Lukáš Rohan s Adamem Svobodou vyhráli na MS U23 individuální závod i soutěž družstev

Pět umístění na stupních vítězů přinesl první finálový den mistrovství světa U18 a U23 ve vodním slalomu. Fantastický den mají za sebou deblíři Lukáš Rohan - Adam Svoboda. Naše nejmladší deblovka v kategorii třiadvacetiletých ještě vylepšila umístění ze semifinále a na trati v Liptovském Mikuláši nenašli naši mladíci přemožitele.

Rohan se Svobodou o 0,32s porazili Jonáše Kašpara s Markem Šindlerem a odsunuli naši druhou loď na stříbrnou příčku. Vítězové kvalifikace i semifinálové jízdy Ondřej Karlovský s Jakubem Jáněm tentokrát doplatili na čtyři doteky a ani velmi rychlý čas nestačil ne víc než sedmé místo. Famózní den zakončili čeští deblíři U23 více než drtivým vítězstvím v závodě družstev.

Na Liptovský Mikuláš bude v dobrém vzpomínat i Jiří Prskavec. Obhájce titulu z loňského roku se tentokrát ve finále kajakářů do třiadvaceti let umístil na druhém místě a připsal si další velký výsledek své kariéry. Prskavcovi je přitom stále jen dvacet let a v kategorii U23 ho čekají ještě další tři sezony, v nichž může znovu bojovat o cenné kovy. Poslední individuální českou medaili si v sobotu vyjela juniorka Anna Koblencová, která skončila druhá v kategorii singlkanoistek. Koblencová zajela vůbec nejlepší čas své kategorie, jenže čtyři ťuky a osm trestných vteřin bylo na zlato příliš. K singlířské medaili byla blízko i Martina Satková. Ze čtvrté pozice chybělo Satkové na medaili něco přes dvě sekundy. Třetí česká juniorská singlkanoistka Jana Matulková obsadila osmou pozici. Výborným výsledkem, kterým mile překvapil asi i sám sebe, je páté místo kajakáře Ondřeje Cvikla v kategorii U23. Po Prskavcovi byl Cvikl naším druhým nejlepším kajakářem a porazil i Ondřeje Tunku, který po loňském čtvrtém místě skončil tentokrát ve finále sedmý. Titul mistra světa převzal po Jiřím Prskavcovi Francouz Mathieu Biazizzo, který už letos zazářil třetím místem ve druhém podniku světového poháru v německém Augsburgu.

Další česká stopa v dnešním finálovém programu je v kategorii juniorských kajakářů. Na sedmém místě dojel Ondřej Hošek, který stejně jako před rokem ve Spojených státech amerických je nejlepším českým kajakářem. Zatímco loni byl ve Wausau Hošek pátý, na Slovensku to letos stačilo na místo sedmé. Co se však v kategorii kajakářů U18 nezměnilo je vítězství slovenských barev. Na kajakářském trůně akorát vystřídal Miroslava Urbana Jakub Grigar, který si před rokem dovezl z USA bronz. Poslední dvě české účasti ve finále patří juniorským deblířům. Ani jedné ze dvou našich posádek se však nedařilo a obě lodě inkasovaly padesátku, se kterou se o dobré umístění nedá bojovat. Jan Větrovský s Michaelem Matějkou dojeli ve finále osmí a Jan Mrázek s Tomášem Rouskem uzavřeli individuální závod desátým místem. Druhý titul pro domácí vodní slalom v deblech vyjela dvojice Gewissler - Skákala.  Po nezvládnutém semifinále kajakářek si chuť vylepšila Australanka Jessica Foxová, která zvítězila „alespoň" v závodě singlkanoistek U23, tedy v jediném závodě, v němž naše barvy neměly finálovou účast.

Bohužel českému vodnímu slalomu se příliš nedařilo v odpoledních závodech hlídek. Jedinou výjimkou jsou starší deblíři, kteří druhé Poláky porazili o více než patnáct vteřin a své kategorii jasně dominovali. V dalších lodních kategoriích byly pro naše lodě závody tříčlenných družstev smolné. Juniorští kajakáři i singlkanoistky dojeli čtvrtí. Singlířky U23 skončily páté a mladí deblíři obsadili šestou pozici. Favorizovaní kajakáři do třiadvaceti let, kteří se všichni umístili v individuálním závodě do sedmého místa, hlídku nezajeli dobře a umístili se s jednou padesátkou a pěti ťuky až jako dvanáctí.

Zítra MS U18 a U23 zakončí závody kajakářek a singlkanoistů. Živé výsledky naleznete na stránkách: http://events.slalom.canoeicf.com/live-results-page