Kanoe.cz

Problémy posilování

Zima je dlouhá, podíl posilovaní v tréninku je velký a důležitý – k tomu několik připomínek.

Prakticky všechny Akademie pro fyzioterapii v Holandsku se v posledních dvou letech snaží upozornit na nespravné provádění některých cviku při posilovaní. Důvodem je extremní narůst fitnes středisek ve všech městech. Ne všude stojíi kvalifikovaní instruktořri.

Na naší univerzitě v Enschede působí praxe fyzioterapie zaměřená na sport. Úzce spolupracuje s místni akademií fyzioterapie – odtud tyto připomínky.

 

BRIŠNÍ SVALY

Opakované sedy-lehy zatěžují nepříznivě dolní (bederní) část pateře. Tento pžedklon vůbec nemáme v pohybové struktuře. Pokud nohy zaklíníme, posilujeme iliopsoas víc než přímé břišní svaly a to nechceme.

Břišní svaly potřebujeme jako silný korzet trupu – je třeba posilovat hlavně staticky (izometricky), s výdržemi 5-10 vteřin. Stačí záda mirně pozvednout a podržet. Balancování na overbalu (velkém míči) a chytání a odhazování medicinbalu jsou jedny z nejlepších cviků.

U strojů je třeba se vyhnout typům, které napodobují sed-leh. Velký předklon je stejný problém, negativní pro bederní páteř.

 

PRSNÍ SVALY

V lehu na zádech na lavici – při cviku “Bench”nesmíme záda prohýbat (mostit), ani tento pohyb nemáme v pohybové struktuře, jde opět o ochranu páteře.”Mostění” lze snadno zamezit: v leže na zádech na lavici přitáhnout kolena, zkřížit nohy v podkoleni.

 

ZÁDA

Při přítahu v leže na lavici je nesprávné zapojovat vzpřimovače zad. Záda se nemají prohýbat za podelnou osu nohou. Máme přitahovat činku a tím i trup k lavici. Stejná argumentace = ochrana bederní páteře.

U cviku “stahováni kladky”se nemá stahovat za hlavu. To vynucuje nepřirozený předklon hlavy, škodlivý pro krční obratle. A opět: tento pohyb nemáme v základní pohybové struktuře.

U cviku “hyperextenze”na speciální lavici pro vzpřimovače zad:

neprohýbat záda, často k tomu dochází setrvačností a rychlostí pohybu vzhůru. Cvik provádět pomalu, se zastaveníim v několika úhlech.

 

POSILUJTE, EVIDUJTE, TESTUJTE !!!

MĚŘENÍ = VĚDĚNÍ

 

Jaroslav Boubín

Enschede - Holandsko


Otázky směřujte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.