Kanoe.cz

Kajakáři si zpestří přípravu v Kalifornii i závodem na moři

Zatímco do Česka už se pomalu vkrádá zima, bronzoví olympijští medailisté na čtyřkajaku Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba odletěli za sluníčkem, teplem a perfektními tréninkovými podmínkami do amerického olympijského střediska Chula Vista. V tradiční destinaci v Kalifornii stráví čtyři týdny, během nichž na vodě najezdí kolem pěti set kilometrů.

Vedle tréninku na hladké vodě pojedou stříbrní medailisté z letošního mistrovství světa hned o víkendu závod na moři. Posádky Havel – Štěrba a Dostál – Trefil čeká šestnáct kilometrů ve vlnách na deblkajacích. "Už jsem to jednou jel a byl to takový boj o přežití," popisoval Jan Štěrba. Lukáš Trefil okusí podobný závod poprvé. "Těším se na to, více adrenalinová kanoistika mě docela dost baví." Podobně se k mořskému dobrodružství staví i Daniel Havel, pro nějž by měla být výhodou menší postava a tudíž snazší klouzání se přes vlny.

Závody na moři zapadají do volnějšího prvního týdne soustředění, do kterého kajakáři vplouvají po šestitýdenním volnu a třech týdnech přípravy v Česku. "Uvidíme, jak na tom kdo bude, nemůžeme se přetáhnout ze začátku, abychom se neutavili a nelehli tam po zbytek soustředění. První týden bude rozjížděcí, další tři týdny budeme trénovat víc," uvedl Karel Leština, osobní trenér Josefa Dostála a Lukáše Trefila.

V kalifornském teple se budou kajakáři připravovat na hladké vodě na singlkajacích, které už na ně čekají na místě. Ve vyhlášeném centru mají k dispozici také atletickou dráhu, posilovny i další vybavení a kompletní servis včetně praček či plné penze v místní jídelně. Bydlet však budou mimo areál s velmi přísnými pravidly, využívají pohodlí domu místní rodiny, odkud jim cesta na trénink zabere deset minut autem.

"Na dřinu se netěší nikdo, ale tam je to perfektní. Tím, že máme všechno zajištěné, zbývá čas jen na trénink a nic nás nerozptyluje. Hlavně, abychom byli zdraví," řekl Jan Štěrba.

Během čtyř týdnů přípravy jsou však rozptýlení a odpočinek nutností, a tak na tři tréninkové dny připadá jeden volný. "Většinou je to tak, že o dnu volna jen ležíme a lížeme si rány," říkal s úsměvem Josef Dostál, který do zavazadel nacpal i prut a další vybavení pro rybaření na moři. Chystá se také jet podívat na velryby. "Mně naposled nebylo moc dobře, protože jsme chytli malou loď, která se houpala. Tak asi vynechám," říkal Daniel Havel.

Háčka čtyřkajaku víc láká šance podívat se na hokejovou NHL. "Byl bych rád, kdyby to šlo. Je to něco úplně jiného, než když se jde na hokej tady v Česku. Jednou jsme chytli Philadelphii, když v ní byl Jágr, tak to byl ještě o to větší zážitek." Lukáš Trefil rád jezdí na výlety do okolí, i když při páté cestě do olympijského centra už nemá moc co objevovat. "Já jsem nejstarší, sbírám se celý den. Večer už je mi většinou líp," dodával Jan Štěrba.

Text a foto Barbora Žehanová

 

Krumlovský maraton

KVM 2018

ME Bělehrad

belgrade2018 logo 1357.jpg

Olympijské naděje

ME juniorů a U23 2017 - Sprint

ME Sprint - Plovdiv 2017

ME Marathon 2017

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

SP Belehrad

logo Belehrad

 

SP SZEGED

logo szeged2017

 

SP Montemor-o Velho

thumb logo sprint SP1

 

Olympijské naděje - Szeged

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

 
nabreziMM
Český svaz kanoistů se stal podepsáním partnerské smlouvy s Městem Kadaň v roce 2008 partnerem projektu Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (CZ, 1.09/1.2.00/09.00052).

RSS rychlost