Kanoe.cz

Páteční kvalifikace Světového poháru: Čechům se v Troji zatím daří

SP 14Pro české barvy úspěšnými kvalifikacemi odstartoval letošní ročník Světového poháru ve vodním slalomu. V pražské Troji se do semifinále dostalo dvanáct z patnácti českých lodí, které musely o postup bojovat.

Jako první se představili deblkanoisté. Jejich kvalifikaci bez problémů ovládla česká dvojice Jonáš Kašpar, Marek Šindler. Bronzoví medailisté z letošního evropského šampionátu zajeli suverénně nejrychlejší čas a postoupili tak do sobotního semifinále. V něm se objeví i další domácí závodníci.

Pátí s dvousekundovou penalizací skončili Tomáš Koplík a Jakub Vrzáň. Sedmí pak byli Ondřej Karlovský a Jakub Jáně, ti obdrželi čtyři trestné sekundy. O postup do finále bude nakonec usilovat všech patnáct přihlášených posádek, včetně indického páru Prince Parmar, Vishvjeet Kushwaha, který si na své konto připsal šest set šest trestných vteřin.

SP 45Úspěšné byly i všechny tři kanoistky, které si postup do semifinále zajistily hned první kvalifikační jízdou a mohly tak šetřit síly na sobotu. Nejvíce se dařilo Monice Jančové, která byla čtvrtá. Tereza Fišerová, úřadující vicemistryně Evropy, skončila s dvousekundovou penalizací devátá. Ze čtrnáctého místa postoupila Eva Říhová.
Češi se srovnali v první šestce

Dopolední program zakončili kajakáři. Z jednaosmdesáti startujících si semifinále zajistilo prvních dvacet, zbylí se o další účast museli porvat v druhé kvalifikační jízdě. Ta už však byla bez českých želízek v ohni, protože všichni čtyři čeští závodníci postoupili bez větších problémů. Druhý skončil Vavřinec Hradilek, třetí Jiří Prskavec, čtvrtý Vít Přindiš a šestý Ondřej Tunka. A tak stále může dojít k dominanci jako loni, kdy se jim ve finále povedlo obsadit první čtyři příčky.

„Jsem samozřejmě spokojený, že jsem do trojky, i když ta jízda nebyla stoprocentní," přiznal Vavřinec Hradilek po závodě novinářům. „V Troji jezdím rád, je tu vždy skvělá atmosféra už od začátku soutěží, tak si to užívám. Teď se ale musím hlavně dobře vyspat na sobotu, protože ta bude rozhodující," dodal třicetiletý kajakář.

S úsměvem na tváři dorazil do cíle i Jiří Prskavec. Čtyřiadvacetiletý závodník zde obhajuje loňské vítězství a páteční výkon ho potěšil. „Jel jsem na pohodu už od startu," prohlásil bronzový medailista z letošního evropského šampionátu. „Jel jsem přesně to, co jsem si řekl. Všechno mi vycházelo, jen jednou jsem trochu štrejchnul lodí o dno, ale jinak to bylo bez problémů. Věděl jsem, že jedu na postup s přehledem, tak jsem to mohl už trochu vypustit," pochvaloval si.

Jedna jízda stačila na postup kanoistům Václavu Chaloupkovi (6.), Michalu Jáněmu (12.) a Matyáši Lhotovi (13.). Ani z opravy se naopak nepodařilo proniknout do semifinále olympionikovi Vítězslavu Gebasovi.

Jako jediná z českých kajakářek postoupila hned z úvodní kvalifikační jízdy Kateřina Kudějová. Úřadující mistryně světa byla třetí. Na trati se vedle branek potýkala také se silným větrem. "Ze začátku jsem si to hlídala, aby se něco nestalo, abych se zbytečně nevyšťouchala. Ale ta trať je lehká. Vítr hrozně brzdí. Člověk to cítí, jako by jel se závažím," řekla.

V Troji se cítí o poznání lépe než na neoblíbené trati v Tacenu, kde před dvěma týdny na mistrovství Evropy nepostoupila do finále. "Když jsem se vrátila sem, tak jsem si říkala, jaký je to požitek jezdit na téhle trati," pochvalovala si.

Díky druhému místu ve druhé kvalifikační jízdě ji do semifinále doprovodila Karolína Galušková. Vypadly naopak Štěpánka a Amálie Hilgertovy. Dvojnásobnou olympijskou vítězku Štěpánku Hilgertovou dělilo od postupu 21 setin.

Kvalifikační jízdu C2mix, ke které nastoupily jen tři české a jedna indická posádka, vyhráli Tereza Fišerová s Jakubem Jáněm.

Foto: Jan Homolka

Veronika Kramlová, Sport.cz, Právo

Víc informací na webu slalomtroja.cz

Výsledky

Instagram #czechcanoe

Mistrovství světa U23 a juniorů ve slalomu

Auto od AutoTreid

thumb ATT075 Vizual Seat Arona 02b

2x automobil Seat Arona na jeden rok od společnosti Autotreid“.
Víte kdo vyhrál?

 

Partneři ČSK DV

UNIQA logo 2018   


letenky na míru
  


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

2019 Oceania Championships

ICF Ranking Markkleeberg

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF