Kanoe.cz

Rozhovor - Pavel Hottmar

Nový vedoucí SCM - rychlostní kanoistiky  Pavel Hottmar.
1) Pavle, dost lidí tě zná jako velmi úspěšného sprintera. Ale jak si se
vlastně ke kanoistice dostal? Hodně závodníků přivedli k vodě rodiče,
ale jak je to s tebou?

Ke kanoistice mě v 10 letech společně s bratranci přivedla teta, která v mládí na kajaku jezdila. Rodiče mě v pádlování podporovali, pamatuji si, že mimo jiné také proto, abych prý neměl hrbatá záda. :-)

2) Odkud pocházíš? Nějak se mi nevybavuje, že bych si tvoje jméno
vztahoval k jinému oddílu než k USK.

Pocházím z Liberce, až od 18 let jsem v Praze.

3) Jakého výsledku si nejvíc vážíš?

Čekal jsem spíš rozhovor týkající se SCM, který by byl rozhodně aktuálnější, ale nejcennější jsou pro mě dvě bronzové medaile ze singlu na 200m – ME 1999 a ME 2001.

zelenáč s medailí mezi seniory – ME 1999
4) Od kdy jsi se specializoval na 200m?

Na 200m jsem se specializoval pouze v roce 2001, vždy předtím i potom jsem se snažil co nejlépe připravovat především na olympijské disciplíny. Moje výkonnost na 200m byla vždy vyšší než na ostatních tratích pro lepší vrozené předpoklady. Považuji se za průměrný možná i podprůměrný talent – co se fyziologických parametrů rozhodujících při aerobních procesech v organismu týče. Nemám namysli somatotyp, pohybový talent nebo morálněvolní vlastnosti, v tom mě příroda naštěstí obdařila lépe. Vytrvalost se dá tréninkem ovlivnit samozřejmě víc než rychlost, ale bohužel taky jen do určité míry.

5) Kterou sezónu považuješ za svou doposud nejúspěšnější?

Nejvyšší výkonnost jsem měl určitě v roce 2000. Na 200m jsem byl na ME sice až pátý, ale odstup od vítěze byl minimální, navíc jsem během závodu dvakrát zaváhal, takže jsem byl hodně zklamaný. Veškerá příprava samozřejmě směřovala k OH. Na olympiádě jsme se nedostali na čtyřkajaku do finále o desetinu, takže další zklamání. Na K1 500m jsem předvedl v Sydney důstojný výkon, ale sběrači medailí Holmann, Kolganov a Vereckei byli v semifinále výrazně nad moje síly.
 
olympijská sezóna 2000
6) Čím to je, že se ti poslední léta nedaří jako dřív?

V sezónách 2002 až 2004 jsem byl často nemocný, především dlouhé jarní výpadky v tréninku a výpadky uprostřed sezóny se neblaze podepisovaly na výkonnosti i psychice, všechna negativa se navzájem podporovala. Navíc měli v roce 2003 a 2004 kajakáři svazem zakázáno reprezentovat na MS a ME v neolympijských disciplínách (kromě maratónu). Například v roce 2004 jsme nemohli startovat na ME na K4 200m, přitom rozjížďky na 200m začínaly až po finálových jízdách na 1000m, které byly naším cílem. K motivaci závodník potřebuje výsledky nebo alespoň možnost mít výsledky.
V roce 2005 jsem už byl zdráv, ale měl jsem smůlu - nebyl jsem nominován do žádné reprezentační posádky, přestože na ME a MS startovalo celkem 10 našich kajakářů. Následovala další ztráta motivace pro zbytek sezóny.
O výkonnost na 200m jsem přišel hlavně postupnou změnou techniky pádlování během posledních pěti let. Ani ne tolik změnou drah pohybů, jako nejvíc změnou průběhů sil v čase - při rychlosti se už nedokážu pořádně uvolnit. Nedovedu si to sám pořádně vysvětlit, možná už jsem málo pružný, možná to souvisí se sebevědomím, bez kterého sprinter není sprinterem.
 
kdo se rád nefotí na stupních...

