Kanoe.cz

Na Světovém poháru v Duisburgu triumfovali na pětistovce Dostál i Fuksa, kanoistka Ježová přidala stříbro

duisburg martin fuksa ctyrkaČtyři finálové jízdy ve Světovém poháru proměnil kanoista Martin Fuksa ve čtyři vítězství. V německém Duisburgu zopakoval výkon ze Szegedu, kde vyhrál kilometr i pětistovku. Stejně jako loni tak ve Světovém poháru jasně vládne kanoistům. Vedle toho během týdne vylepšil na obou tratích nejlepší světové časy historie. „Úžasný!“ shrnul Fuksa. Na pětistovce v Duisburgu triumfoval také kajakář Josef Dostál. Kanoistka Jana Ježová přidala stříbro na pětikilometrové trati. V Německu tak český tým získal čtyři medaile a celkově jich v letošním Světovém poháru má osm.

Do sbírky medailí přidá kanoista Martin Fuksa po dvou letošních dílech Světového poháru další čtyři zlaté kousky. Jen jedinkrát v jejich průběhu prohrál, v semifinále pětistovky v Szegedu byl druhý. Stoprocentní bilance mu zajistí první místo i v pořadí Světového poháru kanoistů, které ovládl už loni.

„Když něco vyhraju, chci to zopakovat. Minulý rok jsem si nasadil laťku hodně vysoko a věděl jsem, že už skoro víc dokázat nejde. Chtěl jsem se tomu hodně moc přiblížit. Vyšlo to ještě lépe než minulý rok, hlavní závody jsem vyhrál, dokonce jsem udělal dva svěťáky, co víc si přát. Je to naprosto boží. Teď už bych si jen přál, abych byl zdravý a pokračoval takhle dál několik let.“

Na pětistovce – stejně jako na kilometru – se na stupních vítězů setkal s Isaquiasem Queirozem dos Santosem z Brazílie a domácím Sebastianem Brendelem. „Pětistovky pro mě letos zatím nejsou tak suprové. Pořád myslím na kilák a možná i podle toho pětistovka vypadá. Ale i když to není výkon, na který jsem zvyklý, je pořád zlatý. To je naprosto skvělé,“ řekl loňský mistr světa na pětistovce a stříbrný na kilometru.

Z Duisburgu odjíždí se dvěma zlatými medailemi a výrazně vylepšeným nejlepším časem historie na kilometru, přičemž rekord na pětistovce posunul o předchozím víkendu v Szegedu. Ztratil však oblíbené sluneční brýle. Všichni tři medailisté z pětistovky si totiž nachystali medailovou „koupačku“. „Nejdřív se tam kluci shodili navzájem. Doufal jsem, že pro mě nepřijdou. Ale připravil jsem se na to, dal jsem pádlo stranou, brýle chytil do ruky. Jenže jak mě tam shodili, neměl jsem sílu a pustil je. Sebastian mi vylovil čelenku, ale vítězné brýle jsou fuč. Ale bylo to fajn. Jsem moc rád za tenhle svěťák, že jsem mohl závodit s těmihle kluky a dokonce jsem je mohl porazit,“ dodal Fuksa.

Za dva týdny ho čeká mistrovství Evropy v Bělehradě. „V pondělí si dám doufám celý den volno, vyspím se, zajdu si na snídani, na kafe. Ale Evropa je ob víkend, takže je potřeba se tenhle týden ještě namakat a pak si před Evropou trochu odpočinout. Po ní si dám určitě víc než jeden den volna, abych si oddechl a připravil se na nejdůležitější závod, což je mistrovství světa,“ dodal Fuksa.

Dostál se bál o vítězství

duisburg pepa K1 500Na kilometru skončil kajakář Josef Dostál v Duisburgu čtvrtý, na pětistovce však vybojoval zlatou medaili. „Byl to pro mě dost těžký závod. Vyrazil jsem a hodně jsem to v první půlce závodu napálil. Od půlky pak foukal protivítr, tak jsem věděl, že mám oproti ostatním výhodu a že mám rychlejší druhou poloviny závodu,“ líčil Dostál.

