Kanoe.cz

Jára Pollert – první závody na kanále, který sám navrhl

pollertovi na cesteKdyž se mu nebude líbit, může se z toho i poučit. Známý designer umělých slalomových drah Jaroslav Pollert odlétá na první závody na trati, kterou sám projektoval. Již ve středu odletěl na Nový Zéland na Světové hry veteránů.

Poprvé se hry veteránů pořádaly již v Torontu 1995. Každé čtyři roky se pak ve stylu olympijského cyklu potkávají účastníci v různých sportech, kdy naposled to bylo v Turíně v roce 2013 a předtím v Sydney v roce 2009. Letos bude závod probíhat 26-27. dubna.

Již takřka čerstvý profesor, Jaroslav Pollert ve středu odletěl na opačný konec zeměkoule a stráví tam celý měsíc i se svou rodinou. „Můj syn tomu dal název, že je to olympiáda pro staré lidi. Konkrétně tam soutěží lidé od 35 let v různých druzích sportů,“ upřesňuje kanoista, který se účastnil s parťákem z deblu Markem Jirasem už i před čtyřmi lety v Itálii.

„Měli jsme v plánu, že pojedeme i letos spolu, ale bohužel to zrušil. Tak jsem se rozhodl, že pojedu singla sám a vezmu i celou rodinu,“ upřesňuje obhájce světového veteránského titulu na deblkánoe i na singlu z kanálu v Ivrei.

Motivace k závodu je jednoznačná. „Jede se na kanále v Aucklandu, který jsem tady navrhoval,“ pyšně říká držitel několika ocenění za projekci vodně slalomářských sportovišť. „To je hlavní důvod, proč tam jedu. Jinak bych se na to možná vykašlal. Ale jedu si to vyzkoušet a poprvé si zazávodit na kanále, který jsem navrhoval.“

Například olympijskou trať v Riu sám testoval. Teď ho ale čekají první ostré závody na vlastní trati. „Budu kontrolovat, kde je hluboká voda, kde zase zavadím pádlem, kde je to na vyhození ramene, abych se poučil pro příště,“ říká.

Přitom už pracuje na návrhu další olympijské tratě – tentokrát pro Tokio 2020. „Už od nás mají plány, projekt je hotový. Měl by podle plánů následovat výběr zhotovitele a dodavatele, a uvidíme, jak se to vyvine.“

Na Českém poháru ho letos pravděpodobně neuvidíme. Kvůli cestovatelskému výpadku se závody letos deblíři nepočítají. Pracovně to byl ale pro držitele ceny MOV pro sport a inovace velmi povedený olympijský rok. I přesto se snaží svá díla stále rozvíjet.

„Důležitější, než takové ocenění, je pro mě to, jak to ocení ti závodníci,“ přiznává Pollert. „Někteří i řeknou, že se jim to až tak moc nelíbí. A to je dobře, že si to řekneme. Třeba Jířa Prskavec řekl, že se mu to v tom Riu docela líbilo. Ale Vávrovi se například ta trať v Aucklandu až tak moc nelíbila.“

Proto se snaží nové tratě vylepšit. „Dávají podnětné věci. Například pro Tokio jsme zařadili některé prvky, které jinde nejsou, a jsou žádané, jako například velká krásná hladká vlna,“ uzavřel známý vědec.

Podívejte, jak se umělá slalomová dráha pro Auckland modelovala a navrhovala v Praze. Toto video vám odhalí zajímavé detaily a opět při tom byli i někteří naši slavní slalomáři: https://www.youtube.com/watch?v=1eWJ5ci3cNI&feature=youtu.be

Výsledky World Master Games v Aucklandu pak můžete sledovat zde:
http://www.worldmastersgames2017.co.nz/the-sports/schedules-and-results/canoe/slalom/

Instagram #czechcanoe

Mistrovství světa U23 a juniorů ve slalomu

Auto od AutoTreid

thumb ATT075 Vizual Seat Arona 02b

2x automobil Seat Arona na jeden rok od společnosti Autotreid“.
Víte kdo vyhrál?

 

Partneři ČSK DV

UNIQA logo 2018   


letenky na míru
  


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

2019 Oceania Championships

ICF Ranking Markkleeberg

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF