Vítězstvím kajakáře Víta Přindiše začalo MEJ a U 23 ve slalomu v Bosně

Na řece Vrbas v Bosně a Hercegovině začalo kvalifikacemi Mistrovství Evropy juniorů a závodníků do 23 let. V této balkánské zemi se podobně významná akce ve slalomu na divoké vodě koná poprvé a pro závodníky připravili pořadatelé novinku, kterou si vyzkoušeli před dvěma lety na MS v raftingu.

Sobotní finálový blok třiadvacítek odstartuje v Banja Luce až v devět hodin večer a závodní maraton za umělého osvětlení skončí až těsně před půlnocí. Závodníci, včetně těch českých, si netradiční noční ježdění vyzkoušeli v týdnu při tréninku a pro diváky toto zpestření slibuje silné zážitky.

Už dnes vstoupili Češi do kvalifikací v kategoriích kajakářů, singlkanoistů a singlkanoistek. Naši závodníci v úvodní den Mistrovství potvrdili pozoruhodně vysokou úroveň českého kajaku v posledních letech. V kategorii do 23 let zvítězil v konkurenci téměř šedesáti závodníků Vít Přindiš. V první desítce skončili také Jan Vondra(5. místo) s Ondřejem Tunkou (6. místo) a všichni tři Češi suverénně zvládli první síto evropského šampionátu. Mezi juniory obsadil náš favorit a obhájce titulu Jiří Prskavec druhou pozici. Prskavec zajel vůbec nejrychlejší čas a podlehl pouze loňskému vítězi Olympiády mládeže v Singapuru Slovinci Simonu Brusovi. Do první desítky se na osmém místě vešel i Petr Binčík.

V pátek ME v Bosně pokračuje kvalifikacemi kajakářek a deblířů. Česká republika bude mít na startu velkou favoritku v osobě kajakářky Kateřiny Kudějové. Naše závodnice vyhrála ME 23 před dvěma lety, vloni získala stříbro a letos se začala intenzivně prosazovat i mezi seniorkami.  Kudějová však bude mít řadu silných soupeřek a to zejména mezi závodnicemi ze Slovinska a Německa. Medailové ambice mají i juniorské kajakářky Karolína Galušková s Pavlínou Zástěrovou, které si loni přivezli individuální medaile ze všech vrcholných mezinárodních juniorských akcí. Silné trio posíláme také do závodu třiadvacetiletých deblkanoistů. Posádky Kašpar – Šindler, Gotvald – Vlček i Karlovský – Jáně slavily úspěchy v juniorských kategoriích a poslední jmenovaná loď obhajuje v Bosně bronz z loňského šampionátu do 23 let. Při pohledu do startovní listiny však je jasné, že získat individuální medaili v závodě deblířů nebude ani trochu jednoduché.

Kromě individuálních závodů se na Vrbasu pojede také o evropské tituly  v hlídkách. Finálové boje juniorů i třiadvacetiletých jsou rozloženy do obou víkendových dnů. Detailní program naleznete na stránkách ME: http://euro2011kajakvrbas.info/CP.htm