Lipno určilo nové Mistry republiky a dokončilo nominaci na MS ve slalomu

Článeček a výsledky z proběhlých závodů ve slalomu pod Lipenskou přehradou a celkové pořadí série Českého poháru 2005.
Sobotní závod českého poháru pod lipenskou přehradou byl zároveň Mistrovstvím republiky ve slalomu. Závody měly výbornou úroveň. Kromě Štěpánky Hilgertové, která se již připravuje na olympijském kanále v Penrithu, se před domácím publikem představila celá česká reprezentace. Vltava pod Lipnem měla trochu větší průtok než bývá zvykem. Stavitelé vytyčili také dost těžkou trať a tak se mnoho favoritů po chybách propadlo do hlouby výsledkové listiny.

Nejjednoznačnější byly výsledky v kategorii žen. Mistryní republiky se již potřetí v řadě stala Marcela Sadilová (Dukla). Na druhou příčku odsunula o celých 44s Marii Řihoškovou (USK Praha) a o dalších 34s zpět se na bronzový stupeň překvapivě prosadila Anna Kašparová (rovněž USK Praha). O náročnosti svědčí to, že od 4. místa dále měly závodnice na svém kontě jednu a více „padesátek“ za neprojetí branky. To se nevyhnulo ani Ireně Pavelkové, která obsadila 7. pozici.

Prvenství a titul z loňského roku obhájila i dvojice Marek Jiras – Tomáš Máder z USK. Ti nenalezli soupeře a zvítězili z náskokem 25s. Podobně jako Pavelkové se vedlo i naší nejlepší letošní posádce Volfovi se Štěpánkem (Dukla). Eskymácký obrat a následná padesáti sekundová penalizace z druhé jízdy je odsunula na konečné 6. místo. I díky tomu putují i zbylé medaile do klubu USK. Stříbro patří deblkánoi Lukáš Přinda – Marek Vladař. Ti na bronz odsunuli zkušené kolegy Jaroslava Pollerta s Jaroslavem Pospíšilem.

Nejméně se z favoritů vedlo v sobotu Ivanu Pišvejcovi. Jeho 34. místo nestačilo ani na postup do finále. Z mistrovského titulu se raduje Jan Kobes (Dukla), který předčil o 4 s bratra Tomáše (Dukla), který bere stříbro a bronz putuje rovněž na Duklu zásluhou Ondřeje Raaba.

Poslední titul si mezi singlkanoisty zajistil Tomáš Indruch z Dukly. Druhé místo patří Víťovi Gebasovi z USK, který na místo třetí odsunul o 0,01s Stanislava Ježka (USK Praha).

Po individuálním závodě následoval závod tříčlenných družstev. V tomto klání se víceméně jednalo o to, kdo z koho. USK Praha nebo Dukla Brandýs? Nakonec závěrečná bilance hovoří spíše ve prospěch Dukly. Její týmy získaly 3 tituly a jedno stříbro. Družstva USK sice vybojovala celých 7 medailí, ale pouze jeden titul v kategorii 3xK1 ženy. Zajímavostí je, že do dalších klubů (mimo USK a Duklu) putuje jen jeden (!) bronz, o který se postaral tým singlkánoistů z SK VS České Budějovice.

Po propršené, studené sobotě se Lipno probralo do slunečné neděle. Na programu byl poslední závod ČP a šlo o poslední postupující na MS seniorů. Ve hře byla dvě místa v kategorii kajakářů a po jednom v singl a deblkánoích. Jednalo se o ty reprezentanty, kteří se sice nominovali na ME, které se jelo v červnu ve Slovinsku, ale nedosáhli na umístění do 16. místa. Pro lodě, které nesplnily toto kritérium na ME byla určena tzv. donominace při českém poháru na Lipně. První výsledek, který se počítal, byla jarní nominace na ME a dále sobotní i nedělní klání na Lipně. Lepší dvě umístění se sečetly a vyšla tabulka „donominovaných“

Ačkoliv po sobotě se nominační počty řádně zamíchaly v neděli odpoledne bylo jasno. Reprezentace beze změn. Českou republiku tak budou reprezentovat stejní borci jako na ME. Svou pozici obhájili jak Ivan Pišvejc (USK) a Ondřej Raab (Dukla) na kajaku, Jan Mašek (USK) na singlkánoi, tak i dvojice Jaroslav Pospíšil – Jaroslav Pollert z USK. Reprezentace odlétá do dějiště MS v polovině září. Mistrovství světa se koná na trati OH v Sydney, kde se našim barvám velice dařilo. Doufejme, že na přelomu září a října se našim povede podobně.