Kanoe.cz

Kanoista Fuksa triumfoval i na pětistovce a vylepšil vlastní rekord, bronz získala kajakářka Kožíšková

szeged fuksa C1 500 mPo kilometru kanoista Martin Fuksa na Světovém poháru v Szegedu vyhrál i pětistovku, navíc si v závodě vylepšil o více než vteřinu vlastní nejlepší světový čas historie z loňského mistrovství Evropy v Plovdivu. „Taky ten závod bolel víc než loni. Jel jsem ve druhé dráze a neměl jsem kontrolu nad tím, jak jedou ostatní, tak jsem to valil, co to šlo. Hlavně jsem rád za vítězství, čas je bonus,“ řekl Fuksa. Čtyřkajak Jakub Špicar, Daniel Havel, Jakub Zavřel a Radek Šlouf skončil pátý v těsném odstupu od medailových pozic i přes chybu na startu. Český tým tak ze Szegedu veze čtyři medaile, vedle Fuksových dvou zlat získali v pátek bronz Jakub Špicar a Daniel Havel na deblkajaku na kilometru, bronz přidala také kajakářka Anna Kožíšková na pětikilometrové trati.

V dopoledním semifinále na pětistovce Martin Fuksa na Světovém poháru v Szegedu poprvé v některé z jízd prohrál, porazil ho totiž Francouz Thomas Simart. „Musím říct, že jsem po tom semifinále hodně stáhnul ocas a bál jsem se, protože ten kluk jel fakt rychle. Ale říkal jsem si, že jsem do toho nedal všechno, že se začnu soustředit a že na to mám,“ líčil Fuksa.

Obvykle jako favorit závodí v některé z prostředních drah, tentokrát však do finále nastoupil v druhé dráze. „Což znamenalo, že jsem na nikoho neviděl a na nikoho jsem nekoukal. Jel jsem si čistě svůj závod. Prostě jsem to nahulil od začátku do konce a doufal jsem, že se v cíli podívám a bude z toho vítězství. A bylo. Navíc jsem překonal svůj vlastní světový rekord, takže super.“

V čase 1:43,669 zvítězil Fuksa před Olegem Tarnovským z Moldávie a právě Thomasem Simartem z Francie, který ho porazil v dopolední semifinále. K nejlepšímu času historie mu pomohly i přírodní podmínky, foukalo do zad, i když například v Plovdivu loni byla výrazně teplejší voda, což také výrazně snižuje časy.

Za vítězství na pětistovce navíc Fuksa převzal pohár pro vítěze Memoriálu Györgyho Kolonicse, olympijského vítěze na této trati ze Sydney, který zemřel před olympijskými hrami v Pekingu. Domů si Fuksa veze menší verzi poháru. „Najde se tam spousta místa na trofeje. Jsem rád, že dělám něco, co mě baví a jde mi to, je to satisfakce.“

Čtyřkajak zbrzdila chyba na startu

Šest desetin za vítěznými Španěly – na pátém místě – dojel v čase 1:18,491 do cíle čtyřkajak Jakub Špicar, Daniel Havel, Jakub Zavřel a Radek Šlouf. „Umístění by mohlo být lepší, ale s jízdou jsme spokojení. Kubovi Zavřelovi sjela na startu ruka na pádle, takže tam nám ostatní ujeli ještě trochu víc než obvykle, ale potom jsme to dobře dotahovali. Chytli jsme si pěkný rytmus a byli jsme sladění, výkon jsme podali dobrý,“ řekl Daniel Havel. „Časy teď budou na pětistovce čím dál víc srovnané. Takhle disciplína se bude posouvat, protože je od loňska olympijská. Chyby se tam neodpouštějí.“

Mistr Evropy na pětistovce Jakub Zavřel zažil situaci, kdy mu v závodě při záběru sklouzla ruka, úplně poprvé. „Při druhém záběru mi sjela ruka na střed pádla, takže jsem další dva záběry vynechal, protože jsem si musel chytit pádlo zpátky. Stalo se to zrovna ve třetím, čtvrtém záběru, což je na startu neodpustitelné. Tam se loď rozjíždí a když jede posádka dva záběry ve třech lidech místo ve čtyřech, je to obrovská ztráta. To nám potom pravděpodobně chybělo v cíli,“ líčil Zavřel.

Čtyřkajak se nyní už bude soustředit na mistrovství Evropy v Bělehradě o druhém červnovém víkendu. „Do Evropy se budeme snažit odjet co nejvíc tréninků na čtyráku, protože to je v posádkách základ,“ dodal Zavřel.

Reprezentační trenér Pavel Hottmar dodal: „Jsem rád, že Martinovi jeho dvě vítězství a deblkajaku bronzová medaile dodaly klid do dalšího tréninku a závodění. Konkurence čtyřkajaků na pětistovce se vyrovnává, chyběli tu jen Němci, kteří jsou top, a Bělorusové, jinak moc posádek nescházelo. Náš čtyřkajak ukázal, že je na podobné úrovni jako loni.“

Ježová i Kožíšková byly na pětikilometrové trati čtvrté

Szeged Anna KoziskovaKajakář Jan Štěrba dojel ve finále B na pětistovce devátý, stejně jako devatenáctiletá kanoistka Martina Malíková na téže trati. Kajakář Filip Šváb dojel ve finále C na dvoustovce osmý. Kanoistka Jana Ježová byla ve finále C na téže trati druhá. Odpoledne však závodila na nejdelší pětikilometrové trati, která se poprvé jela s přeběhy, a dojela čtvrtá.

„Přeběhy mi moc nešly, tam jsem spíš ztrácela, ale první tři kola jsem měla hodně dobré obrátky a stáhla jsem tam, co jsem ztratila na přebězích. Ale když už jsme za sebou měly tři čtvrtě závodu, došlo mi dost sil a potom jsem dělala i chyby na obrátkách, na těch posledních jsem spíš ztrácela. Se čtvrtým místem jsem spokojená, ale pořád je to čtvrté místo, na třetí je to kousek,“ řekla Ježová.

Naopak díky přeběhům se výrazně dopředu, nakonec až k medaili, posunula kajakářka Anna Kožíšková. „Na prvním přeběhu se lámal závod, protože když najede skupina – byť jen několika lidí – na tak krátký přeběh a krátká mola, je to moc. Takže jsem cíleně přijela za první skupinou. Měla jsem tedy prostor i síly běžet. Díky tomu jsem předběhla řadu soupeřek,“ popisovala Kožíšková, která má mnoho zkušeností i zlatou medaili z mistrovství světa v maratonu. Posunula se i na druhém přeběhu a v trati se přibližovala vedoucím závodnicím. Cílem projela čtvrtá, nicméně rozhodčí diskvalifikovali původně druhou Číňanku, která způsobila kolizi soupeřek na prvním přeběhu. „Mám obrovskou radost, je to pro mě po delší době zase medaile ze Světového poháru,“ dodala Kožíšková.

Kompletní výsledky najdete ZDE.

MEJ & U23 Račice

 

RSS rychlost