Kanoe.cz

Kajakář Šváb si splnil sen, vybojoval místo pro olympijské Rio

MS Svab_finalePomýšlel už na tři olympiády, teprve na čtvrtý pokus však kajakář Filip Šváb vybojoval místo pro olympijské hry. Na mistrovství světa v Miláně dojel ve finále kajakářské dvoustovky osmý a zajistil tak místenku pro českou kanoistiku do brazilského Ria de Janeira.

„Pro mě to byl sen, jezdím proto, abych se dostal na olympiádu. Třikrát už mi to nevyšlo, tak teď na stará kolena. Ale říkám, že bych jezdil až do Tokia, kdybych se tam nedostal. Asi bych to zkoušel dál, ale mladí by mě nejspíš už převálcovali. Věk nezastavím,“ říkal dvaatřicetiletý Šváb.

V nynější sezoně už byl ve finále mistrovství Evropy i Evropských her. Světový šampionát v Miláně mu však vyšel na výbornou, ačkoli ho trápí tenisový loket, který měl na závody zatejpovaný, aby necítil problémy na startu.

„Mistrovství se povedlo nečekaně. Už čtrnácté místo na deblu bylo super. A singl? Vyjel jsem místo pro olympiádu. Nad tím jsem ani nepřemýšlel, že bych tak mohl jet. Říkal jsem si, že kdybych se dostal do finále B, bylo by to super,“ řekl Šváb.

MS Svab_portretKanoistikou žije odmala, věnoval se jí jeho děda i táta, který ho trénoval. „Je to rodinná záležitost, to je skoro jak klan Fuksů,“ povídal kajakář. „Baví mě to čím dál tím víc. Jak jsem starší, víc si to užívám. Dřív jsem byl hrozně nervózní, furt jsem to bral: Zajedu, nebo nezajedu. A teď si říkám: Tak co, kolik mi zbývá? Jedna, dvě sezony? Tak si to jdu užít.“

Prospělo mu, že v Olomouci trénuje s parťákem z deblu Karlem Slepicou. „Je to lepší, když jezdíme ve dvou, člověk se víc hecne.“ Také je zdravý. „Předloni jsem měl dost dlouho salmonelu. Než mi na to přišli, byl jsem furt unavený. Chodil jsem na vyšetření, trvalo dlouho, než zjistili, že mám v sobě salmonelu . To mě dost ovlivnilo.“

Také letos na jaře absolvoval trénink v Jižní Africe se slovenskými kajakáři. „Tak jsem od nich odkoukal i něco jiného, trošku víc jsem posiloval, trochu víc jsem od loňska ztěžkl. Na dvoustovce hodně záleží na síle,“ říká Šváb, který věří, že i příští rok prokáže výkonnost, která mu zajistí letenku do Ria.

Krumlovský maraton

KVM 2018

ME Bělehrad

belgrade2018 logo 1357.jpg

Olympijské naděje

ME juniorů a U23 2017 - Sprint

ME Sprint - Plovdiv 2017

ME Marathon 2017

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

SP Belehrad

logo Belehrad

 

SP SZEGED

logo szeged2017

 

SP Montemor-o Velho

thumb logo sprint SP1

 

Olympijské naděje - Szeged

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

 
nabreziMM
Český svaz kanoistů se stal podepsáním partnerské smlouvy s Městem Kadaň v roce 2008 partnerem projektu Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (CZ, 1.09/1.2.00/09.00052).

RSS rychlost