Kanoe.cz

Galušková s Rohanem vyjeli evropské stříbro na divoké Isére

(Přidány fotky Aleny Ceplové) Ani třetí den, kdy se na mistrovství Evropy ve vodním slalomu ve francouzském Bourg Saint Maurice bojovalo o medaile, nevyšla česká reprezentace naprázdno. Z divokých vod Isére vylovili čeští junioři dvě stříbra. Zasloužili se o ně kajakářka Karolína Galušková a singlkanoista Lukáš Rohan.

Přitom oba medailisté byli blízko zlata. Rohana o titul připravil jediný ťuk, o který zaostal za vítězem Jolym z Francie. V případě kajaku juniorek byl souboj o zlato pouze mezi dvěma závodnicemi, Rakušankou Leitnerovou a právě Galuškovou, zbytek startovního pole už byl daleko vzadu. Naši závodnici mohou mrzet dva doteky a i když naše velká favoritka myslela na zlato, nakonec byla spokojená se stříbrnou medailí. Právě v kategorii juniorek se nejvíce projevila náročnost vodního terénu, který byl na tak mladé závodnice skutečně extrémní a ani relativně jednodušší trať nedokázala otupit obtížnost divoké Isére a potvrdily se tak slova českých trenérů. Už včera po finálových jízdách třiadvacítek prorokoval český šéftrenér U23 Jiří Prskavec: „Pro třiadvacítku to bylo tak na hranici náročnosti, ale v případě juniorů a hlavně juniorek si myslím, že půjde spíš o to trať sjet, než na ní závodit." Prskavcova slova dnes potvrdily výsledky finále kajakářek, když pouze tři závodnice neměly na svém kontě ani jednu padesátivteřinovou penalizaci. „Myslím, že se jednalo o vůbec historicky nejnáročnější mistrovství. Trať byla postavena s citem, ale bylo tam pět míst, na nichž závodník mohl minout branku a tak bylo důležité udržet koncentraci od prvního do posledního záběru a ne všem se to podařilo," přidal postřehy po dnešních juniorských závodech šéftrenér  U18 Jiří Kratochvíl.

Stříbrná kajakářka Karolína Galušková (foto: Alena Ceplová)

Junioři si z Bourgu odvezou tři individuální medaile z pěti kategorií, což je velmi dobrý výsledek. Pozitivní je, že obě velké opory našeho týmu Lukáš Rohan i Karolína Galušková své jízdy zvládly a z mistrovství Evropy si vezou cenný kov. Lukáš Rohan podlehl stejně jako na mistrovství světa Francouzi Cedriku Jolymu, tentokrát však byl náš borec k titulu mnohem blíže než před dvěma týdny v Liptovském Mikuláši.  Rohanovi pomohla detailní příprava na finále s trenérem juniorských singlířů Rudolfem Rozsypalem, s nímž načetl průjezdy ve všech klíčových úsecích tratě a následně se mu teoretickou přípravu povedlo aplikovat do závodu. Karolína Galušková po sporné padesátce na nedávném světovém šampionátu, tentokrát na medaili dosáhla a po loňském titulu mistryně Evropy zakončí svou pouť juniorskou věkovou kategorií stříbrem. „Když jsme se před závody s trenéry bavili o tom, koho tipovat na medaile, tak právě Lukáše s Karolínou jsme jmenovali a je super, že se to na vodě potvrdilo," pochválil dnešní medailisty Kratochvíl.

Stříbrný singlkanoista Lukáš Rohan (foto: Alena Ceplová)

Slova Kratochvíla o nezbytnosti držení pozornosti během celého závodu neblaze poznali čeští kajakáři. Hynek Pechlát s Janem Zvolánkem inkasovali padesátku v semifinále a ve finále minul jednu z branek Ondřej Hošek, který měl na mnohem víc než konečné dvanácté místo. Do finále se probojovala i deblovka Jan Větrovský - Michael Matějka. Naši mladíci ve finále posbírali dvě padesátky a uzavřeli finálovou desítku. „U deblířů už bylo velkým překvapením, že postoupily všechny tři lodě do semifinále. Deblkanoisty máme hodně mladé a je dobré, že takto sbírají zkušenosti. Padesátka Ondry Hoška mrzí zejména proto, že náš kajakář měl na boj o medaile, ale jedna chyba a bylo po závodě," zhodnotil českou deblovou a kajakovou účast Kratochvíl. Skvělý den dnes měli na Isére Slováci, kteří dokázali zopakovat dva tituly z domácího mistrovství světa před dvěma týdny. Po světovém titulu se z evropského zlata radují deblíři Gewissler - Skákala a kajakář Jakub Grigar. Zítra je poslední dem mistrovství Evropy a na původní kvalifikační trati se odjedou všechny závody hlídek, od nichž Kratochvíl očekává velké souboje mezi barevnými tyčemi. „Dnes to často u juniorů bylo o sjetí tratě a trefování branek, zítra se však zase bude naplno závodit," prorokuje nedělní velké souboje o medaile Kratochvíl.

Výsledky ME v Bourgu:

http://www.123result.com/Live.aspx?EventId=294&User=siwidata&Season=CS_2013&Federation=ECA&PDF&Stream1=Bourg13_Odd&Stream2=Bourg13_Even

 

Partneři ČSK DV

UNIQA logo 2018   


letenky na míru
  


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů