Kanoe.cz

Češi ve středeční kvalifikaci obsadili čtyřikrát nejvyšší příčku, do semifinále postoupily v kategoriích K1 muži, K1 ženy i C2 muži všechny lodě


logo MSJ PenrithNa olympijském kanále v australském Penrithu se dnešními kvalifikacemi rozjelo mistrovství světa juniorů a třiadvacetiletých ve vodním slalomu. Na trati, kde před čtrnácti lety slavili Češi na olympijských hrách v Sydney zlato Štěpánky Hilgertové a bronz deblířů Jirase s Máderem, tentokrát bojují o nejvyšší pocty junioři a závodníci do 23 let.

Mistrovství světa se koná ve velmi netradičním termínu. V minulých letech jsme si na vrchol mládežnických kategorií ve slalomu zvykli na přelomu července a srpna, tentokrát světovým šampionátem sezona začíná a tak se nedá moc tipovat, jak se komu povede, protože žádné větší měření sil ještě letos neproběhlo. Největší hvězdou našeho týmu je u protinožců kajakář Jiří Prskavec - vicemistr světa z pražské Troje a zároveň obhájce druhého místa z MS U23 2013 v Liptovském Mikuláši. V českém týmu je však elitních závodníků daleko více a pokud se našim lodím bude i nadále dařit tak jako dnes, nemáme se čeho bát.

Prskavec-MS-Penrith

Jako první kategorie se v kvalifikaci na MSJ a U23 předvedli kajakáři do 23 let. Nejlépe si vedl Jiří Prskavec, který svou první čistou jízdou zajel nejrychlejší čas dne 88, 43. Druhou jízdu dokázal ještě zrychlit o čtyři setiny, to už se ale nevyvaroval dvouvteřinové penalizace na jedné z povodných branek. „Byla to taková lehčí kombinace na konci trati. Protože jsem věděl, že tahle jízda není lepší než ta první, chtěl jsem to urychlit a nevyšlo to, šťouchl jsem špičkou," říká Prskavec. Výborně zajel také druhý z českých třiadvacítkových kajakářů, Ondřej Cvikl. Po první jízdě byl s časem 92,69 dokonce na druhém místě. Druhá jízda Cvikla byla povedená už méně, a proto do semifinále postupuje z pátého místa. Na průběžném druhém místě skončil Američan Michal Smolen, na třetím Ital Zeno Ivaldi.

 

Ani v dalších dvou kategoriích dopoledního programu U23 neměli závodníci problém s postupem do semifinále. Kajakářkám stačilo zajet jízdy bez velkých chyb. Těch menších už se ale z Češek nevyvarovala ani jedna. „První kvalifikační jízdu jsem až moc sychrovala, a myslím, že právě kvůli tomu jsem udělala několik zbytečných chyb," říká Karolína Galušková. Jak sama potvrdila, druhou jízdu už jela, jako by startovala ve finále. Do semifinále nakonec Karolína postupuje z druhého místa, nestačila pouze na domácí Jessicu Fox, která vyhrála kvalifikaci o pouhých třináct setin s časem 101,00.

Deblířská dvojice Jonáš Kašpar a Marek Šindler zcela ovládla kvalifikační závod v kategorii C2, když s čistým časem 101,67 vyhrála o celých šest vteřin.Kašparovi kvalifikační trať vyhovovala: „Trať se musela hlídat od shora dolů, nebylo vyloženě místo, kde by se rozhodovalo. Vzhledem k charakteristice celého kanálu měl určitě výhodu silovější typ závodníka, což nám sedí." Druhou i třetí pozici obsadily polské posádky.

V odpoledním programu závodily stejné kategorie v juniorech. Velkým překvapením byli v kajakářích Tomáš Rousek a Pavel Šupolík. Druhý jmenovaný po první jízdě vedl s časem 97,06 a to i přesto, že inkasoval dvě trestné vteřiny. Po druhé jízdě ho na předních pozicích vystřídal Tomáš Rousek. Rousek do semifinále postupuje z třetího místa s časem 96,59, Šupolík nakonec jde dál z místa pátého. Na prvním místě je průběžně Slovinec Niko Nesten, na druhém Mario Leitner z Rakouska.

Juniorky-MS-Penrith

V juniorských kajakářkách i deblech zvítězily české lodě. Amálie Hilgertová svou druhou jízdou potvrdila roli favoritky. Po první, ne příliš povedené jízdě s osmi trestnými vteřinami, si spravila chuť vítězným druhým kolem s výsledkem 105,43. Na dalších dvou místech skončila domácí Australanka Kate Eckhardt a Francouzka Camille Prigent.

Z prvního místa v deblech budou v semifinále startovat také Michael Matějka a Jan Větrovský. Na zítřejším programu jsou kvalifikace v kategoriích C1 muži a ženy. „Je to skoro po roce další velká akce, na které ještě k tomu obhajuju medaili z loňska, takže se těším," říká singlkanoista Martin Říha, který také patří k velkým českým nadějím. Trať je zajímavá, stavitelé rozhodně nešetřili nápady a nejednomu závodníkovi zamotali hlavu. Jak se jí podaří rozmotat v kvalifikačním závodě dalším českým závodníkům, uvidíme zítra.

 

Juniori-MS-Penrith

Z Penrithu, Pavlína Zástěrová

Reprezentaci vodních slalomářů na Mistrovství světa podpořily:
logo galasport
    logo-hiko      logo-raabpaddles     logo frogneopren

 

Mistrovství Evropy

 

Partneři ČSK DV

logo CEPS

letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

ME slalom Tacen

Tacen 2017

Generální partner logo Skupina ČEZ 

Hlavní partneři

logo LITOVELlogo Galasportlogo OPTREALlogo GRM systemlogo AutoTreid      

Partneři

logo HIKOlogo PlantInspektalogo canon


Mediální partneři
logo Ceska Televizelogo Media Bohemia