Kanoe.cz

Prskavec dře v Riu, trať se mu líbí

JP3Před dvěma týdny si na evropském šampionátu definitivně zajistil účast na olympiádě v Riu. Že by bujaré oslavy a pár týdnů nicnedělání? Kdepak! Kajakář Jiří Prskavec se hned po triumfu v Liptovském Mikuláši vypravil do Brazílie, aby věděl, do čeho jde. A teď, když tréninkový turnus na olympijské dráze končí, přiznává: "Každý den máme dva tréninky na vodě, celkem tři hodiny. K tomu občas posilovna, běh. Měli jsme jen jeden den volný a to pak byli rádi, že můžeme zůstat v posteli. Nicméně teď je potřeba opravdu makat a únava k tomu patří."

V olympijském areálu, kde se v srpnu Prskavec pokusí o... - však vy víte - byl už podruhé. A zatímco z Ria jdou zprávy, jak mnohá sportoviště ještě potřebují doladit, to na vodní slalom je perfektní. "Slalomová trať je od podzimu dost upravená. A rozhodně k lepšímu. Je rychlejší, obtížnější, navíc hodně technická," popisuje Prskavec. "Na podzim jsem si říkal, že to není úplně olympijská trať, ale teď už si to rozhodně nemyslím. Je to jedna z nejlepších tratí, na kterých jsem kdy jezdil. Co se týče budov kolem trati, tak jsou těsně před dokončením a myslím, že na olympiádu budou určitě plně připraveny. Po našem příjezdu začali stavět i tribunu a nemůžu se dočkat, až bude plná lidí. Přijde mi strašně obrovská, snad pětkrát větší než v Troji, navíc je hodně blízko trati, takže to bude hukot."

JP4Snad jediný problém zažil na začátku soustředění, kdy do dráhy správci nepustili vodu, protože byla nově natřena stěna kanálu, a tak musel Prskavec i zbytek reprezentantů jezdit na klidné vodě. "Jinak všechno probíhá hladce a navíc tady není moc závodníků, takže jezdíme maximálně v 15 lidech na dráze. Musím říct, že je to hrozná paráda. Člověk má čas soustředit se sám na sebe a nemusí uhýbat ostatním."

Že jsou potíže s dopravou? Záliv je plný špinavé a páchnoucí vody? Ne, nic takového Prskavec nezažil. "Zatím bydlíme na okraji Ria, tak o těchto problémech jenom slyšíme ze zpráv. Naše trať má průzračnou vodu - chlorovanou jako v bazénu - a není tam ani náznak nějaké špíny. Při cestě na hotel je vidět, že Rio je obrovské město s neskutečným počtem lidí, takže když jedeme v blbou hodinu, je to šílené a cesta, která normálně trvá 20 minut, trvá hodinu. Na našem sportovišti je evidentně vidět, že se lidé na olympiádu těší, ale cestou na hotel není ani zmínka o Hrách. Ale věřím, že se to do závodů změní."

Přesto jednu historku "z natáčení" Prskavec má. Při cestě na trénink občas potká prase, což se mu v Praze jen tak nestane. I proto jednu prasečí fotku umístil na svůj Instagram. "Je tady docela normální, že prasata se živí odpadky kolem silnice a koně se pasou hned vedle na tom málo porostu, který v Riu je. To nás překvapovalo na podzim, teď už ne. I když to prase na fotce bylo opravdu zajímavé, jeli jsme na ranní trénink, a když jsme sjížděli na menší silnici, najednou tam byla velká prasnice a asi pět malých prasátek. Normálně by to byl krásný pohled, ale jak tam tak žraly odpadky, tak to nevypadalo moc pěkně," usmívá se Prskavec.

Po druhé návštěvě Ria tak může Prskavec odhadnout, jaká to bude olympiáda. Tak tedy jaká, Jířo? "Nevím," pokrčí rameny. "Pro mě byl hlavně obrovský sen a velká motivace se sem dostat. Doufám, že předvedu to, na co mám. Je to celosvětový sportovní svátek a sen každého sportovce, takže očekávám neskutečnou atmosféru a skvělé zážitky. Nejvíc se asi těším na zahájení, které vždy bývá neskutečné a potom samozřejmě na mé závody. Ale zpět k otázce: Jaká to bude olympiáda? Bude to pecka!"

Instagram #czechcanoe

Mistrovství světa U23 a juniorů ve slalomu

Auto od AutoTreid

thumb ATT075 Vizual Seat Arona 02b

2x automobil Seat Arona na jeden rok od společnosti Autotreid“.
Víte kdo vyhrál?

 

Partneři ČSK DV

UNIQA logo 2018   


letenky na míru
  


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

2019 Oceania Championships

ICF Ranking Markkleeberg

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF