Kanoe.cz

Čtyřkajak pro Rio: Havel, Trefil, Dostál a Štěrba budou bojovat o další olympijské medaile

Racice V_-_9Deset týdnů před startem soutěží rychlostních kanoistů na olympijských hrách se vyjasnilo jmenovité složení osmičlenného týmu pro Rio 2016. Vedle již jistých nominací pro kanoisty Martina Fuksu (C1 1000 a 200 m) a Jaroslava Radoně s Filipem Dvořákem (C2 1000 m) a kajakáře Josefa Dostála (K1 1000 m) rozhodl Světový pohár v portugalském Montemoru o tom, že na singlkajaku na dvoustovce pojede Filip Šváb. Čtyřkajak, který před čtyřmi lety získal olympijský bronz, bude startovat ve stejném složení jako v Londýně – posádku tvoří Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba.

„Jsem rád, že bylo možné uzavřít nominaci tak brzy, závodníci teď budou mít klid na přípravu,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar. „Nedělní parádní výkon čtyřkajaku v Portugalsku nejen jednoznačně odpověděl na otázku složení posádky pro Rio, ale hlavně posádku dokonale stmelil a dodal jí velkou sílu do náročné přípravy. Vím, že v následujících týdnech borci ještě posunou svou výkonnost vzhůru. V Riu se dá očekávat možná i rekordně tvrdá konkurence, to ukázaly už závody Světového poháru v Duisburgu a Račicích.“

Do Ria odcestuje jako náhradník kajakář Jakub Špicar, který bojoval o místo ve čtyřkajaku. Daniel Havel s Janem Štěrbou, bronzoví medailisté z loňského mistrovství Evropy, pravděpodobně budou moci na olympijských hrách nastoupit také do závodu deblkajaků na kilometrové trati. „Konečnou přihlášku ale provedu až podle vývoje přípravy, lze ji měnit ještě v srpnu. Vzhledem k výsledkům v posledních letech nás musí zajímat jen šance na medaile,“ dodal reprezentační trenér.

Posádka Havel, Trefil, Dostál, Štěrba získává pravidelně medaile právě od olympijských her 2012. K bronzu z Londýna přidala tři tituly mistrů Evropy a stříbro, zlato a bronz ze světového šampionátu. Nominaci do Ria v tradičním složení jí zajistilo nedělní jednoznačné vítězství na Světovém poháru v Montemoru.

„Po Londýně jsem neskončil a chtěl jsem zabojovat o Rio. Ale kdyby mi tehdy někdo řekl, že dva měsíce před letošními olympijskými hrami na ně budu nominovaný a v té samé sestavě, odpověděl bych, že je to nádherný sen a já bych si přál, aby se vyplnil. A teď jsem v posádce, která vyhrála závod Světového poháru, má dobře nakročeno k olympiádě a má ambice tam bojovat vepředu. Ten sen se naplnil, ale nebylo to zadarmo. Je za tím spousta práce naší i lidí okolo. Jsme na půli cesty, jejíž vrchol by měl být v Riu,“ řekl pětatřicetiletý Jan Štěrba, zadák posádky.

Společně s Danielem Havlem a Lukášem Trefil vyrazil v úterý na krátké soustředění v Livignu, po němž bude následovat příprava ve Vranově nad Dyjí. „Tam budeme mít startovací dvoutýdenní kemp. Je to místo odstřižené od civilizace, měl by tam být klid. Odpočineme si od Prahy a Račic,“ dodal Štěrba.

Josef Dostál odcestuje do Livigna v druhé polovině tohoto týdne a vysokohorskou přípravou stráví tři týdny. „Budeme trénovat v nižších intenzitách, hlavně na vodě, ale také na kole a v posilovně,“ řekl vicemistr světa na singlkajaku, který tak v Riu bude mít šanci bojovat o dvě medaile. „Jsem rád, že v Portugalsku jel čtyřkajak po dlouhé době konečně dobře a že je nominace jasná.“

Následně se všichni členové čtyřkajaku budou připravovat v Račicích až do červencového mistrovství republiky. Poté je čeká ještě závěrečná příprava v Kadani. „Ve Vranově je hluboká a lehká voda, ideální na chycení záběru. V Račicích jsou podmínky něco mezi, zatímco v Kadani je voda těžká a má podobný charakter jako v Riu. Třeba i tohle by nám mohlo pomoct,“ dodal Jan Štěrba.

Zatímco členové čtyřkajaku – stejně jako deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák – už před olympijskými hrami neplánují žádné mezinárodní závody, kanoista Martin Fuksa a kajakář Filip Šváb se představí ještě na evropském šampionátu v Moskvě v závěru června.

Jmenovitá nominace rychlostní kanoistů pro olympijské hry v Riu de Janeiru

K1 1000 m: Josef Dostál

K1 200 m: Filip Šváb

K2 1000 m: Daniel Havel, Jan Štěrba (definitivní potvrzení jejich startu proběhne až těsně před OH)

K4 1000 m: Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba (náhradník Jakub Špicar)

C1 1000 a 200 m: Martin Fuksa

C2 1000 m: Jaroslav Radoň, Filip Dvořák

ME Bělehrad

belgrade2018 logo 1357.jpg

Olympijské naděje

ME juniorů a U23 2017 - Sprint

ME Sprint - Plovdiv 2017

ME Marathon 2017

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

SP Belehrad

logo Belehrad

 

SP SZEGED

logo szeged2017

 

SP Montemor-o Velho

thumb logo sprint SP1

 

Olympijské naděje - Szeged

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

 
nabreziMM
Český svaz kanoistů se stal podepsáním partnerské smlouvy s Městem Kadaň v roce 2008 partnerem projektu Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (CZ, 1.09/1.2.00/09.00052).

RSS rychlost