Kanoe.cz

Kanoista Martin Fuksa přidal ve Světovém poháru další vítězství

P1010640Loni vyhrál všechny tři závody Světového poháru na olympijském kilometru, k tomu přidal dva triumfy na dvoustovce. Ve vítězné šňůře pokračuje kanoista Martin Fuksa i v maďarském Szegedu. S náskokem více než dvou sekund zvítězil před Olegem Tarnovským z Moldávie a Italem Carlem Tacchinim.

„První závod v sezoně není jednoduchý hlavně po psychické stránce. Člověk neví, co má čekat od ostatních a zejména od sebe. Ale dopadlo to skvěle,“ řekl loňský celkový vítěz Světového poháru mezi kanoisty, který vyhrál závod v čase 3:44,989. „Myslím, že takhle rychle jsem ještě nikdy kilometr nezajel a to jsem to netlačil úplně na maximum. Potvrdilo se, že jsem na tom pořád dobře, že se příprava vydařila. Doufám, že to bude pokračovat v tomhle duchu.“

V Szegedu se změnily podmínky, oproti prvním dnům začalo foukat do zad. „I loni to tak bylo, ale to byly větší vlny. Teď se jelo lépe.“

P1010588Fuksa už dopoledne vyhrál své semifinále, o necelé tři hodiny později už stál na startu finále. „Oproti deblkajakům nebo deblkanoím jsme to měli ještě v pohodě, protože jsme jeli jen dvě jízdy za den, ale i to je dost náročné. Byl jsem zvyklý, že jsem si dal finálový kilák v daný den jako jediný a mohl jsem se na něj plně soustředit. Teď je to jiné. Člověk neví, jak si odpočinout, v tom se budu muset najít. Cítil jsem se před finále maličko unaveně, ale to jsem rozjel v závodě. Dopadlo to nejlépe, jak mohlo, tak jsem si asi odpočinul dobře,“ dodal Fuksa.

Na stupních vítězů pak dostal šampaňské, se kterým bojoval docela dlouho, než se mu ho podařilo otevřít. „Doufal jsem, že po mně nebudou chtít, abych ho stříkal kolem. Ale chtěli. Nešlo mi otevřít lehce, ale doufám, že budu v sezoně na to budu mít víc tréninku,“ řekl s úsměvem Fuksa, který vpodvečer vyhrál ještě svou rozjížďku na pětistovce.

Deblkajak cítí rezervu

Osmí ve finále závodu deblkajaků na pět set metrů dojeli Lukáš Nepraš a Lukáš Trefil, kteří spolu na mezinárodních závodech startují poprvé. Dopoledne nejprve vyhráli své semifinále. „Už ráno jsme to projeli super, i ve finále se nám jelo dobře, ale nemáme spolu naježděné traťové tempo. V přechodu na něj máme rezervu, tam nám ostatní ucukli. Máme na to, abychom ještě půl vteřiny na boj o medaili stáhli,“ věří Lukáš Trefil.

Další závody Světového poháru v Duisburgu posádka vynechá a bude se připravovat na mistrovství Evropy. „Start jsme zvládli na sto procent, ale pak nám další lodě cukly. Pro mě je to dobrá zkušenost, uvidíme, jak se nám povede na mistrovství Evropy,“ dodal háček posádky Lukáš Nepraš.

Devátí byli ve finále závodu deblkajaků na dvoustovce Martin Seidl a Ondřej Bišický. „Po rozjížďce jsme věděli, že jsme nejpomalejší, ale hodili jsme to za hlavu a šli jsme do finále s tím, že bychom chtěli předjet aspoň jednu loď. Všechno nám sedlo, jelo se nám dobře, ale chybělo trochu síly,“ řekl Martin Seidl.

Kanoista Tomáš Janda byl pátý ve finále B závodu na kilometr a postoupil do semifinále pětistovky. Anna Kožíšková dojela šestá ve finále C mezi kajakářkami na pětistovce.

Čtyřkajak v novém složení postoupil přímo do finále

Vítězstvím v rozjížďce si Jakub Špicar, Daniel Havel, Jakub Zavřel a Radek Šlouf zajistili přímý postup do nedělního finále K4 500 metrů. „Je znát, že se každým tréninkem zlepšujeme a jsme víc a víc sladění. Teď jsme měli ještě rezervy ve finiši, ale první polovina jízdy nám docela sedla. Celkově jsme spokojení,“ řekl nejzkušenější člen posádky Daniel Havel.

Česká posádka v rozjížďce porazila Litevce a Portugalce. Celkově zajela třetí nejlepší čas, rychlejší byli pouze Španělé a Maďaři v první jízdě. Přímý postup ušetří čtyřkajak perné semifinálové bitvy. „Na jednu stranu by se nám jízda navíc hodila, abychom měli ještě šanci se sjet, ale tady je tak tvrdá konkurence, že los do semifinále může být pěkně nepříjemný a mohlo by se stát, že bychom nemuseli postoupit. Jsme rádi, že si ty nervy můžeme ušetřit,“ dodal Havel.

Dlouholetý člen posádky Jan Štěrba postoupil na pětistovce na singlkajaku do finále B. Z rozjížděk kajakářů na dvoustovce postoupili Ondřej Bišický i Filip Šváb. Semifinále pojede také kanoistka Martina Malíková na pětistovce.

Kompletní výsledky najdete ZDE.

 

RSS rychlost