Jenže osmdesát metrů před cílem mu trochu sklouzla ruka na pádle. „Možná to ani nebylo vidět, ale v mé hlavně to byl obrovský šok a ztráta, protože když vám ruka sklouzne, nevyužíváte celý potenciál záběru a těla. Bál jsem se, že ztratím vítězství, ale naštěstí jsem to do cíle nějak došolíchal.“

Za cílem si pak zakřičel, zaťal ruku do vítězného gesta. „Předjel jsem kluky, kterým to teď dost jde, hlavně Artuura Peeterse, který byl druhý na kiláku, a René Holtena Poulsena, kterému pětistovky jdou,“ dodal mistr světa na pětistovce a bronzový z kilometru.

Dostál vynechal kvůli přípravě na blížící se mistrovství Evropy první Světový pohár v Szegedu. „Do tohoto svěťáku jsme šli z tvrdého tréninku a teď už budeme ladit, tréninky budou trochu lehčí tréninky a převážně na kvalitu než na kvantitu,“ dodal Dostál.

Kanoistka Ježová přidala stříbro na pětikilometrové trati a vyhrála finále B na olympijské dvoustovce

Duisburg stribro jana jezovaKanoistka Jana Ježová nejprve vyhrála finále B na olympijské dvoustovce. Odpoledne pak dostala na krk stříbro ze závodu na 5000 metrů. „Byla to moje devátá jízda ve třech dnech. Potom, co jsem vyhrála finále B na dvoustovce, už jsem neměla žádné síly a přemýšlela jsem o tom, jestli do závodu vůbec nastoupím. S trenérem jsme se domluvili, že kdyby se závod vyvíjel špatně, odstoupím. Po startu jsem byla až šestá, ale postupem závodu jsem se dostávala dopředu,“ líčila Ježová. Potom vedoucí Kanaďanka zvolila špatnou dráhu, musela na obrátku přejíždět přes bójky a spadla do vody. „To byl impuls trochu zabrat. Od té doby jsem se pohybovala na třetím místě, ale pořád jsem se bála, že Kanaďanka nasedne a dojede mě, jela jsem, co to dalo.“ Na stříbrnou pozici pak Ježovou posunula diskvalifikace ruské závodnice za kolizi s původně druhou německou kanoistkou.

V dalších finálových jízdách byly Eliška Betlachová s Janou Krpatovou ve finále dvoustovky na deblkajaku osmé. Kajakář Jan Štěrba byl čtvrtý ve finále B na pětistovce, Filip Šváb na dvoustovce kajakářů dojel ve finále B šestý. Devatenáctiletá kanoistka Martina Malíková dokončila finále B na pětistovce devátá. Jakub Adam byl devátý v závodě kajakářů na 5000 metrů.

„Úctyhodný je výkon Martina Fuksy na kilometru tady v Duisburgu. Podmínky – teplota vody i síla větru do zad – tu nebyly ideální k tomu, aby nejlepší čas historie o tolik zlepšil. Navíc tu měl své největší soupeře. Co předvedl, to bylo úžasné,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar. „Pepa Dostál před závody sám říkal, že nemá velká očekávání. Přesto vyhrál pětistovku. Navíc se dokáže super připravit na vrchol sezony, takže věřím, že se na olympijském kilometru na mistrovství Evropy a pak hlavně na světovém šampionátu vysune na vyšší příčky.“

Vedle čtyř zlatých medailí Martina Fuksy a triumfu Josefa Dostála přidali bronzové medaile kajakáři Jakub Špicar a Daniel Havel na deblu na kilometru a také kajakářka Anna Kožíšková na pětikilometrové trati v Szegedu, stříbro získala kanoistka Jana Ježová v Duisburgu. „Očekávání od týmu se naplnila. Jsem také rád, že čtyřkajak, který byl v Szegedu pátý v souboji na špičky s ostatními, pokračuje ve své výkonnosti. A kanoistka Jana Ježová v Duisburgu vyhrála finále B na olympijské dvoustovce, což je oproti Szegedu velké zlepšení,“ dodal Pavel Hottmar.

Kompletní výsledky najdete ZDE.

 

RSS rychlost