7) Vím, že jsi absolvent FTVS, povíš nám něco o svém studiu?

Střední školu – elektrotechnickou průmyslovku v Liberci jsem si vybral hlavně proto, že byla blízko u přehrady. Na FTVS jsem šel nejen kvůli kanoistice, ale i protože jsem byl líný se učit. Někdy lituji, že jsem se ani nepokusil o náročnější a perspektivnější studium. Na studium na FTVS vzpomínám rád.

8) Co tě vedlo k přihlášení na konkurz na vedoucího SCM?

Už předtím jsem byl členem Rady SCM a podílel jsem se na tvorbě nového systému SCM, lákalo mě uvést ho v život. Taky sportovní neúspěchy v posledních letech mě přivedly v pocit, že už bych možná mohl být v budoucnu naší kanoistice prospěšný více jiným způsobem, než jako závodník.
ve společnosti velikánů kajakářského sprintu – ME 2001
9) Jak jsi si věřil ve vítězství?

Měl jsem silného soupeře - Honzu Mareše, takže jsem opravdu nevěděl, jak to dopadne. Až po předložení svých představ o vedení SCM výběrové komisi a jejich reakcích jsem si myslel, že bych mohl být vybrán.

10) V čem myslíš, že můžeš prospět kanoistice lépe než tvoji konkurenti z konkurzu?

To nemůžu hodnotit. Honza Mareš se moc dobře orientuje v problematice SCM i v kanoistice obecně, splňoval všechny požadavky, nenapadá mě obětavější trenér, navíc SCM doposud vedl. Má velké zásluhy, málokdo si dovede představit, kolik práce ve své volném čase pro kanoistiku dělá a to nejen v rámci SCM.
 
 
nová krev – Filip Šváb

 
11) Nebyl handicap, že nemáš žádné trenérské zkušenosti?

Určitě by to s nimi bylo lepší, ale nemyslím si, že jsem byl tímto ve výběrové řízení nějak významně znevýhodněn. Práce vedoucího SCM téměř vůbec nespočívá v osobním vedení sportovců. Naopak kdybych osobně připravoval závodníky, kteří by byli zařazeni nebo měli ambice být zařazeni do SCM, mohlo by docházet ke střetu zájmů. Za svůj největší handicap považuji slabší úroveň ústního projevu - nejsem zrovna řečník.


12) Co připravuješ za změny v SCM mimo těch, které se schválily na VH?

Změny, které byly schváleny na Valné hromadě jsou tak velké, že všechna podstatná budoucí rozhodnutí, která stejně podléhají schválení Radou SCM a výborem SRK ČSK, budou jen kosmetické úpravy. Projekt SCM v RK 2006-2008 bude po schválení MŠMT ČR v detailním znění zveřejněn na kanoe.cz. Konkrétní otázky týkající se SCM rád zodpovím všem, kteří svůj dotaz zašlou na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 
poslední vítězství na K1 200m – 2002
zoufalé kopání lodi – medailisti už byli dávno v cíli
s trenérem Petrem Lněničkou
s mámou
s partnerkou Zuzkou
 

ME Bělehrad

belgrade2018 logo 1357.jpg

Olympijské naděje

ME juniorů a U23 2017 - Sprint

ME Sprint - Plovdiv 2017

ME Marathon 2017

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

SP Belehrad

logo Belehrad

 

SP SZEGED

logo szeged2017

 

SP Montemor-o Velho

thumb logo sprint SP1

 

Olympijské naděje - Szeged

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

 
nabreziMM
Český svaz kanoistů se stal podepsáním partnerské smlouvy s Městem Kadaň v roce 2008 partnerem projektu Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (CZ, 1.09/1.2.00/09.00052).

RSS rychlost