Kajakář Prskavec vyhrál MEJ ve slalomu a veze si domů dvě zlata

Den jako malovaný prožili v Německu čeští slalomáři na divoké vodě. Mistrovství Evropy juniorů přineslo českým barvám tři medaile a výběr do třiadvaceti let je podpořil ziskem dalších dvou kovů. Jedničkou českého výběru je kajakář Jiří Prskavec. Borec, který včera získal titul v závodě hlídek dnes ve finále deklasoval všechny soupeře a po životní jízdě přidal i individuální titul v nejsledovanější juniorské kategorii.

Dařilo se však i dalším závodníkům a dá se říct, že všichni, kteří prošli do finále nezklamali. Z loňskému zlatu v třiadvacítkách přidala stříbro kajakářka Kateřina Kudějová. V závodě juniorek vystřídala na pozici české jedničky Karolínu Galuškovou Pavlína Zástěrová a i ona veze z Markkleenbergu stříbro. O poslední dvě medaile české výpravy se zasloužili deblíři. Nejprve si bronz mezi juniory vyjela posádka Jakub Hojda – Tomáš Macášek. Stejně hodnotnou medaili na saském kanále získala i dvojice třiadvacetiletých deblkanoistů Ondřej Karlovský a Jakub Jáně

K medailistům, kteří jsou vždy nejvíce oslavováni, připomeňme i další úspěchy lodí, které prošly náročnou cestou do finále. Hned dvakrát se ve finále objevil Martin Říha. Nejprve juniorský reprezentant obsadil se svým parťákem Jaroslavem Strnadem (startoval i na kajaku, kde skončil 17. v semifinále) osmé místo na deblu a poté přidal ještě šestou pozici na singlu. V kategorii juniorských kajakářek podpořila druhou Zástěrovou pátá Anna Bustová. V závodě juniorů na singlu si finále vyjel kromě Říhy také Radim Božek, který nakonec dojel devátý. Poslední dvě účasti ve finále se počítají deblířům do třiadvaceti let, kteří jako jediní dokázali do desetičlenného finále postoupit v plném počtu tří lodí. Česká deblová škola se neztratila a pro loňské juniorské mistry Evropy Jonáše Kašpara s Markem Šindlerem znamenal jejich premiérový start v této kategorii páté místo. Obhájci bronzu z ME23 v Liptovském Mikuláši 2009 Robert Gotvald a Jan Vlček zakončili letošní šampionát sedmým místem.

Výprava českých slalomářů získala na MEJ a ME23 celkem devět medailí a znovu ukázala, že patří k nejlepším na starém kontinentě. Obrovským úspěchem je zisk obou titulů v juniorském kajaku. Na druhou stranu však v Německu přišla i zklamání. Určitě víc se čekalo od třiadvacítkových kajakářů. Obhájce titulu Vavřinec Hradílek skončil už v kvalifikaci a chyba v závodě kajakových hlídek našim borcům vystavila stopku rovněž už v rozjezdu. Zamrzí i neúčast našich lodí v kategorii singlkanoistů třiadvacítek, kde nejlepšímu Čechovi Tomáši Rakovi unikla z jedenácté pozice účast ve finále o 0,23 sekundy.