Kanoe.cz

V Tróji si zaplavali i zkušení raftaři

WD Prostějov WCPěkné teplé počasí doprovázelo víkendové závody Mistrovství České republiky a Českého poháru v raftingu kategorie R4, které se jely v pražské Tróji. Čtyřky ještě doplnily veřejné závody šestek a dvojek. Pořadatelé z klubu RK Trója opět nezklamali a připravili na slalom zajímavou trať, která dokázala potrápit i ty nejlepší posádky, některé si dokonce zaplavaly. Podle očekávání se na stupních vítězů nejvíce objevovaly prostějovští raftaři, posádka Tygříků posílená o reprezentantku ve slalomu Marii Řihoškovou porazila ve slalomu Jezinky.

Ve slalomu byla největší „úmrtnost“ posádek na brance číslo čtyři, kterou byla povodná vlásenka nad válcem. Svou snahu projet jí co nejlépe a vyvarovat se trestných vteřin zde zaplatilo koupelí několik raftů, krátce po sobě si zde například se svými posádkami zaplavali Ondra a Petr Panenkovi z pořádající Tróji. Ve druhé jízdě zde otočili raft dnem vzhůru Cvoci, prostějovským Baňos zase vypadl pravý háček. Ten ovšem po přistání ve vracáku bleskově zaujal zpět své místo ve člunu a zkušená posádka pokračovala dál ve zdolávání trati.

Z mužských posádek se z vítězství radovali prostějovští WC před domácí Trójou a třetími Cvoky. Zatímco WC i Trója o svém umístění rozhodli lepší první jízdou, kterou absolvovali bez dotyků branek, Cvokům jejich absolutně nejrychlejší čas pokazila pětivteřinová penalizace.

V ženské kategorii rozhodla o svém vítězství posádka Tygříků zlepšenou druhou jízdou, která naopak nevyšla po prvním kole vedoucím Jezinkám. Bronz si z Prahy odvezla další posádka z Prostějova, Kočičky.

V kategorii juniorů se opět ukázalo, že zkušenosti na divoké vodě se pouhým mladistvým zápalem dohnat nedají, pouze jedna posádka dokázala projet na trati všechny branky. Jak trefně poznamenal během závodu juniorů Petr Panenka, chce to ještě několik let potrénovat a pak to půjde. První místo v kategorii mládeže si z Prahy odvezla posádka Kaplice D, druhá byla havlíčkobrodská Jiskra a třetí skončily raftové naděje z Hodonína.

Naopak veteráni předvedli tradičně pěknou podívanou, dlouhá léta strávená v peřejích s pádlem v ruce jsou prostě znát. Nejlepší výsledek zajel raft jihlavských Ježků před prostějovskými veterány a veterány z RK Stanu.

Po veřejném závodu šestek se na řadu dostaly dvojky, které se jely z časových důvodů pouze jednokolově. Zde bylo k vidění hodně zajímavých momentů, i zde si náročná trať vybírala svou plovací daň. Naštěstí kanál v Tróji umožňuje na řadě míst po zvrhnutí vcelku rychle nastoupit zpět do plavidla a pokračovat v krasojízdě, což ocenilo několik posádek. Slovem v tomto napínavém závodě provázel Walda z Kaplice, který dokázal nejenom poutavě informovat o dění na závodní dráze, ale rovněž přítomné posluchače pobavil i poučil.

Večerní zábavu ve stanu pivovaru Ježek zpestřilo promítání filmů z cest Petra Panenky po Kanadě a USA, Standa zase nabídnul video z ME na Salze.

V nedělních sprintech došlo k největšímu překvapení mezi ženami, když Jezinkám ve druhé jízdě „vystoupil“ levý háček a skončily až páté. Z prvního místa se radovaly prostějovské Kočičky před Tygříky, bronz patří domácím Indiánkám. Kompletní výsledky sprintu najdete na stránkách results.cz.

Výsledky slalomu

Mistrovství světa R4 - rafting

Mistrovství Evropy - rafting

Logo ERC 2015 BiH 300x225

 

Facebook IRF

 

Facebook SVoČR - Rafting