Kanoe.cz

Mladí kanoisté vyrazili na Olympijské hry mládeže v Argentině

YOG kanoisteAtmosféru olympijských her prožijí v argentinském Buenos Aires kajakářka Adéla Házová, kajakář Tomáš Hradil a kanoista Jiří Minařík. Do dějiště Olympijských her mládeže dorazili s českou výpravou v úterý. Vrcholnou akci pro sportovce od 15 do 18 let odstartuje v sobotu 6. října slavnostní zahájení, hry potrvají do 18. října. Kanoistické soutěže proběhnou od 12. do 16. října.

„Těším se hodně. Na závod jsem se připravoval dlouho, bude to pro mě zajímavé. Doufám, že jsem dobře připravený, i když sezona byla mnohem delší než normálně a bylo dost náročné udržet motivaci, protože jsem i v sezoně měl důležité závody,“ řekl Jiří Minařík, juniorský mistr Evropy a bronzový medailista z mistrovství světa na deblkanoi na kilometru s Jiřím Zalubilem.

YOG rozhovorMinařík absolvoval závěrečnou přípravu před Olympijskými hrami mládeže doma v Kojetíně společně s kajakářem Tomášem Hradilem z Nymburka. „Moc mě těší, že jsem se do Argentiny dostal, je to zatím největší úspěch. Cestovat takhle daleko, o tom se mi nezdálo. Mít možnost zažít atmosféru malých olympijských her a užít si ji s českým olympijským týmem mi přijde úžasné. Dám do toho všechno a uvidím, jak to dopadne,“ řekl Hradil.

Na soutěže se těší děčínská kajakářka Adéla Házová, medailistka z loňského Evropského olympijského festivalu mládeže. „Mám ráda závodní atmosféru, jsem soutěživý typ. Doufám, že mi na konci sezony zbyly síly a že v Argentině předvedu nějaký výkon,“ řekla Házová.

YOG odletNa Olympijských hrách mládeže se v kanoistice závodí ve speciálním formátu. V rychlostní kanoistice proti sobě jedou dvojice na trati ve tvaru esíčka, do boje o medaile se postupuje vyřazovacím způsobem. To platí také u slalomu, který se také jede na hladké vodě, ale na startu se seskakuje z rampy, na trati je nutné udělat otočky kolem bójek a nechybí ani eskymácký obrat. Závodníci musí nastoupit do obou disciplín.

Vedle soutěžení však Olympijské hry mládeže nabízejí mladým sportovcům řadu doprovodných aktivit včetně možnosti setkat se s osobnostmi světového sportu a absolvovat  vzdělávací programy. V minulosti na nich uspěli slalomáři Jiří Prskavec a Amálie Hilgertová. Prskavec má po světovém šampionátu Riu v plánu přijet podpořit českou výpravu do Argentiny.

Dění v Buenos Aires můžete sledovat na speciálním webu, na sociálních sítích Českého olympijského týmu (facebook, instagram) i Rychlostní kanoistiky (facebook, instagram). Česká televize přinese denní sestřihy.

Instagram #czechcanoe

Paddleboarding

thumb logo Cesky pohar 2019

4.-5. 5. Magna Cup Nymburk
18.-19.5. Paddles  Up Seč
1.-2.6. SUP Mácháč
15.-16.6. Paddleboard Fest Brno
3.8. Snowboardel SUP Fest Praha
4.8. Vrané Praha
17.-18.8. MČR Vranovská pláž
11.-12.10. Krumlovský maraton

 

Planet Canoe

Planet Canoe

Časopis vydávaný ICF
aktuálně s Josefem Dostálem
(anglicky)