Kanoe.cz

Tento rok je přelomový, říká singlkanoista Václav Chaloupka

chaloupka1Devatenáctiletý Václav Chaloupka patří mezi vycházející hvězdy vodního slalomu. Nová generace závodníků se začíná hlásit o slovo i ve světovém měřítku. Rodák z Olomouce má za sebou maturitu, čeká ho stěhování do Prahy, univerzita a také klíčové závody roku v Bratislavě.

Máš za sebou již několik důležitých startů. Jak zatím hodnotíš vývoj této sezony?

Chaloupka 2Sezónu můžu zatím hodnotit maximálně pozitivně. Už od prvních závodů v Austrálii, kde jsem se dostal poprvé do většího seniorského finále za účasti relativně úzké světové špičky, tak od té doby se udržuji na dobré vlně a držím si formu. Samozřejmě, největší vrchol – mistrovství světa do 23 let máme ještě před sebou. Ale i letošní nominaci hodnotím velice dobře a 12. a 16. místo na Světovém poháru je podle mne skvělý výsledek. Z Čechů jsem v celkovém hodnocení Světového poháru zatím nejvýš, takže jsem maximálně spokojený.

Kde se ti zatím jelo nejlíp a proč?

Jednoznačně největším zážitkem byl Světový pohár ve vodním slalomu v Praze – Troji. Ta atmosféra byla neskutečná, nic takové jsem ještě nezažil. V semifinále to bylo úžasné, jak mě hnali diváci dopředu a asi to řadím jako největší zážitek mé kariéry.

Kdy budou singlíři opět nosit světové medaile?

Myslím, že právě nastává taková obměna generací. Teď se to začíná konečně obracet a je nás tam v kategorii hodně mladých a jdeme dopředu. Tento rok je podle mě zlomový. Objevila se spousta mladých talentů. Hodně jsme zamíchali i s nominací. Je tady Matyáš Lhota, Lukáš Rohan... myslím, že máme dobře nakročeno a v budoucnu opět ukážeme českou sílu na vodě. Dosud se to dařilo spíš kajakářům a singlíři byli v pozadí. Ale věřím, že se to brzy změní.

Máte za sebou soustředění v Bratislavě – dějišti juniorského mistrovství světa. Jak se ti tam jezdí?

Pro mne to bylo letos v Bratislavě první soustředění, protože zbytek reprezentace tam již pár soustředění měl. Já jsem ho musel obětovat díky Světovým pohárům, ale vůbec toho nelituji. Ze začátku mi to moc nešlo, nebyl jsem na tom úplně dobře technicky i díky té náročnosti kanálu v Čuňově. Ale postupně jsem se rozjezdil a poslední tréninky už byly super. Takže jsem na mistrovství světa připravený a doufám, že tam zajedu dobře.

Třeba ti v Bratislavě na MS do 23 let přibydou další medaile...

Určitě to ale nebude zadarmo. Pro mě osobně je největším favoritem Lukáš Rohan. Ale je tam také Ivaldi z Itálie, který dokázal na prvním svěťáku v Troji dojet třetí, což je úžasný úspěch. Takže je tam velká konkurence a závod ve třiadvacítkách bude mít letos hodně vysokou úroveň. Bude to určitě hodně velký skok oproti juniorům.

Co kromě přípravy tě teď ještě čeká? Máš vůbec čas na nějaké záliby?

Teď jsem strávil několik dní doma v Olomouci. Nebyl jsem tam pět týdnů, tak jsem se už těšil a potřeboval jsem trochu vypnout – hlavně si vyčistit před šampionátem hlavu. V pátek už jedeme zase do Čuňova. Ale trénuji stále dál, i když ne tolik. Začal jsem víc číst. Předtím mě to nebavilo a měl jsem k tomu dokonce averzi. Ale nějak jsem si ke čtení našel cestu, když jsem musel číst na maturitu a nějak mě to chytlo.

Co čteš?

Nejsou to žádné romány. Spíš jde po takové knihy k zamyšlení. Nic se sportovní tematikou, nic moc ezoterického nebo filozofického, ale o světě. Nečte se to rychle, ale člověk se nad tím musí zamýšlet. Vypnout před závody.

Jak teď hodnotíš úroveň vodního slalomu v České republice?

Myslím, že vodní slalom jde u nás teď hodně nahoru. Jasné, že to ještě není na úrovni biatlonu, ale hodnotil bych to pozitivně. Jde vidět, že se v našem sportu začínají objevovat schopní lidé a máme velkou podporu i ze strany médií, což je v dnešní době potřeba. Jsem rád, že toho můžu být součástí a že náš sport láká lidi. Myslím, že nastává taková dobrá éra našeho sportu, což bylo cítit i na Světovém poháru v Praze – Troji. Doufám, že se to bude dále vyvíjet pozitivně a náš sport bude stále čistý, bez dopingu.

Instagram #czechcanoe

Mistrovství světa U23 a juniorů ve slalomu

Auto od AutoTreid

thumb ATT075 Vizual Seat Arona 02b

2x automobil Seat Arona na jeden rok od společnosti Autotreid“.
Víte kdo vyhrál?

 

Partneři ČSK DV

UNIQA logo 2018   


letenky na míru
  


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

2019 Oceania Championships

ICF Ranking Markkleeberg

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF