• 1
  • 2
  • 3

Bronzový dárek k narozeninám. České čtyřkajaky slaví tři cenné kovy

Na světovém šampionátu v Auronzu berou čeští rychlostní kanoisté první tři medaile. V kategorii do 23 let bral bronz čtyřkajak žen (Sobíšková, Zárubová, Betlachová, Házová) i mužů (Sobíšek, Kulich, Kukačka, Vorel), přičemž oba háčci – Štěpánka a Tomáš Sobíškovi – tak stylově oslavili dnešní narozeniny. Mezi juniory se z titulu vicemistrů světa raduje posádka K4 mužů (Hrábek, Souček, Prchlík, Knoška). Ve finále A se dnes představilo celkem 11 českých lodí, všechny z nich se v nabité konkurenci vměstnaly do top osmičky.

První medaili na juniorském šampionátu pro českou výpravu vybojovali kajakáři Lukáš Hrábek, Lukáš Souček, Ondřej Prchlík a Robert Knoška.K4 junioriMyslím, že jízda byla dneska skoro perfektní. Už od startu jsme si jeli to, co máme natrénované a vyšlo to skvěle, byl to výborný závod,“ komentoval za posádku Hrábek. „Vůbec jsem nevěděl, že jsme tam. Jenom jsem viděl po pravé straně bílou loď – Maďary, kteří nám ujeli. Zlatá medaile unikla docela o kus, ale když jsme dojeli a viděli jsme, že jsme druzí, tak vypukla euforie a radost. Užili jsme si to, ale slavit budeme až později. Teď se budeme soustředit na další závody, které ještě většinu z nás čekají,“ dodal Hrábek s úsměvem.

K4 holkyŽenský čtyřkajak do 23 let ve složení Štěpánka Sobíšková, Kateřina Zárubová, Barbora Betlachová, Adéla Házová dokázal v těsném finiši o pouhou desetinu sekundy udržet třetí příčku před čtvrtými Španělkami. „Jízda byla opravdu dobře zvládnutá. Nemohly jsme asi ani udělat nic moc líp, už to nebylo v našich silách. Jízda nám sedla, oproti třeba rozjížďce nebo semíčku, kde drobné chybky byly,“ popisovala Házová. „Žádná z nás nevěděla, že jsme na bedně, čekaly jsme do poslední chvíle, navíc tabule s výsledky byla dost daleko. Pak nás až trenéři ujistili, že jsme tam. Je super, když se takto zadaří více posádkám najednou. Do toho ještě dnes naši háčci Štěpa i Tom mají narozeniny, tak je to vlastně super dárek pro oba a můžeme společně sdílet radost,“ prozradila Házová. „Moc děkuju našim fanouškům, co tu jsou a drží nám palce. Především své rodině, mamce a taťkovi, za neuvěřitelnou podporu, a také trenérovi Honzovi Andrlíkovi a Hance Krpatové, že nás tak pěkně připravili,“ doplnila šťastná oslavenkyně Štěpánka Sobíšková.

Druhou bronzovou medaili pro český tým přidal čtyřkajak mužů do 23 let.K4 U23 medailisteFinálová jízda byla dobrá, předvedli jsme podle mě suprový závod. Hodně jsme těžili z našeho silného startu, finiš už bolel hodně. Tam nás hodně sjížděli, ale urvali jsme to na to třetí místo. Já jsem v cíli tak nějak tušil, že tam ta medaile asi je, ale dokud to nevidím napsané na papíře, jsem furt takový nejistý,“ přiznal Štěpánčin bratr Tomáš. „Je to hezký dárek k narozeninám, příjemný den. Ale žádné velké oslavy asi nebudou, jsem teď pořád v tréninku a závodech. Oslavil jsem to tím, že jsme si vyjeli medaili,“ dodal Tomáš Sobíšek.

V první části pátečního programu se ve finále A představilo dalších osm českých lodí, všechny z nich dokázaly držet krok s mezinárodní elitou. Páté místo vybojovali deblkajakáři Ondřej Mašek s Jiřím Humhalem (K2 1000 m) a juniorské deblkanoistky Kamila Šímová s Klárou Studničkovou (C2 500 m). Kanoista Adam Rudolf obsadil na kilometru šestou pozici, tutéž příčku brali juniorští deblkajakáři Ondřej Hirsch, Jakub Král (K2 1000 m) a čtyřkajak juniorek Voříšková, Humhalová, Tettingerová, Sovová (K4 500 m). Sedmé místo zapisuje kajakářka Florencia Redondo (K1 200 m) a kanoistka Sofya Palashavets (C1 1000 m) a osmou příčku ve finále bere kanoista Anthony Kocman (C1 1000 m).

Dnešní odpoledne patří ještě rozjížďkám na 200 a 500 metrů, kde se představí dalších osm českých reprezentantů.

Startovní listiny a online výsledky jsou k dispozici zde.

Tagy: press, Mistrovství světa, rychlostní kanoistika, junioři, U23, top