Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem jsou mistři Evropy

(Přidány fotky Aleny Ceplové) Spanilá jízda českých deblířů do třiadvaceti let letošní sezonou je úspěšně u konce. České lodě nepoznaly v tomto roce ani jednou porážku. Vyhrály kvalifikace i semifinálové jízdy na mistrovstvích světa i Evropy a triumfovaly rovněž v obou finálových jízdách letošních vrcholů sezony. Po vítězství dvojice Lukáš Rohan - Adam Svoboda na mistrovství světa, dnes evropské zlato vyjela dvojice Jonáš Kašpar -  Marek Šindler.

Kašpar se Šindlerem prožívají nejlepší rok kariéry. Vyhráli domácí seniorskou kvalifikaci, daří se jim ve světových pohárech a vybojovali individuální stříbro na mistrovství světa U23 a k němu přidali i evropský titul mezi třiadvacetiletými.  „Samozřejmě výsledek Jonáše s Markem je fantastický. Vítězství o více než čtyři a půl vteřiny, k tomu není co dodat. Zajeli skvěle a po zásluze vyhráli," okomentoval titul českých deblířů hlavní trenér kategorie U23 Jiří Prskavec. Na skvělých výsledcích našich mladých deblovek se podílí i dvojice Ondřej Karlovský - Jakub Jáně. Na mistrovství světa v Liptovském Mikuláši vyhráli kvalifikaci i semifinále a v Bourgu na Evropě dojeli v kvalifikaci i semifinále druzí. Bohužel letošním bronzovým medailistům ze seniorského mistrovství Evropy se v kategorii U23 ani jedno velké finále nepovedlo podle představ. Na MS obsadili Karlovský s Jáněm sedmou pozici a dnes dojeli na evropském šampionátu v Bourgu desátí. „Na jednu stranu je to velká radost za vítězství Jonáše s Markem na druhou stranu trochu smůla u Ondry s Kubou, kteří jeli výborně a jedna chyba na brance dvanáct je připravila o zlato nebo stříbro, protože jeli zcela na úrovní naší první lodě," posteskl si trochu Prskavec.

Vyhlášení C2M U23 zlatí Kašpar se Šindlerem uprostřed (foto: Alena Ceplová)

Ve finále kajakářek jsme měli pouze jedinou zástupkyni. Mistryně světa Kateřina Kudějová i vítězka středeční kvalifikace Veronika Vojtová měly na svém semifinálovém kontě padesátku a ve finále se objevila pouze Pavlína Zástěrová. „Kačka se v posledních letech pravidelně umisťovala na stupních vítězů a jedna chyba ji připravila o šanci bojovat o další. Stejně tak Veronika Vojtová tady měla velkou formu, vyhrála kvalifikaci, ale rovněž jedna chyba a bylo po nadějích," hodnotil jízdy Kudějové s Vojtovou Prskavec. Ve svém posledním individuálním vystoupení nasbírala Zástěrová čtyři trestné vteřiny za dva doteky a o jedno místo vylepšila umístění z mistrovství světa, když skončila sedmá. Mistryní Evropy se stala Němka Funková před dvojicí domácích závodnic Newmanová a Marginová. „Škoda, že Pavlína měla ve finále dva ťuky. Na kdyby se nehraje, ale přeci jen, kdyby je neměla skončila třetí, takže i její výsledek je velmi dobrý," dodal ke kategorii žen Prskavec.

Vyhlášení C1Ž U23 bronzová Monika Jančová vlevo (foto: Alena Ceplová)

Poslední dva čeští reprezentanti se ve finále objevili v kategorii kajakářů U23. Do závěrečných bojů o medaile postupovalo patnáct lodí. Ze čtvrtého místa do něj šel Ondřej Cvikl a jako čtrnáctý postoupil Ondřej Tunka. Ve finále si naši borci pořadí prohodili a lépe se umístil Tunka, který skončil šestý se ztrátou 1,69s na bronz. Ondřej Cvikl nezopakoval výkon ze semifinále a obsadil místo šesté. „Jířa Prskavec, jako naše jednička, tady nebyl, ale Ondrovi Tunkovi chybělo k medaili hodně málo. Jedno podjetí protivody číslo sedmnáct ho stálo vteřinu a půl a to je to co ho nakonec dělilo od medaile. Přesto dvě umístění ve finále je v kajaku výborný výsledek," chválil kajakáře Prskavec. Po zklamání ze čtvrtého místa na domácím mistrovství světa si náladu notně vylepšil dnešní vítěz kategorie kajakářů Slovák Martin Halčin. Bývalý mistr světa i Evropy mezi juniory pokračuje ve výborných výkonech i v kategorii U23. Loni vybojoval v Solkanu premiérový evropský titul a dnes ho na Isére dokázal obhájit. Druhé místo si z Bourgu odveze Brit Clarke a bronz vyjel Ital De Gennaro.

Jedinou kategorií, v níž dnes české barvy nedokázaly proniknout do finále, byla singlkánoe mužů U23. Nejblíže postupu do desetičlenného finále byl jedenáctý František Jordán., kterému chybělo na desátého Němce Soetera sedm desetin sekundy. Druhý muž mistrovství světa Martin Říha třikrát ťuk a skončil čtrnáctý. Jan Vlček obsadil šestnáctou pozici.  Mistrem Evropy se stal Chorvat Matija Marinič. „Celkově je třeba říct, že tento rok je absolutně nejlepší co do výsledků. Sedm individuálních medailí na mistrovství světa a Evropy je výsledek, na který se jen těžko někdy bude navazovat," zhodnotil po individuálních závodech ME U23 celou sezonu třiadvacítkové reprezentace její trenér Jiří Prskavec.

Zítra se o medaile na evropském šampionátu v Bourg St. Maurice utkají junioři, v neděli pojedou obě věkové kategorie závod hlídek.