Kanoe.cz

Světový šampion Dostál byl v Duisburgu druhý, čtyřkajak ani deblkanoe nebudou startovat

duisburg pepa_medailePoprvé v kariéře získal kajakář Josef Dostál medaili ze Světového poháru na singlkajaku na olympijském kilometru. V německém Duisburgu dojel mistr světa druhý za Němcem Maxem Hoffem a v přímém souboji s Danielem Havlem si tak zajistil nominaci na singlkajak na Evropské hry v Baku i pro mistrovství světa v Miláně, kde půjde o olympijskou nominaci.

Havel byl ve finále osmý, nicméně necítí se dobře a má teplotu. Vzhledem k tomu nebude v odpolední rozjížďce startovat čtyřkajak – posádka mistrů světa a trojnásobných evropských šampionů. „Nemá cenu na Světovém poháru riskovat nejen Danovo zdraví, ale ani to, že by si posádka, které se tak daří, zbytečně odnesla ze závodu špatný pocit,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Rychlostní kanoisty čekají v červnu první Evropské hry a v srpnu olympijská kvalifikace na mistrovství světa v Miláně, proto má zdraví závodníků jasnou přednost před startem na Světovém poháru. A tak do ranního finále B singlkanoistů na 1000 metrů nenastoupil ani Filip Dvořák, který měl v pátek večer teplotu. V dalším programu Světového poháru tedy nestartuje ani deblkanoe Jaroslav Radoň, Filip Dvořák.

„Po konzultaci s doktorem jsme se rozhodli, že není nutné ničit si zdraví závodem, který není enormně důležitý,“ řekl trenér deblkanoistů Libor Dvořák.

duisburg K1_1000_mFinále singlkajakářů s Josefem Dostálem a Danielem Havlem však bylo důležité směrem k nominaci pro Evropské hry i mistrovství světa. Dostál v nabité sestavě v Duisburgu dobře trefil start a před soupeři hned získal náskok. „Takže jsem si mohl trochu odfrknout. Pak jsem se snažil držet s nimi na špičce, jel jsem dost nízkou frekvenci, cítil jsem, jak mi loď hezky odjíždí,“ řekl Dostál.

Zhruba v polovině trati si nechal odjet domácího Maxe Hoffa, zároveň však předpokládal, že zpomalí další velcí soupeři, Australan Murray Stewart a Dán René Poulsen. Oba předjel. „Jsem spokojený. Trochu jsem si hlídal Dana Havla, jednou dvakrát jsem se ohlédl. Viděl jsem, že je kousek za mnou, tak jsem se šetřil na druhou půlku,“ popsal Dostál.

Havlovi finále nesedlo, skončil v něm osmý. „Od začátku jsem byl zatuhlý, nechytil jsem si svoje tempo a pak už s tím nešlo moc dělat. Doufal jsem, že budu držet čelo, ale to se nepovedlo. Nebylo to tentokrát ono,“ řekl Havel, který vzhledem k olympijské nominaci dává v této sezoně přednost čtyřkajaku.

Dostál, ačkoli mu nevyšel začátek sezony na mistrovství Evropy v Račicích, zajel v Duisburgu výsledek, který mu otevírá cestu i k individuálním startům. „Trochu se mi ulevilo, že už se budu moct soustředit vesměs jen na mistrovství světa a Evropské hry, že nebudu muset ladit na víc závodů, ničím se stresovat a budu se moct soustředit na jeden hlavní cíl, kterým je olympiáda,“ řekl světový šampion na singlkajaku mezi juniory, do 23 let i seniory. „S trenérem Karlem Leštinou jsme se začali víc soustředit na Světový pohár, ladili jsme formu jako na mistrovství světa. Oproti mistrovství Evropy, kde jsem byl nejen fyzicky, ale i psychicky unavený, je to velké zlepšení. Měl jsem na závody klid a dobře jsem se cítil i v teplejší vodě,“ řekl Dostál.

duisburg pepa_stupnePo evropském šampionátu oholil z pověrčivosti plnovous. „To abych hezky odplavil psychický i fyzický stres a únavu. Teď vousy nechávám růst do té doby, co se mi bude jezdit dobře. Kdybych je nechal až do mistrovství světa, byl bych rád, ale vypadal bych jako Krakonoš,“ dodal stříbrný Dostál se smíchem.

Blízko medaile byla také kanoistka Jana Ježová, kterou dělilo na pětistovce od bronzové Kanaďanky Vincentové v cíli pět desetin, i když se po velkou část trati zdálo, že česká závodnice medaili mít bude. „Já už k tomu nemám co dodat,“ posteskla si Ježová, která byla na velkých akcích několikrát čtvrtá.

Kanoista Jaroslav Radoň dojel druhý ve finále B C1 1000 metrů. „V pátečním semifinále byl Jarda perfektní, udělal mi radost, tentokrát se mu příliš nepovedl start a celá jízda působila tužším dojmem. Ale celkově jsem rád, že jde individuálně nahoru,“ dodal Libor Dvořák. Pátí ve finále B skončili na deblkajaku na 1000 metrů Patrik Kučera a Jakub Špicar.

Výsledky SP Duisburg, muži, K1 1000 m: 1. Hoff (Něm.) 3:30,354, 2.DOSTÁL 2:32,040, 3. Poulsen (Dán.) 3:32,446, ... 8. HAVEL 3:39,977, C1 1000 m, finále B: 1. Tacchini (It.) 4:02,103, 2. RADOŇ 4:03,612, K2 1000 m, finále B: 1. Wood, Fitzsimmons (Aus.) 3:19,980, ... 5. KUČERA, ŠPICAR 3:21,144, ženy C1 500 m: 1. Ballaová (Maď.) 2:10,803, ... 4. JEŽOVÁ 2:17,914.

Kompletní výsledky najdete zde: http://results.imas-sports.com/kanuduisburg/regatta.php?competition=wettkampf_125

MEJ & U23 Račice

 

RSS rychlost