Ondřej Karlovský a Jakub Jáně mají bronz z mistrovství Evropy

Druhý den mistrovství Evropy přinesl další velký úspěch mladých, českých vodních slalomářů. Deblová dvojice Ondřej Karlovský - Jakub Jáně chytla v Krakově mimořádnou formu. Naši borci vyhráli kvalifikaci a suverénně nejrychleji projeli i finále, bohužel dva doteky naše borce připravili o zlato (na titul by stačil i jediný ťuk) a na těžké trati vyjeli bronz. Přesto je první seniorská medaile největším úspěch těchto deblkanoistů mezi elitou vodních slalomářů.

Karlovský s Jáněm se do krakovských branek pustili s obrovskou vervou, bohužel těsný dotek na deváté povodné bráně a následný ťuk na náročné třináctce, do níž nepřejeli úplně nejlépe, zhatil naděje na titul. Ani dva trestné doteky však neubraly na elánu, s nímž se prodírali Češi brankami a jejich dravá jízda je vynesla k bronzu. Těsně pod medailovým umístěním skončila dnes kajakářka Eva Ornstová, která je nakonec čtvrtá. Původně šestá žena evropského finále se posunula na konečné čtvrté místo, dodatečně připočtenými padesátivteřinovými penalizacemi svých soupeřek, kterým se ve finále moc nedařilo. Hned šest kajakářek z finálové desítky neprojelo v souladu s pravidly minimálně jednu ze čtyřiadvaceti branek a medaile dnes v Krakově v závodě kajakářek vysela hodně nízko. Také Evu může dodatečně mrzet jeden ze dvou doteků branek, bez nějž by brala bronz. Závod sama pro sebe jela Britka Fiona Penniová, která vyhrála kvalifikaci, ve finále ještě zlepšila svůj čas a s náskokem 3,50s zaslouženě vyjela evropský titul. Ve finále se představili ve svém posledním startu na mistrovství Evropy obhájci titulu z loňského Augsburgu deblíři Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem. Do finále postoupili ze čtvrtého místa. Ve finále, kde se rozhodovalo o medailích zajeli čas na úrovni všech svých konkurentů, kromě oddílových kolegů Karlovského s Jáněm, kteří všem soupeřům ujeli. Volfíci se bohužel také nevyhnuli dvěma dotekům a se ztrátou 4,68s skončili na osmém místě. Mistry Evropy se v Polsku stala francouzská dvojice Pierre Labarelle - Nicolas Peschier. Už z Prahy v roli dvojnásobného evropského šampiona sledoval klání v Krakově kajakář Jiří Prskavec, který ocenil další výborné výsledky mladých českých vodních slalomářů. „Já myslím, že je super, že máme víc mladých lidí, kteří dokáží zajet na těch největších soutěžích.... určitě je to příslib do budoucna a ti staří si na to musí zvyknout," narážel s úsměvem na věkové rozdíly v českém výběru, v němž i přesto panují velmi dobré vztahy mezi závodníky.

Česká úspěšnost v postupu z kvalifikace dnes byla přesně padesátiprocentní. Za branami finálové desítky zůstaly kajakářky Kateřina Kudějová a Štěpánka Hilgertová a nezadařilo se ani vítězům domácí deblové kvalifikace Marku Šindlerovi s Jonášem Kašparem. Obě nepostupující kajakářky sice zajely čistou jízdu, na postup mezi nejlepší to dnes ale nestačilo. Velmi blízko účasti v odpoledním programu byla Kateřina Kudějová, která ztratila na desátou Rakušanku Wolffhardtovou 0,33s a obsadila třinácté místo. Štěpánka Hilgertová je devatenáctá. Češky však rozhodně nebyly jediné favoritky, který zůstaly za očekáváním. K finále měla daleko mistryně světa z roku 2006 Jana Dukátová (21. místo) i dvojnásobná olympijská vítězka Elena Kaliská (v kvalifikaci 26.). Ve výsledcích se utopila také aktuální olympijská šampionka z Londýna, Francouzka Emilie Ferová, která skončila třetí od konce. Podobný výsledek jako Ferovou potkal i zlaté olympioniky z Londýna, britskou deblovku Timothy Baillie - Etienne Stott, kteří skončili v kvalifikaci devatenáctí. S přídělem tří padesátivteřinových penalizací se zklamaná loučila s mistrovstvím Evropy  nejmladší česká posádka Jonáš Kašpar - Marek Šindler.

Poslední, čtvrtou českou medaili z Krakova veze hlídka kajakářek Eva Ornstová, Kateřina Kudějová a Štěpánka Hilgertová. Naše kajakářské trio v závodě družstev skočilo třetí. Se ziskem dvou zlatých a dvou bronzových medailí obsadili Češi na mistrovství Evropy v medailovém zisku druhé místo za Francií. Jasně nejlepším českým závodníkem byl v Krakově dvojnásobný mistr Evropy Jiří Prskavec, který se rychle musel vrátit do reality všedního dne. „Dneska jsem šel jsem do Troji uklízet nánosy bahna. Dali jsme si oběd, zafandili našim a jsem jel domů,  takže nijak zvláštní den. Zítra jedu do Liptovského Mikuláše a momentálně se opravdu strašně těším na vodu," popisoval první den v roli evropského šampiona Prskavec, kterému ani zlatá medaile nepomohla od zapojení do odklízení povodňových škod v pražském areálu, kde by už tři měsíce mohl navázat na krakovský úspěch při domácím mistrovství světa.