• 1
  • 2
  • 3

Pátek v Račicích: Favorité potvrdili své pozice

Rychlostní kanoisté mají za sebou první den nominačních závodů. První poměřování sil komplikovalo zimní počasí, zejména silný vítr, kvůli kterému se na hladině tvořily velké vlny. Na programu byly  pětistovky – deblové v podání mužů a kanoistek, singlová v podání kajakářek, a třístovky na singlech. Celý finálový blok otevřely kanoistky na 200 m.

Právě mezi kanoistkami si pro jednoznačné vítězství dojela dlouhodobá česká jednička Denisa Řáhová. Svou pozici uhájila před Martinou Malíkovou a Klárou Studničkovou. „Jelikož byl hodně silný vítr a velké vlny, tak se mi nejelo moc dobře, byla jsem taková ztuhlá,” okomentovala Denisa svůj výkon v náročných podmínkách. Svým výkonem si zajistila nominaci na Evropskou olympijskou kvalifikaci v maďarském Szegedu, kde má jasný cíl - vyjetí místenky do Paříže. „Přála bych si se kvalifikovat. Znamená to být do druhého místa. Nemyslím si, že je to nereálné, ty holky, co tam budou, buď předjíždím nebo máme podobné časy,” hodnotila Denisa své šance.

Kajakáři odstartovali své nominační boje disciplínou K2 500 m. V závodě suverénně dominovala favorizovaná dvojice Jakub Špicar a Daniel Havel, druhé místo vybojoval debl Michal Kulich - Jakub Remuta, na třetím dojela loď Vilém Kukačka - Jan Vorel. V cíli zářila štěstím zejména čtvrtá posádka, loňští junioři Lukáš Souček a Ondřej Prchlík.

„Úkol jsme splnili, vyhráli jsme, takže za nás vše v pořádku,” říká Jakub Špicar po dojetém závodě. „Je to náročné v těch podmínkách, vůbec se namotivovat podávat nějaké velké výkony, ale myslím si, že se nám to povedlo dobře. Bereme to jako tréninkovou jízdu pro Szeged, kde se bude rozhodovat o nominaci na olympiádu, ohodnotil jízdu zadák posádky, Daniel Havel.

Následoval závod kanoistů na C2 500 m. I zde potvrdili svou pozici favorité, bratři Fuksovi, kteří svým soupeřům, druhému Jiřímu Minaříkovi s Antonínem Hrabalem, ujeli o vteřinu. „Byl to takový první test. První půlka se nám jela docela hezky, ale tu druhou jsme se vůbec nesešli a už jsme se skoro modlili, ať už jsme v cíli, nebyl s výkonem úplně spokojený Martin Fuksa. „Nebylo to úplně ideální, je docela zima, jsou velké vlny, měl jsem i problém s řízením, takže jsme si to úplně neužili, ale dojeli jsme první, a to je hlavní, doplnil.

Po poledni se vydaly na finálovou jízdu K1 500 m kajakářky. V nepříjemných podmínkách uhájila vítězství Anežka Paloudová, osm desetin před Barborou Betlachovou. Třetí dojela Adéla Házová. „Jsem neskutečně ráda, že se mi podařilo zvítězit v tomhle šílenství,” narážela Anežka na obrovský vítr, „před startem jsem si říkala, že jsem sjezdařka a umím jezdit ve vlnách, tak nevím, jestli jsem to úplně potvrdila,” smála se Paloudová, které se povedl start a náskok se ji podařilo udržet až do cíle. Na závod Evropské olympijské dokvalifikace má jen jedno přání: „Aby byly férové podmínky.”

Vrchol odpoledne představovaly finálové jízdy na netradiční distanci 300 m, která bývá na jarní nominaci zařazena kvůli výběru do hromadných posádek. Mezi kajakářkami opět zvítězila Anežka Paloudová před Barborou Betlachovou a Kateřinou Zárubovou.

Mezi kanoisty, při absenci Martina i Petra Fuksových, vyhrál Jiří Minařík, který byl spokojený s výkonem na C1 i C2. „Oboje bylo za mě poměrně dobré. Na deblu byly horší podmínky, tak to bylo místy rozházené, ale na to, že jsme to jeli spíše z hecu, to byl super závod. Na singlu se mi vyplatila strategie a celkově jsem spokojený s oběma závody,“ zhodnotil Jirka Minařík své páteční působení. Pro druhé místo si dojel Antonín Hrabal, pro třetí Petr Tettinger.

Nejvyrovnanější závod předvedli tradičně kajakáři. Z vítězství se nakonec radoval Josef Dostál, na druhém místě dofinišoval Jakub Špicar, třetí byl Jakub Zavřel. „Jsem rád, že se mi dnes podařila vyhrát 300, je to poprvé, co jsem tuto trať vyhrál. I přes to, že pro mě nebyly úplně ideální podmínky, foukal silný vítr do zad, a ještě se letos soustředím spíš na kilometr, tak mě to překvapilo a jsem spokojený,” okomentoval Pepa Dostál své premiérové vítězství na 300 m.

Sobotní program pokračuje závody na 500 m. Kajakáři, kanoisté i kanoistky budou závodit na singlech, pouze kajakářky čeká finále na K2. Zároveň startuje i první závod Českého poháru mládeže, kde se jako první představí K1 junioři na distančním závodě na 2 km.

Kompletní program, startovky a výsledky prvního nominačního závodu a prvního ČP mládeže najdete na stránkách Sportisu.

Tagy: press, rychlostní kanoistika, reprezentace