Kanoe.cz

Tři měsíce prázdnin aneb Veronika Vojtová na cestách

Veru na cestachSlalomářské destinace pro ideální zimní přípravu zůstávají stále stejné. Ten, kdo může a nechce si dobrovolně máčet ruce v ledové Vltavě, ujíždí za teplem. Výběr oázy v poušti blízkosti města Al Ain ve Spojených arabských emirátech nebo australský Penrith, dějiště olympijských her v r. 2000, je již osvědčenou volbou. Kajakářka Veronika Vojtová letos zatoužila vyzkoušet hned všechny tyto destinace.

1Pro svou zimní přípravu si proto vybrala obě již zmíněné destinace a k tomu ještě jednu, pro ní novou zemi, přidala. „Přiznávám, že miluju poznávat nová místa a stereotypy, do kterých se v zimě v Česku dostávám, mě unavují víc než je zdrávo. Výběr lokalit jsem samozřejmě přizpůsobila tomu, abych se všude mohla vozit na vodě, poznala pár nových terénů a míst na Zemi,“ řekla svěřenkyně Jiřího Rohana. Itinerář jejích cest, vede přes emirátský vodní ráj, dále pokračuje na Nový Zéland a končí zastávkou u klokanů.

Veroničino dobrodružství začalo celkem zostra deseti dny náročného tréninku na trati v centru Wadi adventure v Al Ain, kam si na pár dní přijeli odskočit i tři z našich olympioniků Kateřina Kudějová, Jířa Prskavec, Víťa Gebas spolu s dalšími parťáky z USK Praha. I přestože je zimní příprava v začátcích, nic nepodceňují ani naši bratři ze Slovenska.

3Spolu s juniorským týmem tak měli možnost využívat kanál sami pro sebe. „Co vám budu povídat, větší idylka v poušti není,“ popisuje Vojtová. „Ani mráček nad hlavou, krásných 35°C, co víc si přát?! Bohužel z dnů nabitých tréninky jsem se o jediném volném dnu s Lukášem Rohanem a Jířou Prskavcem stihla vydrápat „pouze“ na horu týčící se přímo nad tratí, odkud je neskutečný pohled na to šílenství, které tu šejk dokázal vybudovat.“

Podobně šíleně roste i okolí. „Pokaždé, když stojím na vrcholu, dokáže mě překvapit, jak rychle se Emiráty rozvíjí. Podobně překvapujícím zážitkem bylo i odpolední surfování, které nám všem nedalo spát. Museli jsme zdejší umělou vlnu vyzkoušet. Od vlny pro začátečníky jsme dospěli až k té téměř největší. Plavčíky zřejmě překvapila naše zarputilost a snaha stihnout každou vlnu. Naštěstí tu největší bombu na nás neposlali, jinak bychom všichni leželi semletý někde na kraji bazénu,“ směje se naše vodní slalomářka.

4Po těchto pár dnech, ze kterých se snažila vyždímat, co se dalo, jí čekala velká neznámá. Zatímco se všichni vraceli domů, Verči samotné začalo cestování po vlastní ose. Po noci strávené na letišti a 22 hodinách v letadle přistála na zeleném ostrově. „Proč je tak Nový Zéland nazýván jsem poznala hned při cestě z letiště do Taurangy, města, které bude mým útočištěm na další měsíc. Všude kam se podíváte jen lesy a pastviny a na každém rohu krávy nebo ovce,“ nadšeně říká Veronika. „Mohu říci, že jen bláznovi by se tady nelíbilo. Moře a zároveň krásné řeky, které lákají turisty, raftaře i nás slalomáře. Nevím, zda se mi vůbec bude chtít odjet do betonového koryta nově vybudovaného kanálu v Aucklandu, kde bych se chtěla koncem ledna zúčastnit otevřeného mistrovství Oceánie,“ popisuje mistryně světa ve hlídce.

Jak ale Veronika slavila Vánoce, co cukroví a oslavy Nového roku? „Typické Vánoce to pro mě rozhodně nebyly. Bydlím pouze mezi místními („kiwíky“). Stihla jsem navštívit místní vánoční trhy. Trdelník byste tam opravdu jen těžko hledali. Jestli byste ale měli chuť na něco sladkého z manga nebo avokáda, rozhodně byste si vybrali,“ směje se závodnice USK Praha.

5A co dalšího Verču ještě čeká? „Kromě již zmíněného závodu v Auclandu, doufám, že poznám i jednu z dalších tratí na jihu ostrova v Mangahao, kde porovnají své síly závodníci v národní nominaci. Po všech těchto zážitcích mohu jen těžko říci, zda se mě koncem ledna bude chtít odletět do australského Penrithu, kde mě čeká poslední a nejintenzivnější část přípravy spolu s velkou částí naši vodácké špičky,“ dodala závodnice, která oslaví 7. Února 27 narozeniny.

Na evropskou půdu by se pak po více než třech dlouhých měsících měla vrátit opět 8. Března. A jaké má letos jedna z našich nejlepších kajakářek očekávání v sezóně 2017? „Žádné nemám, zatím se chci nechat unášet na vlně pohody, která vyzařuje i z místa, kde tento článek vznikal. Možná jen doufám, že mě ta pohoda vydrží i po příjezdu domů.“

1.SP Liptovský Mikuláš

MS juniorů a U23

3.SP Augsburg

2.SP Krakov

SP KrakowOnline výsledky
Fotogalerie

Přímý přenos
ČT Sport
sobota K1ž, C1m
semi
8:50-11:20
finále 11:50-13:20
 neděle C1ž, K1m
semi 8:50, 10:05, 10:45
finále 11:50-13:20

Instagram #czechcanoe

Mistrovství Evropy

Český pohár Skupiny ČEZ

Auto od AutoTreid

thumb ATT075 Vizual Seat Arona 02b

2x automobil Seat Arona na jeden rok od společnosti Autotreid“.
Sledujte, kdo vede!

Adidas Sickline

SP La Seu

 

Partneři ČSK DV

logo CEPS

letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

ME slalom Tacen

Tacen 2017

Mistrovství Evropy U23 a juniorů ve slalomu

SP Ivrea

logo ivrea
Live stream
Online výsledky
ČT Sport - přímý přenos
neděle 3.9. 13:30-14:30

Mistrovství světa U23 a juniorů ve slalomu

3.SP Markkleeberg

WRR Markkleeberg

ME U23 a juniorů ve slalomu

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF