• Úvod
  • zprávy
  • Kajakář Kamil Mrůzek zvítězil v anketě Kanoista a raftař roku 2011

Kajakář Kamil Mrůzek zvítězil v anketě Kanoista a raftař roku 2011

kamil 21399 426559897404933 670607074 nV Olomouci se v sobotu třetího prosince vyhlašovali nejúspěšnější kanoisté a raftaři na divoké vodě uplynulé sezóny.  Celkovým vítězem se stal kajakář Dukly Brandýs Kamil Mrůzek, kterého k triumfu vyneslo individuální stříbro na sprintovém mistrovství světa v německém Augsburgu, titul mistra světa a Evropy ve sprintu družstev a bronz z mistrovství Evropy v srbském Kraljevu v dlouhém závodě.

Mrůzek v celkovém hodnocení získal 154 bodů a o pouhý jeden bod předstihl druhého Jiřího Prskavce. Kajakář Prskavec byl asi největším překvapením ankety, když vyhrál ve dvou dílčích kategoriích a to slalomu juniorů a také slalomu seniorů. Mrůzek naopak s převahou ovládl kategorii seniorů sjezdařů a úspěšný rok přímo na pódium zhodnotil. „Uplynulá sezona byla asi tou nejlepší v mé kariéře. Před dvěma třemi lety jsem už přemýšlel na odchod do sportovního důchodu. Nakonec jsem ale vydržel a tenhle rok byl jako sen. Pět medailí z mistrovství světa a Evropy, navíc se mi narodil syn a vůbec se prostě dařilo jak ve sportu, tak i v osobním životě. Už nejsem nejmladší, tak doufám, že zdraví vydrží a už se těším na příští sezónu." Spokojený byl i druhý Prskavec, který výhru mezi slalomáři a druhé místo celkově nečekal. „Myslel jsem, že vyhraje spíš Standa Ježek, který měl skvělé výsledky a já sám jsem pro něj taky hlasoval. Na druhou stranu letošní rok byl pro mě skvělý. Původně jsem ani nečekal, že bych si vyjel seniorskou reprezentaci a nakonec z toho byla medaile na seniorské Evropě a finále na světě, takže super," prohlásil po vyhlášení Prskavec.

Na Kanoistovi roku se tradičně vyhlašují i dílčí kategorie. Letos poprvé hlasovali kromě sportovních novinářů, trenérů a funkcionářů Českého Svazu Kanoistů i samotní sportovci – držitelé 1. výkonnostní třídy. Kamil Mrůzek si bez problémů udržel vítězství mezi sjezdaři, druhý byl olomoucký kajakář Tomáš Slovák a třetí místo obsadil do třetice kajakář Richard. Celé trio tvořilo letos hlídku, která získala titul mistrů světa i Evropy ve sprintu Ve slalomu se za vítězným Jiřím Prskavcem, který zvítězil i v kategorii juniorů seřadili druhý Stanislav Ježek (vítěz seriálu SP za rok 2011 a 4. muž MS) a třetí Vavřinec Hradílek (2. v seriálu SP a 8 kajakář MS). Překvapivě až čtvrtá skončila v anketě mistryně světa na singlu žen Kateřina Hošková. Dalšími vyhlašovanými kategoriemi jsou mladí slalomáři a sjezdaři. Mezi juniory – slalomáři letos obhájil loňské vítězství Jiří Prskavec titulem vicemistra Evropy a pátým místem v závodě družstev v srbské Banja Luce. Mezi juniorskými sjezdaři se z vítězství též podruhé v řadě raduje Vladimír Slanina,  dvojnásobný vicemistr světa v singlovém sprintu i dlouhém závodě jednotlivců a dvakrát bronzový v závodě družstev.

Na večeru v Olomouci se představili také nejlepší raftaři, jejichž vrcholem sezony bylo mistrovství světa v Kostarice. Mezi juniory zvítězili v kategorii R4 raftaři z raftového klubu RK Hodonín. V kategorii R6 se vítězem stala raftová posádka Tomi Remont Envy Hanace mistři světa ve sprintu a sjezdu. Mezi dospělými si pro ocenění došly raftařky Tomi Remont Teva Tygříci – absolutní mistryně světa v raftingu a v mužích zvítězila posádka Tomi Remont Rafting Morava, která vybojovala slalomové zlato a v kombinaci získala titul vicemistrů světa. Raftový klub Tomi Remont Prostějov se stal nejúspěšnějším raftařským klubem roku.

Tagy: kanoista roku, divočák