• 1
  • 2
  • 3

34. ročník legendárních Budějovic

Od pátku 28. do neděle 30.července proběhl 8. ročník obnoveného závodu. Na tradiční trať z Českých Budějovic, konkrétně Českého Vrbného, vyrazilo v pátek ráno 16 posádek. Tyn

Do čela závodu se již od startu probil čtyřkajak ze Spartaku Modřany, reprezentující jednoho z hlavních partnerů závodu firmu Regulus. S tradičním háčkem Pavlem Dufkem, motorem Janem Zimčíkem a dále mladou posilou Janem Škábou s loňským olympionikem z Brazílie Celso Diazem hned od prvních záběrů nenechala nikoho na pochybách, že letos nebudou pouze „do počtu“. Až za nimi se odehrávala bitva singlkajakářů vedených Tomášem Pavlíkem z USK, slovenským borcem Andrejem Antalem z Tatranu Bratislava a Petrem Synkem ze Sokola Pražského.

Za bitvou kajaků se odehrávala neméně lítá řež v kategorii C2. Ventu s Hamákem naháněla dvojice Herzán – Hron spolu s manželským párem Romany a Roberta Ouředníkových. Robert Ouředník z Vyššího Brodu se letos stal jediným borcem, který se zúčastnil všech ročníků novodobého závodu.

Ve výčtu účastníků nelze opomenout tradičního pádlera na C1 Vojtu Mareše z Pardubic a také veterány pokročilého věku v kategorii 50+. Láďu Köppla z KVS, Mirka Kocuma z Loko Liberec, Standu Rajnyše z Loko Braník a Karla Martínka z UZ Plzeň. Když se tito borci ohánějí pádly, leckterý mladík by jim mohl závidět.

Zajímavostí letošního ročníku byla účast veslařské posádky na dvojskifu Radek Smékal a Martin Salač z Českých Budějovic. Tito borci se poprali s 50km v silném protivětru v prvním dnu i kuriózní příhodou na Orlíku druhý den a dorazili do cíle v Praze jako první veslaři na tomto tradičním kanoistickém závodě. Na Orlíku se tito borci skoro půl hodiny prali s výjezdem pod přehradou z lodního výtahu – kdy šíře mezi betonovými břehy jim neumožňovala vytáhnout naplno vesla a vyrazit – chlapci byli jako lapeni do pasti. Ale vše překonali a mohli odměřovat svou lodí dále vzdálenost do Prahy.

Trasa letos zastavovala v kempech Na husárně na Orlické přehradě a na Skalici na Slapech. V neděli se 3. etapa startovala spolu s doprovodným maratonem Slapy – Praha. Na ten se letos vydalo 45 lodí. Pro nejmladší a paddle boardy byla v neděli připravena nejkratší trať na 10km z Vraného do Prahy – Braníku. Cíl byl letos v loděnici USK nad mostem Inteligence. Závod z Vraného byl součástí  Českého poháru v SUP pádlování.

Celkovým vítězem se stal na dlouhém závodě K4 Modřany, na K1 Tomáš Pavlík a v C2 Otakar Venta se Standou Hamákem. Závod na 30 km ze Slap vyhrál David Kotrč z SK Sport Zbraslav. A z Vraného byla první v cíli rodinná dvojice Zbyněk Laube a Alex Laubová z Loko Beroun. V standup boardech kategorie Elit dojel první Tomáš Vaněček z Českých Budějovic, v ženách Kristýna Bambináková, v kategorii Sport Petr Cemper.

Závěrem lze podotknout, že nový ředitel závodu a několikanásobný minulý vítěz Petr Mojžíšek se svou ženou Zuzanou Mojžíškovou a týmem vše zvládli na jedničku. A nezbývá se než těšit na další etapy v roce 2018.