Češi vezou čtyři individuální medaile z MEJ a ME U 23 ve slalomu

Tři individuální medaile vybojovali na Mistrovství Evropy čeští junioři ve slalomu na divoké vodě a jeden cenný kov do sbírky přidali slalomáři do 23 let. Na řece Vrbas v Bosně se mimořádně dařilo našim nejmladším závodníkům.

Na loňské medailové úspěchy navázali kajakář Jiří Prskavec i kajakářka Pavlína Zástěrová, kteří svorně berou stříbro. Bronzovou medaili si z Bosny veze dvojice deblířů Radek Pospíchal - Marek Cepek. S velkými nadějemi jsme také čekali na sobotní večer, kdy se za umělého osvětlení jely finále třiadvacetiletých. Český vodní slalom měl ve finálových kláních hned sedm želízek, medailová radost v českém táboře propukla „jen" po závodě deblířů, kde dvojice Ondřej Karlovský - Jakub Jáně vybojovala stříbro. Naši deblkanoisté druhým místem navázali na loňský bronz ze šampionátu v německém Markleebergu. Bohužel obhajoba medailových pozic se nepovedla kajakářce Kateřině Kudějové, která na Vrbasu dojela pátá a po zlatu z roku 2009 a stříbru z loňského roku zůstala tentokrát bez individuální medaile.

Individuální závody na šampionátu v Bosně a Hercegovině vyšly skvěle reprezentaci Slovinska. Mezi juniory zvítězil v kajaku Simon Brus, který po vítězství v kvalifikaci a třetím místě v semifinále nedal soupeřům, včetně Jiřího Prskavce, ve finále šanci a s téměř pětisekundovým náskokem zvítězil. Pravý slovinský zlatý útok však přišel až ve finálových jízdách závodníků do 23 let. Z pěti kategorií ovládli Slovinci hned tři. Zlato si z Vrbasu vysloužili favorité deblů Luka Taljat se Sašou Božičem. Nejrychlejší byla v kajaku také Eva Terčeljová a zlatý den slovinského slalomu završil triumf singlkanoisty Anže Berčiče.

Z českých lodí se ve finále, kromě medailistů, představili ještě čtyři junioři a dalších šest lodí v kategorii do 23 let. Z juniorů skončila nejvýše na čtvrté pozici singlkanoistka Jana Matulková. Šesté místo si mezi juniory připsali kajakářka Karolína Galušková a deblíři Lukáš Rohan s Adamem Svobodou. Singlkanoistka Petra Fryšová obsadila sedmou příčku.

V kategorii do 23 let měla k medailovému umístění nejblíže čtvrtá singlkanoistka Monika Jančová. Časově mnohem blíže však byl cenný kov pro pátou kajakářka Kateřinu Kudějovou, které k bronzu scházely necelé dvě vteřiny a shodně pátým deblířům Jonáši Kašparovi s Markem Šindlerem, kterým stříbro uniklo kvůli dvěma ťukům. Další naše kajakářka ve finále do 23 let Veronika Vojtová obsadila osmé místo a kajakáři Jan Vondra s Ondřejem Tunkou uzavřeli finálovou desítku.

Dnes pokračuje šampionát finálovými závody hlídek. Uzavřeny jsou už všechny závody družstev juniorů, z nichž Češi vytěžili dvě stříbra. O obě se postarali závodníci na singlkánoích. První umístění na pódiu vybojovala trojice singlířů Marek Cepek, Jakub Mrůzek a Jakub Hojda, o druhé se postaraly singlířky Jana Matulková, Petra Fryšová a Denisa Foltysová. V pravé poledne startují hlídky v kategorii do 23 let a Češi se po postupu ze semifinálových klání představí v bojích o medaile ve všech čtyřech lodních kategoriích.