Kanoe.cz

Historie paddleboardingu

Stručné shrnutí historie paddleboardingu neboli SUP

P9270839Historie paddleboardingu začíná kolem roku 1960, kdy surfaři z Havaje pádlovali na svých longboardech s fotoaparáty na místa, kde se turisté učili surfovat a fotografovali je při jejich počínání. Pádlovat na surfovém prkně, však již napadlo domorodce z Velikonočních ostrovů o mnoho dříve. Hlavní odlišností novodobého paddleboardingu je, že jezdci už nevyhledávají jen vlny, ale prkna používají i na řekách a jezerech k prostému kondičnímu tréninku. S tímto začala nejspíše kolem r. 2000 parta lidí kolem Dave Kalama, Brian Keaulana, Rick Thomase,... kteří mají paddleboard jako alternativu, když nejsou pro surfing ideální podmínky. Po několikaleté odmlce do roku 2007 a počáteční nedůvěře v masové rozšíření tohoto sportu, se na tento sport zaměřily firmy Starboard a Naish a zavedly produkci paddleboardů do sériové výroby. Od roku 2009 zažívá paddleboarding raketový vzestup nejprve v Americe a poté i v ostatních částech světa. Věnuje se mu široká masa lidí od surferů, windsurferů a později kanoistů a kajakářů. Paddleboardingu se věnuje jako kondičnímu tréninku i mnoho cyklistů (Alberto Contador), fotbalistů (příkladem je německý fotbalový reprezentační tým, který využil paddleboard pro fyzickou přípravu před MS 2010) ale i rekreačních sportovců, kteří v něm objevili vášeň. Paddleboardu se věnuje i mnoho celebrit, jako Pierce Brosnan, Cindy Crawford, Jennifer Aniston, Kate Hudson, Lewis Hamilton, Rihanna, etc.

Historie paddleboardingu v Čechách


Paddleboarding je v ČR k vidění od roku 2009 zásluhou firmy Starboard (Patrik Hrdina). Od roku 2010 jsou k mání i odolná nafukovací prkna RED, což vzhledem k ceně a jejich praktické nezničitelnosti umožnilo zkusit si tento sport i široké veřejnosti. Prvním centrem, kde bylo možné si paddleboard zapůjčit, byla Loděnice Lipno 2000, která již v létě 2010 pořídila první plováky na půjčování. Od sezony 2011 jsou v ČR k dostání paddleboardy i od jiných firem jako Naish, JP,etc. V sezoně 2012 se vynořila spousta dalších prodejců a vzrostl i počet míst, kde se dá paddleboard půjčit.

Od roku 2012 se na území ČR začali konat první organizované závody, které se postupně rozrůstají.

Paddleboardisty sdružuje Česká paddleboardová asociace.

Systém českých soutěží v paddleboardingu a jejich vývoj

Klidná voda

První ucelený seriál závodů na klidné vodě se uskutečnil v roce 2012 pod názvem Czech Paddle Board Cup 2012. V roce 2013 pokračoval tento seriál druhým ročníkem. Pořadatelem závodů paddleboardů na klidné vodě je Česká Asociace Dračích lodí v čele s Petrem Klímou Klimberou. Závod paddleboardů se vždy konal jako součást závodu Grand prix dračích lodí. Zatímco první ročník byl řekněme průkopnický a šlo především o seznamování se se závodním pojetím jízdy na prkně, druhý ročník již lze považovat za soutěž, která má svojí kvalitu a v mnoha případech se již opravdu jednalo o urputné zápolení o první pozice. 

Nejobsazenější závod na klidné vodě v kategorii mužů se odjel v Třebouticích, kde se na start postavilo 32 mužů. V kategorii že se neobsazenějším a nejkrásnějším závodem staly Sedlčany, startovalo 14 žen!

Celkovými vítězezi CPBC 2013 se stali Martin Červinka a Karolína Kunžaková.

Divoká voda

Organizovaný seriál soutěží v paddleboardingu na divoké, nebo chcete-li tekoucí, vodě měl jsou premiéru v roce 2013. Jednalo se o soutěž s názvem Spring Paddleboard River Cup 2013 pořádanou uskupením River Paddle-boarding České Budějovice. Závody se odjeli na 4 různých jihočeských řekách ve 4 disciplínách - timetrial, boardcross, slalom a sjezd. Nejlépe obsazeným závodem byla Otava ve strakonicích, kde se celkem představilo 22 mužů a 3 ženy.

Celkovým vítězem Spring PRC 2013 se stali Jan Rott a Katka Petrlíková.

V srpnu se během festivalu WAVE 2013 v Českém Vrbném uskutečnilo historicky první MČR v paddleboardingu na divoké vodě. Na horní části místní umělé slalomové dráhy se paddleboardisté utkali v disciplínách timetrial, boardcross a slalom. 

Mistrem ČR v timetrialu a slalomu se stal Tomáš Vaněček, vítězem boardcrossu a celkového hodnocení MČR se stal Honza Rott. Závodu se zúčastnila i jedna statečná žena, Gábina Mrázová, která si odnesla zlatou medaili za odvahu a předvedené výkony.

Vrcholem paddleboardové závodní sezóny je již několikátou sezónu Krumlovský vodácký maraton. Na tomto tradičním podniku se dohromady potkávají jak závodníci z klidných, tak divokých vod a lze říci, že tento závod má vysokou sportovní úroveň.

V roce 2014 se budeme snažit nadále soutěže v paddleboardingu rozvíjet. Budou ustanovena jasná pravidla a budeme se snažit o propojení klidné a divoké vody tak, aby se závody co nejméně překrývali. V plánu je také uspořádání společného podniku, na kterém by se během jediného víkendu konali závody na divoké vodě, tak i závody na vodě klidně. Tímto podnikem by se mohl stát opět závod v Českém Vrbném v rámci Wave festivalu 2014.

 

Paddleboarding

logo CFSUP 2017 8.-9.4. SUP START
13.5. Prague Marathon
10.-11.6. SUP Mácháč
30.7. SUP Slapy-Praha
26.-27.8. Lipno Fest
9.9. Týn nad Vltavou
14.10. Krumlovský maraton