Kanoe.cz

Dlouhý sjezd na Kamenici byl fantastickým zážitkem

Kde je nejlepší trať pro dlouhý sjezd v ČR? Po tomto víkendu si myslím, že většina kanoistů by se shodla, že na řece Kamenici mezi Plavy a Jesenným. Přesvědčili se o tom jak neohrožené čtrnáctileté děti, tak i dlouholetí seniorští reprezentanti.
Bez nějakého obrovského překvapení jsou výsledky v celkovém pořadí. Prvenství získala jak Michala Mrůzková tak i její švagr Kamil Mrůzek na kajaku. V kánoích jednotlivců dominoval Lukáš Uncajtík a v deblech vyhrála posádka Šálek Říha. Dnešní sjezd více ovlivnil stav nominací na juniorské mistrovství Evropy. Pro některé borce byl terén skutečně velice obtížný a podle očekávání zamíchal výsledky.
 
            Zima, déšť, mlha a velice obtížný vodní terén byl tím, na co se bude vzpomínat, když se řekne klasický sjezd na Kamenici v roce 2006. Po slunečné sobotě, kdy kanoisté na divoké vodě změřili síly ve sprintu, se neděle pod „Jizerkami“ probrala do propršeného rána. Na nový příděl vody z nebe zareagovala i bouřlivá Kamenice. Vzestup hladiny pak sebou pochopitelně nesl  i zvýšení obtížnosti. Sjezdaři se tak mohli v mrazivém počasí zahřát alespoň adrenalinem, který v podobě peřejí známých jako „Pomníček“, „Prádelna“ či „Soutěska“, na ně čekal mezi Plavy a Jesenným. Tento pětikilometrový úsek patří k tomu vůbec nejlepšímu co v Evropě může příroda sjezdařům nabídnout. Na vlastní kůži se o tom mohl přesvědčit i trojnásobný vítěz celkového pořadí světového poháru kajakář Kamil Mrůzek (Dukla Brandýs), který na „Prádelně“ neukočíroval svůj stroj a natočil tzv. „hodiny“ (situace, kdy se závodník otočí špičkou lodě proti proudu a vrácením do původního směru jízdy dokončí obrátku  o 360°). Tato chyba ho stála téměř 20 sekund! Zvýšeným úsilím se mu však povedlo ztrátu srovnat a v cíli si nakonec mohl oddechnout. Zvítězil o vteřinu před pronásledovatelem Alešem Markem  (Loko Trutnov) a udržel téměř dvouletou neporazitelnost v dlouhém sjezdu na domácí půdě. Bronzový dojel sprintový král Tomáš Slovák z Olomouce.
 
            Neuvěřitelných 50 vteřin dělilo vítězku kategorie žen od druhé v cíli Kateřiny Vacíkové z Olomouce. No a kdo, že to byl? Odpověď snad ani není nutné dodávat. Michala Mrůzková  (Bohemians Praha) opět ukázala všem jak jezdí nejlepší žena světa. Tuto pozici bude za dva měsíce obhajovat v Karlových Varech, kde svede boj o 4., respektive 5. titul mistryně světa. Otevřenou otázkou však je, kdo z českých děvčat bude ve Varech Michale dělat reprezentační garde.
 
            Naopak jasnější obrysy dostává nominace v kategorii singl kanoistů. Na prvních čtyřech místech se dnes objevila stejná jména jako při sobotním sprintu. Jedinou změnou je jejich pořadí. Zlato sice znovu vybojoval suverénní Lukáš Uncajtík (Obal Pardubice), ale stříbro je v rukou mladíka Marka Rygela z Dolních Kounic. Sedmnáctiletý kanoista, jehož vrcholem bude juniorské mistrovství Evropy, předstihl zkušené borce Neseta i Novosada a start na MS seniorů mu už asi těžko někdo „vyfoukne“.
 
            To co bylo napsáno o Rygelovi platí téměř do písmene i o dvojici Macík Machač v debl kánoích. Osmnáctiletí borci, Rygelovi oddíloví kolegové, dnes totiž také dopádlovali pro druhé místo v celkovém pořadí. Sklonit se museli jen před uměním Šalka (Bohemians) s Říhou (Klášterec). Usnadnila jim to posádka Morštejn Veselý. Naší nejzkušenější posádce dlouhý sjezd nesedl... Zvrhnutí a plavba v ledových peřejích  pro ně znamenala konec nadějí.
 
            Mornštejn s Veselým však nebyli sami. Diváci, kteří se i přes nepřízeň počasí pohybovali kolem tratě mohli podobných incidentů vidět více. A to nejen v závodě, ale v průběhu obou víkendových dnů. Kvalitní záchranná služba spolu s dobrou organizací však myslím ukázala, že sjezdy na podobných tratích jsou tím co lidé od sjezdu očekávají. Těšit se tak můžeme na příští rok a doufejme, že opět na stejném místě.
 
Výsledky 2. ČP v dlouhém sjezdu naleznete na serveru results.cz
 
Fotografie ze závodů na Kamenici na interntových stránkách.
 
David Knebel Inspiration, s. r.o., styk s médii
 
 
P.S. V případě jakýchkoliv Vašich dotazů mě neváhejte kontaktovat.
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mistrovství Evropy

Český pohár Skupiny ČEZ

Výsledky mezinárodní

Canoe ICF
results & rankings

Archiv výsledků
canoeslalom.net

 

Partneři ČSK DV

logo CEPS

letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

Generální partner logo Skupina ČEZ 

Hlavní partneři

logo LITOVELlogo Galasportlogo OPTREALlogo GRM systemlogo AutoTreid      

Partneři

logo HIKOlogo PlantInspektalogo canon


Mediální partneři
logo Ceska Televizelogo Media Bohemia