Kanoe.cz

Neuvěřitelné! Kajakář Jiří Prskavec má zlatý double na mistrovství Evropy

První den individuálních závodů přinesl obrovský úspěch pro český vodní slalom. Dvacetiletý kajakář Jiří Prskavec poprvé šokoval kanoistický svět před dvěma lety, kdy ještě jako junior vybojoval na seniorském mistrovství Evropy ve španělském Seu bronz. Loni přidal ve Spojených státech titul mistra světa do třiadvaceti let a dnes znovu zaskočil všechny soupeře a stal se v Krakově individuálním mistrem Evropy.

Jířa postoupil do finále ze zkrácené kvalifikace jako devátý, když zaostal o tři vteřiny za vítězným Vavřincem Hradilkem. Ve finále na těžké trati ale zajel famózní jízdu a Vávrův čas z kvalifikace překonal téměř o dvě sekundy a už při dojezdu do cíle se mocně radoval, protože laťka, kterou soupeřům nasadil byla hodně vysoko. Záludná trať byla pohromou pro řadu favoritů. Neuspěl obhájce titulu a olympijský vítěz z Londýna Ital Molmenti. Finálovou jízdu nezvládl ani fenomenální Slovinec Kauzer. Jediný, kdo se dokázal Jířovi přiblížit byl až třetí muž kvalifikace Švýcar Kurt, také on ale na našeho kajakáře nestačil. Už před posledním závodníkem tak bylo jasné, že Česká republika získá historické zlato. Posledním, kdo mohl Prskavce sesadit z evropského trůnu byl Vavřinec Hradilek. Stříbrný medailista z Londýna se pustil do čtyřiadvaceti vytýčených branek s mimořádnou vervou, bohužel jeho snaha vyšla naprázdno. Vávra minul třináctou povodku na těžké přesazené kombinaci a jeho sen o titulu skončil, naopak ten Jirky Prskavce se v tu chvíli naplnil. Mladý kajakář dosáhl největšího triumfu mezi seniory a navázal na svého otce, který před osmnácti lety přivezl kajakový bronz z mistrovství světa v anglickém Nottinghamu. Pro Vavřince se nakonec smolný finálový závod uzavřel posledním patnáctým místem. O tři setiny finále uniklo sedmnáctému Vítu Přindišovi. Zlatý, nový den Jiřího Prskavce pokračoval i v podvečer. Trio Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek a Vít Přindiš na rozdíl od týmů Německa nebo domácích Poláků sice nezajelo čistou jízdu, ovšem jasně nejlepší čas stačil na vítězství. Jiří Prskavec tak z Evropy poveze mimořádně cenný a přiznejme i nečekaný double. „Nemám vůbec slov. Je to naprosto neuvěřitelný. Myslím, že nikdo nečekal, včetně Jíři, že by si odsud mohl odvézt dvě zlata. Navíc nejenom výsledek, ale úroveň výkonů a celého závodu byla skvělá a je to prostě bomba," jen těžko hledal slova pochvaly český šéftrenér Jiří Pultera.
 

Ve finále se v Krakově představily v individuálních startech ještě další dvě české lodě. Obě navíc v kvalifikaci byly druhé. Stříbrnou pozici v jednokolové nominaci na finále zajel singlíř Vítězslav Gebas i jeho singlová kolegyně Monika Jančová. Kvůli padesátce zůstaly brány finále uzavřeny pro úřadující mistryni světa Kateřinu Hoškovou, ta s padesátkou dokončila svůj mistrovský závod až jako jedenáctá. Ve finále bohužel Vítězslav Gebas nepředvedl tak dobrý výkon jako v první jízdě. Odhodlání a chuť bojovat našemu borci rozhodně nechyběli, ve spodní polovině už přeci jen jeho jízda postrádala lehkost a navíc dva ťuky na posledních dvou brankách nestačily na víc než osmé místo. Umístění ve finále je však přesto velmi dobrým výsledkem. Mistrem Evropy se na Visle stal Němec Jan Benzien, před svým kolegou Siderisem Tasiadisem a bronzovým Matějem Beňušem ze Slovenska. Stanislav Ježek obsadil místo šestnácté a Michal Jáně je 21. Singlkanoistka Monika Jančová ve finále nechtěně navázala na Kateřinu Hoškovou a s padesátkou skončila sedmá.  Mistryní Evropy je Francouzka Loirová.
 

Výsledky ME na webu:
http://www.123result.com/Live.aspx?EventId=ECA_Krakow&User=siwidata&Season=CS_2013&Federation=ECA&PDF

Mistrovství Evropy

Český pohár Skupiny ČEZ

 

Partneři ČSK DV

logo CEPS

letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

ME slalom Tacen

Tacen 2017

Generální partner logo Skupina ČEZ 

Hlavní partneři

logo LITOVELlogo Galasportlogo OPTREALlogo GRM systemlogo AutoTreid      

Partneři

logo HIKOlogo PlantInspektalogo canon


Mediální partneři
logo Ceska Televizelogo Media Bohemia