• 1
  • 2
  • 3

40. ročník závodu Budějovice - Praha

Od pátku do neděle probíhal jubilejní 40. ročník vodáckého závodu Budějovice - Praha v oblíbeném třídenním formátu. První etapa měřila 68 km z Českého Vrbného na Husárnu (VD Orlík) a druhá rovněž 68 km z Husárny na Ždáň (VD Slapy). Třetí den se jelo 31 km zpod Slap do Prahy spolu s krátkým závodem na tuto vzdálenost.

Na start dlouhého závodu se postavilo rekordní počet 50 závodníků různých kategorií z pěti cizích zemí (Moldávie, Estonsko, Německo, Rakousko, Velká Británie). Nejpočetnější kategorie jsou kajaky rychlostní či mořské, ale závodníci jeli i na i paddleboardech a kanoích. Tradiční účastníky doplnilo dost těch, kteří si chtěli tento ultramaraton vyzkoušet a odjet.

V pátek ihned po startu od zbytku pole oddělil čtyřkajak z KVS. Za ním se udělala skupina čtyř kajakářů, Tomáš Pavlík, Petr Mojžíšek z USK Praha a Matouš Pavlík a David Kotrč ze Sportu Zbraslav. Tato skupina se roztrhala až 7 km před etapovým cílem, ve kterém z této skupiny byl těsně první Petr Mojžíšek před Tomášem Pavlíkem. K4 KVS byl rychlejší o 10 minut. Etapu dokončili všichni závodníci, byť na to někteří potřebovali přes 12 hodin, neboť v druhé půlce foukal silný protivítr, což pociťovali nejvíce závodníci na paddleboardech.

Do sobotní etapy ráno ze zdravotních důvodů nenastoupil Pavel Mráz z KVS Praha. Ostatní všichni najednou vyrazili směrem k hrázi VD Orlík. Na ní byl zastaven čas a závodníci ji překonávali různým způsobem díky nefunkčnímu výtahu. Meandry Vltavy u Zvírotic a Cholína jsou pro elitní kajakáře okořeněny 8 km dlouhým přeběhem. Ten sice není povinný, ale jelikož se na něm dá získat až 15 minut, tak pro závodníky bojující o čelní pozice prakticky povinný je. Do cíle etapy na Ždáň nakonec přijel první Tomáš Pavlík čtyři minuty před Petrem Mojžíškem a K4 KVS, která byla dalších 7 minut zpátky. Tomáš Pavlík se tak dostal do čela celkového pořadí a všichni byli zvědaví, jak to nakonec dopadne. Zajímavý souboj se odehrával také v kategorii K1 50+, kde byl po druhém dni rozdíl mezi Joachimem Moritzem z KRV Schnecke Linz a Tomášem Marešem z KVS Praha jen dvě vteřiny. Protivítr už nebyl tak silný a do cíle tak nakonec dojeli všichni závodníci.

V neděli před polednem odstartovala zpod slapské hráze poslední etapa závodu spolu se závodem Slapy – Praha, čímž se k závodníkům z Budějovic přidalo na startovní linii dalších téměř 50 lodí, které mohou leckdy zamíchat celkovým pořadím závodu z Budějovic. K4 KVS ze zdravotních důvodů změnil posádku, čímž se ovšem diskvalifikoval z bojů o celkové prvenství. Závod kategorie K1 byl napínavý až do samotného konce, neboť v jeho polovině odpadl z čela vedoucí celkového pořadí Tomáš Pavlík a Petr Mojžíšek si na něj začal spolu s účastníky krátkého závodu najíždět tolik potřebné vteřiny. Nakonec to však na smazání čtyřminutového manka nestačilo. Tomáš Pavlík si i přes lehkou indispozici připsal své páté vítězství v dlouhém závodě Budějovice - Praha časem 12h 09m o pouhých 47 vteřin před svým klubovým kolegou! Třetí celkově byl Matouš Pavlík ze Sportu Zbraslav v čase 12h 23m. Kategorii K1 50+ vyhrál Tomáš Mareš časem 14h 04m nakonec o osm minut před Joachimem Moritzem a Miroslavem Herzánem z KK Olomouc.Mezi ženami byla první Triin Peips z Estonska časem 18h 12m. Seakajaky vyhrál Martin Hřivna z KK Olomouc v čase 15h 05m před Tomášem Svolínským a Janem Bělkou. Mezi paddleboardy přijel první Libor Žlab z Budesport České Budějovice, který na zdolání celé trati potřeboval 20h 56m. Závod i přes nedělní zdravotní potíže dokončila Hanka Ježková z SK LiveCross Neratovice jako třetí žena na paddleboardu v historii, časem 25h 31m však výrazně kratším než její předchůdkyně.

Krátký závod ovládl nestárnoucí Tomáš Ježek z USK Praha v čase 2h 14m, minutu před skvěle jedoucím juniorem Karlem Večeřem ze Sportu Zbraslav. Třetí byl Filip Jahoda z Dukly Praha v čase 2h 17m. Kompletní výsledky jsou na https://budejovicepraha.cz/

Závod Budějovice - Praha žije také díky podpoře firem ANECT, Regulus, TD Synnex, Hiko, EL3 Consulting a časopisu Pádler. Budějovice - Praha je závod, kde si každý, ať už je na předních příčkách, či na chvostu pole, sáhne do svých rezerv a současně si prožije sounáležitost s komunitou maratonských vodáků, kterou dlouhé pádlování baví! Takže za rok zase ahoj!