Kanoe.cz

Začíná SP ve vodním slalomu, součástí je kayak cross

hradilek mNejen co nejrychlejší jízda mezi brankami, ale také souboje loď na loď budou k vidění při prvním závodu Světového poháru ve vodním slalomu, které premiérově hostí italské středisko Ivrea. Toho se nezúčastní olympijští reprezentanti, kteří se v neděli vrátili ze soustředění v Riu. Poprvé se tak na Světovém poháru potkají jako závodníci Štěpánka Hilgertová, její syn Luboš a neteř Amálie Hilgertová.

Někdy se tomu říká kayak cross, někdy boater cross, někdy slalom cross. Ve snaze udělat vodní slalom atraktivnější sáhla mezinárodní federace ICF k testování nové disciplíny po vzoru skikrosu, snowboardcrossu či bikrosového fourcrossu. A do drsných soubojů ve čtyřech na jedné trati se pustí také kajakáři Vavřinec Hradilek s Vítkem Přindišem a Veronika Vojtová s Amálií Hilgertovou.

alainDo netradičního závodu můžou dvě lodě z jedné země. Startovat se bude skokem z rampy, na trati budou stejně jako při slalomu branky, tresty za jejich dotyky však nebudou. Z těch protivodných musí závodníci projet pouze polovinu podle vlastního uvážení a aktuální situace na trati. Ze sobotní kvalifikační jízdy na čas postoupí 32 kajakářů, v neděli budou z každé jízdy postupovat vždy nejrychlejší dva až do finále.

Čeští reprezentanti si tak odvezli do Itálie kromě slalomářských lodí také speciální plastové lodě. A Přindiš může myslet na úspěch, neboť o víkendu se na Trnávce v této nové disciplíně stal mistrem republiky. „Takže mám formičku,“ usmíval se Přindiš. „Bavilo mě to, i když je to náročné, když tě někdo trefí lodí,“ doplnil. „Je to divácky zajímavé, mohlo by to přispět k zatraktivnění sportu,“ myslí si Hradilek.
Nová disciplín má svá pravidla, na průběh dohlížejí rozhodčí. Soupeř nesmí být ohrožen pádlem či kontaktem lodí do těla. „Nesmí se chytat či zadržovat,“ popsal Přindiš. Povolený je kontakt loděmi. „Takže když to kolmo načudíš do špičky nebo do zádi, tak to je v pohodě. Ale nesmíš do žeber,“ podotkl Přindiš.

Podobné souboje se už jezdí i ve sjezdu na divoké vodě a je možné, že právě z této disciplíny se budou závodníci do budoucna rekrutovat. „Mohlo by to zajímat i ty jezdce, kteří jinak ve slalomu nevynikají,“ myslel si Hradilek. „Trochu se bojím, že o to bude malý zájem, protože je olympiáda. Ale to letos chápu. Uvidíme, snad se to bude jezdit i dál,“ věřil Hradilek, který se potýká s nachlazením a dokonce měl i teplotu. „Ale pojedu, dám se do kupy,“ ujistil.

V pátek 3. června jsou na programu rozjížďky od 9:00. V sobotu je semifinále v 9:30, o medaile se pojede od 14:02. V neděli začínají boje o postup do finále v 10:00, finále zahájí ve 13:02. Finálové boje ve slalom crossu zahájí v neděli v 15:30.

Nominace na SP v Ivrey: Muži: K1: Přindiš, Hradílek, Tunka, Hilgert C1: Rak, Rohan, M. Jáně. C2: Karlovský, Jáně; V. Mrůzek, A. Kašpar.
Ženy: K1: Š. Hilgertová, A. Hilgertová, Vojtová, Valíková. C1: Jančová, Matulková.
Živé výsledky: http://www.canoeicf.com/canoe-slalom-live-results

Instagram #czechcanoe

Mistrovství světa U23 a juniorů ve slalomu

Auto od AutoTreid

thumb ATT075 Vizual Seat Arona 02b

2x automobil Seat Arona na jeden rok od společnosti Autotreid“.
Víte kdo vyhrál?

 

Partneři ČSK DV

UNIQA logo 2018   


letenky na míru
  


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

2019 Oceania Championships

ICF Ranking Markkleeberg

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF