V Praze se rozdaly medaile pro nejlepší dorostence ČR ve slalomu a sprintu

Na kanále v Praze Tróji se o víkendu jelo mistrovství České republiky ve slalomu a sprintu na divoké vodě. Většina favoritů ve slalomu se na náročné trati prosadila, ačkoliv někteří jen o pověstný chlup. Povídat o náročné roli favorita by mohl kajakář Jiří Prskavec.

Medailista z mezinárodních seniorských i juniorských akcí na domácí vodě uhájil titul o 0,71 sekundy. Prskavec zajel výrazně nejrychlejší čas, ale tři ťuky ho téměř o poslední zlato mezi juniory připravily a málem se tak mohl radovat Prskavcův oddílový kolega z USK Praha Jaroslav Strnad. Mezi kajakářkami se souboj o zlato zúžil na dvojici Karolína Galušková a Pavlína Zástěrová. Obě naše reprezentantky předvedly nejlepší jízdy až v druhém kole, kdy se odpoutaly soupeřkám. Jako lepší a také jako mistryně republiky z bitvy dvou nejrychlejších vzešla sušická Karolína Galušková. O dva roky starší Pavlína Zástěrová skončila celkově druhá, jenže kajakářka Dukly je o jednu věkovou kategorii starší a tak si i ona nakonec z Tróje odváží zlato za vítězství  mezi staršími dorostenkami. Nejjasnější rozdíl mezi vítězem a druhým v cíli se zrodil v kategorii deblkanoistů. Duo Lukáš Rohan - Adam Svoboda by s luxusním náskokem vyhrála oběma svými jízdami a po zásluze si z domácího kanálu vylovila titul mistrů republiky za rok 2011. Vítěz deblu Lukáš Rohan útočil také na prvenství v singlu, což se mu však o necelé dvě vteřiny nepovedlo a tak se musel spokojil „jen“ se zlatem za triumf v kategorii mladšího dorostu. Celkovým vítězem a titul mistra republiky staršího dorostu získal českobudějovický Marek Cepek. V kategorii singlkanoistek se rovněž velké překvapení (pokud pomineme nezdar Petry Fryšové, která skončila v poli poražených) na úkor favoritky nestalo. Opavská Denisa Foltysová vyhrála před druhou Martinou Satkovou z Brna. Mladá teprve třináctiletá singlířka (a také výborná kajakářka) Satková v Praze vylepšila výkon z minulého týdne, kdy se konalo mistrovství ČR ve slalomu žáků a kde dojela druhá. Na dorosteneckém šampionátu ji celkové druhé místo stačilo na titul mistryně republiky v mladším dorostu. Velmi zajímavý je také pohled na další místa ve výsledkové listině kategorie C1 ženy. Za Satkovou totiž nalezneme další žačky Annu Koblencovou a Báru Čekalovou, tedy závodnice, které se od mládí věnují kromě kajaku také singlkánoi, což je pro budoucnost této nové kategorie velmi pozitivní zpráva.

Vítězství si Denisa Foltysová zopakovala také v neděli v individuálním závodě ve sprintu a získala tak mistrovský double. Největší sprintové překvapení se udály v kajakových kategoriích. Při neúčasti Kláry Paďourové si pro zlato nečekaně dojela výborná opavská slalomářka Barbora Valíková, která porazila oddílovou kolegyni Terezu Brožovou. Až třetí skončila největší favoritka soutěže Pavlína Zástěrová. Jistotu jízdy na divoké vodě zužitkoval v mužském kajaku Tomáš Stefan ze Soběslavi. Šestnáctiletý juniorský reprezentant ČR porazil favorizovaného Jonatána Šrámka z Olomouce, který dojel druhý. Vzhledem k tomu, že Šrámek je však ve starší věkové kategorii, tak si z Prahy odvážejí titul mistrů republiky oba dva borci. Jednoznačné vítězství si v domácím městě připsala dvojice kanoistů Bohemians Praha Šimon Jelínek a Ondřej Smolka, kteří porazili medailisty z mistrovství světa juniorů Daniela Suchánka s Janem Jílkem. Mezi singlíři se jelo vlastně až o druhé místo. Pro titul si totiž s naprostou jistotou vicemistr světa Vladimír Slanina ze Žatce. V těsné bitvě o stříbro mezi dvěma specialisty deblkanoisty byl znovu úspěšnější „domácí“ jezdec Šimon Jelínek, který výbornou druhou jízdou odsunul na třetí místo vysokomýtského Daniela Suchánka.