• Úvod
  • zprávy
  • Surfování a divoká voda v centru Prahy. Projekt Vlny Štvanice míří do finále

Surfování a divoká voda v centru Prahy. Projekt Vlny Štvanice míří do finále

Opuštěný tréninkový kanál na Štvanici se po letech vrátí k životu. Projekt spolku Vlny Štvanice, který s nápadem revitalizace chátrajícího místa přišel před dvěma lety, se v těchto dnech blíží ke splnění důležitého kroku: během uplynulého měsíce se vodním nadšencům podařilo vybrat více než 500 tisíc korun, které budou využity na výstavbu unikátního sportoviště pro milovníky všech vodáckých aktivit – součástí bude i první riversurfingová vlna v Praze. Milovníci surfingu by si mohli vlnu vyzkoušet už letos o Vánocích.

Myšlenka se zrodila v době, kdy jsme se dozvěděli, že Dukla pouští kanál na Štvanici a zatím není plán, co s ním bude dál,“ vzpomíná na počátky iniciátor projektu Martin Leskovjan, nadšený vodák a bývalý reprezentant ve vodním slalomu, který se mimo jiné podílel na založení neziskové organizace Paralelní Polis. Jelikož se nesmířil s myšlenkou, že by místo zcela zaniklo, rozhodl se s přáteli založit spolek, jehož hlavní snahou je revitalizace Štvanice a vybudování unikátního prostoru pro širokou vodáckou veřejnost.

Podobná surfingová vlna je například v Mnichově, kde se stala vyloženě kultovním místem, čehož bychom moc rádi dosáhli i v Praze,“ popisuje Leskovjan. „Co se jednotlivých kroků týče, nejprve chceme nainstalovat vlnu. Pokud vše půjde podle plánu, výstavba by měla být hotová ještě letos a zájemci by si mohli zasurfovat už kolem Vánoc. Dále bychom rádi upravili stávající trať, aby se stala přístupnou co nejširšímu spektru sportů na divoké vodě. A dlouhodobějším cílem je přesun celého kanálu do vedlejšího koryta přiléhajícího karlínskému břehu. Pokud se to podaří, mohla by tam do budoucna vzniknout i loděnice s kavárnou,“ přibližuje další plány Leskovjan.

Konkrétního provedení vlny se zhostil Vojtěch Bareš, který působí na ČVUT, kde vyučuje problematiku hydrauliky a městské hydrologie a vede řadu projektů v oblasti fyzikálního a numerického hydraulického modelování. „Na současné Štvanici jsme vybrali pro vlnu místo ve stávající ‚šlajsně‘, kterou jsme zaměřili včetně nivelet horní a dolní vody pro různé průtoky, a navrhli do ní konstrukci vlny. Zhotovili jsme se studenty i malý hydraulický výsekový model v měřítku 1:10. Specifikem je, že se jedná o pevnou konstrukci, ale průtokové podmínky jsou proměnné,“ popisuje Bareš, sám bývalý reprezentant ve vodním slalomu. „Nejdříve je nutné konstrukci vyrobit na dílně. Výrobu a instalaci řeší firma Mystic Constructions, která dělá skateparky, přičemž vlna je v podstatě taková jedna skateparková překážka. Celou konstrukci je následně nutné víceméně ručně dopravit ze břehu do kanálu a potom sestavit v korytě. Samotná instalace je otázka týdne. Zimní období vnímáme jako dostatečně dlouhé pro testování a případné menší úpravy,“ doplňuje Bareš.

Snahou projektu je kromě záchrany Štvanice také jistá úleva areálu v Troji, který je v současnosti na provozním limitu. „Například pádlování mládeže z menších pražských klubů je zde dost obtížné, nemluvě o dalších sportech, které se v dnešní době na divoké vodě provozují. Troja je navíc zcela podřízena tréninku vrcholových sportovců ve vodním slalomu, což je dáno historickým vývojem, a je to tak správně,“ dodává Bareš. Vznik sportoviště na Štvanici přitom může sloužit nejen vodním slalomářům, ale i paddleboardistům, raftařům, creekařům – a to jak profesionálům, tak i nadšeným amatérům.

Projekt se setkal s velkým zájmem sportovců napříč různými disciplínami – jedním z podporovatelů je například úřadující vicemistr Evropy do 23 let, kanoista Vojtěch Heger. „Závisí na tom budoucnost areálu na Štvanici a byla by velká škoda, kdyby zaniknul. Jedná se o skvělý projekt, který propojuje různé vodní sporty. Věřím, že vybudování pomůže zvýšit jejich popularitu a přitáhne k vodě lidi, kteří o nich zatím třeba tolik nevědí,“ uvádí Heger.

Projekt podpořili také šéftrenér reprezentace vodních slalomářů do 23 let Jan Vondra, slalomáři Eva Ornstová, Štěpán Tichý či Vojtěch Zeman, vicemistryně světa v extrémním kajaku Pavlína Kodadová, vicemistryně Evropy na paddleboardu Kristýna Babiánková, snowboardistka Eva Samková či herečka a zpěvačka Barbora Poláková a mnoho dalších. Na projektu spolupracuje Český svaz surfingu a Pražskej serfovej klub.

Zájemci mohou i nadále přispívat prostřednictvím kampaně na portálu Hithit, a to do neděle 24. října.

Tagy: press, rafting, paddleboarding, vodní slalom, top

Kanoe.cz

Český vodácký server


Český svaz kanoistů, z.s.
Zátopkova 100/2
+420.242429245
info@kanoe.cz
Po-Pá: 9.00 - 16.00