Kanoe.cz

Zemřel kanoista Vladimír Jirásek, první vítěz ankety Sportovec roku

olaf jirasekVe věku 84 let zemřel v pondělí vodní slalomář Vladimír Jirásek. Dvojnásobný mistr světa v kategorii C1, který přidal další tři tituly v hlídkách – 3 x C1. S jeho jménem je spojena i anketa o nejlepšího sportovce Československa i České republiky. V roce 1959 byl vyhlášen premiérovým československým sportovcem roku. Příznačné bylo, že se o Vladimírovi vždy hovořilo jako o Olafovi. Tuto přezdívku snad užíval i na navštívenkách.

Rodák z Hrádku na Rokycansku začínal s kanoistikou v pražském Sportovním klubu Elektrických podniků (SKEP), pak pokračoval v Tesle Žižkov. Byl vlastně jedním z nejmladších první slalomářské party, která povětšinou začala s rychlostní kanoistikou a pak přešla ke slalomu, např. Havel, Pecka (účastníci OH 1948 v Londýně), Nič a další.

Byl velice manuálně zručný a tak není divu, že si lodě stavěl sám. Nejprve dřevěné, ale pro Mistrovství světa v roce 1959 v Ženevě si postavil u nás první sklolaminátovou loď, se kterou tam i vyhrál. Tím dal i základ věhlasu českých výrobců slalomových lodí

Závodní kariéru ukončil v polovině 60. let, avšak různých vodáckých akcí se účastnil i v pokročilém věku. Naposledy jsme Olafa mohli vidět mezi velkou vodáckou sešlostí při oslavě 100 let organizované kanoistiky v roce 2013.

Olaf získal v 70. letech minulého století strážní domek přilepený ke hradbám na Pohořelci. Zde se pravidelně scházela vodácká parta ze slavných 50., 60. a 70 let. Jeho domek se stal náhradní klubovnou loděnice. Celkem pravidelně se scházela parta 30 – 40 lidí společného zájmu i společných vzpomínek. Asi se nic podobného nedá nahradit – otevřenost názorů a hlavně ta romantika prostředí, kde se přetřásaly i „recenze“ divadel nebo výstav.

Vláďo, Olafe, všem nám, kteří Tě znali budeš scházet a můžeš být jistý, že při každém setkání pamětníků budeme na tebe vzpomínat.

Poslední rozloučení – Krematorium v Praze 5, Motol, 22.5.2018 11:15.

Instagram #czechcanoe

ME Bělehrad

belgrade2018 logo 1357.jpg

Mistrovství Evropy

ME slalom Tacen

Tacen 2017

SP Ivrea

logo ivrea
Live stream
Online výsledky
ČT Sport - přímý přenos
neděle 3.9. 13:30-14:30

3.SP Markkleeberg

 

Planet Canoe

Planet Canoe

Časopis vydávaný ICF
aktuálně s Josefem Dostálem
(anglicky)