám, že také skvělých výsledků.
S Ludvíkem Medřickým jsme si už déle říkali, že by té zábavy mohlo být ještě trochu více a tak nás napadlo uspořádat rankingový závod. Přišla nám škoda, že závod téhle úrovně v ČR chybí. Líbil se nám formát závodu, jakým byl budějovický Wave, tedy dobře obsazený slalom, jako hlavní část, a k tomu různé fun-exhibiční soutěže, koncerty atd. Taková je tedy představa. Termín jsme záměrně zvolili uprostřed prázdnin (10. - 11. 8. 2018), kdy je pro všechny, kteří si nevyjedou místo v některé z reprezentačních sestav, jaksi hluché závodní období. Plynule navazujeme na dva rankingové závody, v Bratislavě (28.- 29. 7.) a Vídni (4.-5. 8.). Dá se to tedy pojmout jako letní série, doufáme, že to také naláká množství zahraničních závodníků.

Dá se tento závod srovnat s tak velkými závody, jako je SP v Troji, nebo s čím by se dal porovnat?

Chtěli bychom, aby závod byl srovnatelný s letošním provedením Českých pohárů, tedy obrazovka, komentátor, live výsledky, snad i odměny... Taková úroveň závodu je ve srovnání s jinými mezinárodními závody (pokud nepočítám MS a ME) vysoce nadstandardní. Má-li být slalom zajímavý pro sponzory i nezainteresovanou veřejnost, musí závod hezky vypadat a mít spád, účastnit se ho známé tváře. Jsem moc rád, že se podařilo takovouto úroveň nastartovat. Je kolem toho opravdu hodně práce a úsilí několika málo lidí.

Co by sis nejvíc přál do nového roku a na co se moc těšíš?

Zdravá a šťastná rodina, takové samozřejmé přání nesamozřejmých věcí... No a kromě toho bych si přál, aby se ten náš závod povedl tak, jak si představujeme a proběhl hladce. Hned z kraje roku se těším na oblíbený závod na běžkách - Boboloppet - 90km skrz celé Jizerky. To štěstí, když je člověk konečně v cíli se nedá popsat, doporučuju vyzkoušet :)

Foto: Jan Homolka

MS Rio 2018

logo Rio2018

1.SP Liptovský Mikuláš

4.SP Tacen

Krumlovský maraton

KVM 2018

Finále SP La Seu

3.SP Augsburg

Instagram #czechcanoe

MS juniorů a U23

2.SP Krakov

SP KrakowOnline výsledky
Fotogalerie

Přímý přenos
ČT Sport
sobota K1ž, C1m
semi
8:50-11:20
finále 11:50-13:20
 neděle C1ž, K1m
semi 8:50, 10:05, 10:45
finále 11:50-13:20

Mistrovství Evropy

Auto od AutoTreid

thumb ATT075 Vizual Seat Arona 02b

2x automobil Seat Arona na jeden rok od společnosti Autotreid“.
Sledujte, kdo vede!

Adidas Sickline

SP La Seu

 

Partneři ČSK DV

logo CEPS

letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

ME slalom Tacen

Tacen 2017

SP Ivrea

logo ivrea
Live stream
Online výsledky
ČT Sport - přímý přenos
neděle 3.9. 13:30-14:30

Mistrovství světa U23 a juniorů ve slalomu

3.SP Markkleeberg

WRR Markkleeberg

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF