• 2
  • 3
image

Boj o účast na Olympijských hrách v Paříži startuje za dva dny

Sezóna vodních slalomářů odstartuje prvními nominačními závody ve Veltrusech a Číst více
image

Rozhovor s šéftrenérem reprezentačního družstva Jiřím Prskavcem

Za necelý týden odstartuje série nominačních závodů na olympijské hry, Číst více

Češi se vracejí z mistrovství Evropy v ocean paddling

Evropský šampionát v ocean paddling proběhl ve dnech 15. – 17. září na italském ostrově Sardinie. V rámci tradičního závodu Ohana mana cup hostilo sardinské město Cagliary i nejprestižnější evropský závod. Na start se postavila absolutní surfařská elita a při dvaceti kilometrovém "downwindu" rozhodovaly vteřinky.

Větrné počasí hrálo závodníkům do karet. V noci z pátku na sobotu přišel silný větrný poryv, který přinesl perfektní podmínky pro sobotní "downwind". Náročný dvaceti kilometrový úsek z Cagliari do Geremeas rozhodl o těch nejlepších.

Evropským vítězem se stal Francouz Valentin Henot s časem 1:07:53, v těsném závěsu za ním dojel německý závodník Gordan Harbrecht. V ženách dominovala španělská jednička, Judit Vergesová. Z českých závodníků dosáhla nejlepšího úspěchu Kateřina Mílová, které dojela pátá v kategorii U23. V celkovém pořadí mezi ženami skončila v nejrychlejší desítce, a to s časem 1:26:38.

Byl to krásný, ale náročný závod. První dva kilometry byly malé vlny a s konkurentkami jsme jely ve skupině. Při výjezdu na širší moře se zvedl vítr i vlny a všichni jeli po své ose. Snažila jsem se vybírat stopu podle těch, kteří jeli přede mnou a periferně jsem je neustále sledovala. Jelikož trénuji čistě na klidné vodě, tak to pro mě bylo celkem náročné, ale bavilo mě to,“ komentuje evropský šampionát Kateřina Mílová. „V konkurenci holek, které na moři trénují denně, jsem s pátým místem naprosto spokojená“.

Na čtrnáctém místě skončila druhá česká závodnice, Karolína Paloudová. „Byl to obtížný downwind, ale konečně jsem dokázala využít potenciál vln, které mě hnaly do cíle. Prvních devatenáct kilometrů bylo perfektních, ale poté přišel kámen úrazu. Dvě stě metrů od cíle jsem si odepínala leash a převrátila jsem se. Trvalo asi pět minut, než jsem dokázala s lodí doplavat ke břehu a doběhnout do cíle. Ve výsledné listině jsem se sice propadla, ale dobrý pocit ze závodu mi nikdo nevezme,“ komentuje Karolína Paloudová.

S časem 1:17:19 dojel nejrychlejší český kajakář Jakub Adam a v celkovém hodnocení se zařadil na 40 pozici. Dvacet míst za Adamem skončil v nabité konkurenci zahraničních závodníků Zbyněk Laube, v čase 1:25:10.

„Skvělé podmínky pro závodění na moři. Foukal mistrál, který přinesl opravdu velké vlny. Byly to složité podmínky, které prověřily celé startovní pole a skutečně ukázaly ty největší borce co tady byli, a evidentně tady byli opravdu ti nejlepší z celé Evropy,“ komentuje Zbyněk Laube.

Za necelý měsíc, 6. – 8. října, čeká reprezentanty mistrovství světa, které proběhne v portugalském Viana do Castelo.

Děkujeme za podporu sponzorům reprezentačního týmu, společnostem DSV a EL3 Consulting.