• 1
  • 2
  • 3
  • Úvod
  • Rychlostní kanoistika
  • Kanoista Fuksa může pošesté v řadě získat evropský titul na pětistovce. A kdo vybojuje místa pro Evropské hry?

Kanoista Fuksa může pošesté v řadě získat evropský titul na pětistovce. A kdo vybojuje místa pro Evropské hry?

fuksa medaile ME obeKanoista Martin Fuksa bude na mistrovství Evropy v srbském Bělehradě útočit na šesté zlato z pětistovky v řadě. Vítěz všech čtyř závodů Světového poháru, do nichž letos nastoupil, bude startovat i na dalších dvou individuálních tratích – kilometru a dvoustovce. Kajakář Josef Dostál se představí na medailových tratích z loňského mistrovství světa, tedy kilometru a pětistovce. Chybět nebude ani čtyřkajak na olympijské pětistovce nebo bronzový deblkajak z loňského mistrovství světa i letošního Světového poháru v Szegedu ve složení Jakub Špicar, Daniel Havel. Celkem se představí 29 českých závodníků a závodnic v rychlostní kanoistice.

„Tým je dobře připraven a naladěn. Hlavní je, že klíčový závodníci jsou bez zdravotních omezení. Nejvýraznější úspěchy můžeme očekávat především ve stejných disciplínách jako v loňském roce, jak už naznačily výsledky letošních Světových pohárů,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar. „Se čtyřmi až pěti medailemi celkem, z toho se dvěma až třemi v olympijských disciplínách, bychom museli být spokojeni. Rekordních zisk šesti medailí z loňského domácího mistrovství světa v poolympijské sezoně byl opravdu výjimečný.“

Kanoista Martin Fuksa zahájil sezonu opravdu velkolepě. Na obou Světových pohárech vyhrál jak kilometr, tak pětistovku. V Szegedu přidal nejlepší světový čas historie na kratší trati, v Duisburgu i na olympijské distanci. „Dodalo mi to sebevědomí. Vyhrál jsem, co jsem jel. Zajel jsem si dobré časy. Cítím se v pohodě a jsem vděčný,“ řekl Fuksa.

Poprvé se letos na mezinárodních závodech představí také na dvoustovce. „Nemám ji úplně v hlavě. I dvoustovku umím zajet dobře, ale priorita jsou kilák a pětistovka. Letos jsem tolik tréninků na ni neodjezdil, i když v týdnu před mistrovstvím Evropy jsem se snažil si dát pár sprintů. Každopádně se chci na dvoustovce ukázat v dobrém světle, sprint mě baví.“

Z pětistovky má pět evropských titulů v řadě, v roce 2013 vyhrál i kilometr. „Poprvé v životě jsem se letos zatím cítil lépe na kilometru než na pětistovce, což je dobře, je to naše hlavní, olympijská trať. Ale pětistovka je moje a chci na ní obhajovat výsledky a ukazovat, že jsem na ní nejlepší. Přál bych si získat dva tituly,“ dodal Fuksa.

Evropská konkurence bude silná. Kajakář Josef Dostál, vítěz pětistovky a čtvrtý na kilometru ze Světového poháru v Duisburgu, se hned v rozjížďce na olympijské trati potká třeba s Němcem Rendschmidtem nebo Dánem Poulsenem. Do Světového poháru naskočil zlatý a bronzový medailista z loňského mistrovství světa z plné přípravy. Před evropským šampionátem už ladil formu lehčími tréninky. „Takže překypuju silou a energií,“ říkal s úsměvem. „Snad se to projeví.“

Zvyká si také na bolest, kvůli které se v koncovkách závodů kouše do tváří. „Doufám, že si tuhle bolest připomenu opět ve finále.“ V Bělehradě ho čeká závodiště, kde se jezdí rychlé časy, ale kde také občas plavou řasy, které se mohou zachytit za kormidlo. „A také je specifické tím, že rozjíždějící se závodníci dělají ostatním vlny.“

Pořádně těžký boj o přímý postup z rozjížďky bude mít také čtyřkajak Jakub Špicar, Daniel Havel, Jakub Zavřel, Radek Šlouf. Pátou posádku z prvního Světového poháru v Szegedu čeká totiž souboj s favorizovanými Němci a Španěly. A také s medailisty z nedávných SP Maďary či Rusy. Posádka v posledních týdnech pracovala na zlepšení souhry a také startů, které nikdy nebyly její nejsilnější stránkou.

„Jede se nám lépe a lépe, Kuba Zavřel se dobře zapracovává. Po svěťáku jsme se snažili hodně zaměřit na starty, kde nám ostatní obvykle dost ujíždějí, takže uvidíme v závodě,“ řekl dvojnásobný olympijský medailista Daniel Havel, který se společně s Jakubem Špicarem bude snažit navázat na šňůru bronzových medailí na deblkajaku na kilometru.

Evropský šampionát je zároveň kvalifikací na Evropské hry, které proběhnou příští rok v běloruském Minsku.
O postupech zdaleka nerozhodují jen tituly a medaile. „Velmi důležitá pro nás na letošním mistrovství Evropy nezvykle budou také umístění v druhé desítce, protože na základě výsledků z Bělehradu budou federacím přidělena místa na Evropské hry 2019, přičemž evropský šampionát se v příštím roce nekoná,“ dodal reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Nominace na mistrovství Evropy v Bělehradě: Martin Fuksa (C1 1000, 500 a 200 m), Jakub Březina (C1 5000 m), Petr Fuksa, Dan Drahokoupil (C2 200 m), Filip Dvořák, Tomáš Janda (C2 1000 a 500 m), Filip Šváb (K1 200 m), Josef Dostál (K1 1000 a 500 m), Jakub Adam (K1 5000 m), Martin Seidl, Ondřej Bišický (K2 200 m), Lukáš Nepraš, Lukáš Trefil (K2 500 m), Jakub Špicar, Daniel Havel (K2 1000 m a K4 500 m), Jakub Zavřel, Radek Šlouf (K4 500 m), Vojtěch Procházka, Jakub Stejskal, Tomáš Veselý, Martin Sobíšek (K4 1000 m), Jana Ježová (C1 200 a 5000 m a C2 500 m), Lenka Součková (C2 500 m), Kateřina Slivanská (K1 200 m), Anna Kožíšková (K1 500, 1000 a 5000 m), Eliška Betlachová, Jana Krpatová (K2 200 m), Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová (K2 500 a 1000 m).

Startovní listiny a výsledky najdete ZDE.

Tagy: press, rychlostní kanoistika, Mistrovství Evropy


Partneři rychlostní kanoistiky

ERGOAlpinePROLabe Aréna

 

Facebook ICF

Facebook ČSK RK

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00