Kanoe.cz

Medailista z MS Pavel Kvasil to umí s pádlem i v osmdesáti

KvasilJak jinak než na vodě oslavil osmdesáté narozeniny Pavel Kvasil, dlouholetý československý reprezentant a olympionik, člen oddílu rychlostní kanoistiky TJ Chemička Ústí nad Labem. Jubileum prožil už 27. června, teprve na konci srpna však přišla na řadu pořádná oslava za účasti všech kamarádů od vody. Jejím zlatým hřebem byla projížďka ústeckých masters na čtyřkajaku, ke které se vedle Pavla Kvasila sešli Bedřich Mráz, Petr Hoskovský a Jindřich Zvěřina.

Pavel Kvasil začal pádlovat na kajaku v sedmnácti letech. Při svém prvním krajském přeboru byl druhý. Postupem času získal devatenáct republikových titulů, stal se reprezentantem. S Františkem Švecem v roce 1966 na světovém šampionátu v Berlíně vybojovali na deblu bronz.

„Každý sportovec sní o olympiádě, já nebyl výjimkou. Do Mexika jsem se nedostal, ale společně se Zdeňkem Bohutínským, Lubomírem Kadnárem a Ladislavem Součkem jsem obsadil K4 na OH v Mnichově v roce 1972. Na kilometru jsme tenkrát dojeli devátí, což bylo pro mnohé zklamání, já to viděl jinak. Byl jsem zapálený amatér, trénoval jsem ráno před odchodem do práce, odpoledne znova. Za rok jsem odtahal na vodě cca 2 500 kilometrů,“ vzpomínal před časem v Ústeckém deníku.

Na vodě dnes jezdí jen už za teplého počasí, v bězvětří, na hladince. Do ústecké loděnice však dochází každý pátek a bedlivě sleduje dění. A nedávno se mu splnil sen, který vyslovil před šesti lety. „Chtěl bych se dožít startu mladého Kukačky na mistrovství světa. To je velký ústecký talent,“ řekl tehdy Kvasil. Na nedávném světovém šampionátu v Szegedu byl juniorský medailista Vilém Kukačka spolu s parťákem Janem Vorlem na deblkajaku na pětistovce při své premiéře mezi dospělými sedmý.

MEJ & U23 Račice

 

RSS rychlost