• 2
  • 3
image

Boj o účast na Olympijských hrách v Paříži startuje za dva dny

Sezóna vodních slalomářů odstartuje prvními nominačními závody ve Veltrusech a Číst více
image

Rozhovor s šéftrenérem reprezentačního družstva Jiřím Prskavcem

Za necelý týden odstartuje série nominačních závodů na olympijské hry, Číst více

Dvacátý ročník Krumlovského vodáckého maratonu je historií

V sobotu osmého října proběhl jubilejní ročník největšího říčního maratonu v Evropě – Krumlovského vodáckého maratonu se Slavia pojišťovnou. Na start se postavilo okolo 1200 závodníků z různých zemí světa, od amatérských vodáků po české sportovní hvězdy. V kategorii K2 mix zvítězil Josef Dostál s Anežkou Paloudovou, ženskou kategorii ovládla Martina Satková na seakajaku.

Závodníci měli na výběr ze dvou možností. Šestatřicetikilometrová trať z Vyššího Brodu do Českého Krumlova prověřila maratonce na kajacích, singlkanoích či deblkanoích, přičemž posádky musely překonat devět jezů a jeden povinný přeběh. Nejrychlejší lodí se na této trati stala deblkanoe Jakub Zavřel, Tomáš Ježek, kteří dojeli v čase 02:05:14.25.

V kategorii K2 mix zvítězila domácí závodnice Anežka Paloudová spolu s mistrem světa Josefem Dostálem (02:15:27.51). „Musím říct, že takhle dlouho jsme spolu v lodi nikdy neseděli. Vlastně jsme spolu nikdy netrávili tolik času při jakékoliv sportovní aktivitě. Po cestě jsme měli problém s kormidlem, protože jsem si ho nenastavila tak, jak bych potřebovala, a po prvních pěti kilometrech jsem dostávala obrovské křeče do celých nohou. Plus nám moc nešlo kormidlovat, což byl dost zásadní problém. Na přeběhu musel vzít Pepa loď sám a já jsem se plazila vedle něj,“ popsala Paloudová. „V roce 2020 jsme poprvé vyzdvihly myšlenku, že bychom společně jeli maraton. Po dvou letech se nám to konečně podařilo. Týden před tím jsme spolu závodili na Velké cenně Sparty, akorát to bylo kratší a seděli jsme na opačných postech. Měli jsme výborný start a tam jsme si drželi náskok. První jez jsme radši přenášeli, protože tam se opravdu hodně bouchá a nechtěli jsme ublížit naší celokarbonové lodi. Při tréninku v tomto jezu Pepa zlomil pádlo, tudíž jsme zvolili tuto bezpečnější, avšak pomalejší možnost. Poté jsme už jen předjížděli ostatní závodníky, a nakonec jsme dojeli sedmí mezi deblkajaky a první v naší kategorii, což je skvělý úspěch.“

Neuvěřitelný výkon předvedl německý kajakář Andreas Heilinger, který dojel do cíle druhý, tudíž porazil všechny ostatní deblkajaky a ve své kategorii obsadil zasloužené první místo (02:07:03.86). V ženské kategorii zvítězila všestranně nadaná závodnice Martina Satková, která do tohoto závodu nastoupila na neobvyklém plavidle – mořském kajaku. Přestože má za sebou čistě slalomový rok, i tak se postavila na start maratonu a vyhrála. „Nad délkou závodu jsem ani nepřemýšlela, maraton je pro mě každoroční klasikou a bylo by mi líto nestartovat. Nevěděla jsem, jaké mohu mít ambice, ale vstupovala jsem do závodu s radostí. Obavy jsem měla jen z toho, že to bude opravdu bolet, protože jsem letos napádlovala opravdu málo kilometrů,“ uvedla Satková. „Vždy mám problém na startu, protože se neumím probojovat mezi nejlepší závodníky a pak to musím dohánět. Ještě k tomu jsem spíše vezla cizince na vlně, než abych využila jejich vlnu. Držela jsem si konstantní tempo, a i když jsem začínala cítit únavu, tak jsem v dobrém čase dojela do cíle.

V kategorii C1 obhájil prvenství Daniel Suchánek. Mezi deblkanoisty (C2) zvítězila polská posádka Tadeusz Kapusciński a Piotr Kapusciński. Na netradiční lodi a v netradičním složení zvítězila v kategorii C4 posádka složená z Antonína Haleše, Vladimíra Slaniny, Václava Švadleny a Filipa Jelínka.

Druhá závodní trať vedla z Rožmberka do Českého Krumlova, měřila šestadvacet kilometrů, zahrnovala jeden povinný přeběh a sedm jezů. Největší procento závodníku tvořili paddleboardisti, kteří ještě před pár lety vůbec nezávodili. Mnohonásobný vítěz Tomáš Vaněček nedokázal obhájit svůj titul a skončil druhý. Pro první místo si totiž dopádloval nymburský závodník Filip Kubina, a to v čase 01:56:06.21. Nejrychlejší ženou v této kategorii se stala již poněkolikáté Kristýna Babiánková.

Tradiční putovní pohár, který nese jména všech vítězů z jednotlivých ročníků, vybojovala posádka z kategorie P5. František Kysela, Jiří Kopčem Irain, Luděk Lerner, Martin Želva Procházka, Petra Hajzlerová protnuli cílovou pásku jako první a pohár mají nyní ve svých rukách (čas 01:56:19.28). Stejně jako v loňském roce i letos obsadili nejvyšší příčku v kategorii C5-C9 závodníci z SK VS České Budějovice (Zdeněk Boček, Kateřina Havlíčková, Lukáš Tomek, Jan Pešta, Štěpán Sehnal, Zdeňka Fingrová, Ludvík Medřický).

Počasí letošnímu ročníku opět přálo. V českokrumlovských pivovarských zahradách proběhlo vyhlášení a promítal se tradiční film. Velký dík patří generálnímu partnerovi Slavia pojišťovně, větším i menším partnerům, organizátorům, pomocníkům, záchranářům a všem, kteří se na dvacátém ročníku podíleli.

Tagy: press, marathon