Štěpánka Hilgertová druhá v kvalifikaci MS v Tacenu

(Plus video) Ve slovinském Tacenu začaly dnes kvalifikace do individuálních závodů. Dopoledne zahájili deblkanoisté a po nich vyrazily na náročnou trať kajakářky. Nejlepší vstupní pozici pro semifinále vybojovala Štěpánka Hilgertová, která skončila druhá.

"Zajela jsem dobře už první jízdu, po které jsem věděla, že je to dobré. Do druhé jízdy jsem šla už naprosto uvolněná a bez nervů, proto taky jsem se ještě zlepšila,“ řekla v cíli Hilgertová. Kdo by si však myslel, že naše kajakářka už žije sobotou, kdy nastoupí z druhé nejlepší pozice do semifinále, ten by se mýlil. „V tuto chvíli na trať pro semifinále vůbec nemyslím, důležité jsou pro nás hlavně páteční hlídky, kde bychom chtěly ujet dobrý výsledek,“ dodala Štěpánka. O hlídce mluvila i v cíli čtvrtá Marie Řihošková. „Nám se v poslední době v hlídce s holkama moc nedaří. V tomto roce jsme se tomu trochu víc věnovali a chceme v pátek získat medaili, pokud by to bylo vítězství, tak by to bylo naprosto skvělé.“ V kategorii kajakářek postoupila do semifinále i třetí z Češek Irena Pavelková, které dnes patří 24. místo.  Nejlepší ženou v kvalifikaci se stala Španělka Chourrautová, třetí dojela  Číňanka Zuová.

Bohužel v kategorii deblkanoisté se českých barvám dařilo o poznání méně. Do semifinále v deblovkách postupovalo pouze dvacet lodí a z Čechů se to povedlo pouze 13. posádce Jakub Vrzáň a Tomáš Koplík. Dvě nepovedené jízdy a celkově 28. místo znamenají stop pro stříbrné medailisty z Pekingu Jaroslava Volfa s Ondřejem Štěpánkem. Kvalifikace byla konečnou i pro 23. loď Lukáše Přindu s Janem Havíčkem. Nejlepší čas v kvalifikačních jízdách si připsali Britové Baillie a Stott.

Během dopoledne se vyplnily neblahé předpovědi meteorologů a na slovinský kanál na předměstí Ljubljaně se snesl hustý déšť. V Tacenu prší i v podvečer, kdy o postup do semifinálových jízd bojují singlkanoisté a singlkanoistky. V prvním kole si postup pojistil Stanislav Ježek a Jan Mašek, kteří nakonec obsadili 12. respektive 14. příčku. Třetí z Čechů Michal Jáně inkasoval napoprvé padesátku a byl mimo postupová místa. V druhém kole se Jáně zlepšil, na semifinále to však přesto nestačilo, obsadil první nepostupové 31. místo. Dál půjdou také obě české singlkanoistky Kateřina Hošková a Anna Kašparová. Zítra MS pokračuje kvalifikací kajakářů.