MS ve vodním slalomu - výsledky

Informace z Mistrovství světa ve vodním slalomu 2011 v Bratislavě.

3. závodní den (poslední)

Poslední závodní den MS 2013 otevřeli semifinálovými jízdami K1 muži a C1 muži.

V obou kategoriích jsme měli horké adepty na medaile - v kategorii K1 muži obhájce stříbra Vávru Hradílka a v kategorii C1 muži letošního vítěze Světového poháru Standu Ježka.

Kajakáři Vavřinec Hradi i junior Jiří Prskavec bravurně zvládli semifinále. V semifinálovém sítu uvízl jen Luboš Hilgert.
Ve finále oba naši kajakáři neprojeli branku a skončili v poli poražených. Zlato vybojoval  Slovinec Kauzer, druhý skončil Polák Mateusz Polaczyk. Třetí byl zkušený Francouz Fabien Lefevre. Hradilkovi se stala osudnou devátá branka, osmnáctiletý Prskavec, bronzový z letošního evropského šampionátu, zaváhal na šestnáctce. Hradílek obsadil s padesátisekundovou penalizací osmé místo, Prskavec po chybě v závěru zbytek jízdy vypustil a finálovou desítku uzavřel.

V kategorii singlkanoistů postoupil z českých reprezentantů jen Ježek. Ve finále startoval poslední coby vítěz dopoledního semifinále kanoistů a dlouho jel čistě, jenže ve druhé polovině se otřel o branku a skončil čtvrtý, půl vteřiny pod stupni vítězů. "Samozřejmě to zamrzí, padlo tam i sprosté slovo, když jsem ten dotyk udělal, ale nedá se nic dělat, snad jsem úplně ostudu neudělal," prohlásil Ježek.
Roli favorita na šampionátu před domácím publikem nezvládl dvojnásobný olympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa Michal Martikán, jenž skončil až sedmý. Na pódiu ho zastoupil bronzový Matej Beňuš, ze stříbra se radoval německý kanoista Nico Bettge.

Česká výprava tak potřetí v historii odjede z mistrovství světa bez cenného kovu v olympijské disciplíně.

V neolympijské disciplíně C1 ženy si však česká reprezentace spravila chuť.

Jediná česká zástupkyněv této kategorii postoupila bez problémů do finále ze 4. místa. Finálovou jízdu pka jela od začátku na jistotu a jako jediná neměla trestné sekundy. Po náročném skoku v závěru trati zvaném Niagara se převrátila, ale dokázala se rychle dostat zpět a protivodnou branku projela.

hlídky C1 ženy

V hodnocení národů skončila Česká republika na 4 místě.
Vyhrálo Slovensko, následováno Francouzi a Němci.

2. závodní den

Druhý, tedy sobotní program MS pokračoval ráno semifinálovými a finálovými jízdami kategorii C2 muži a K1 ženy.

Také deblíři vybojovali místo na OH, do finále ale nepostoupili. Olympijskou účast zajistila České republice dvojice Volf - Štěpánek umístěním těsně za branami finále, jedenáctou příčkou.  Ve hře bylo osm míst a v desetičlenném finále měli hned trojnásobné zastoupení domácí Slováci a po dvou lodích Francouzi a Britové. Dvojnásobní olympijští medailisté Volf se Štěpánkem ale doplatili na dva dotyky branek. "Takový návrat jsme si moc nepředstavovali," připojil zadák Štěpánek. Důvodem byl sporný dotyk branky, kvůli kterému Češi protestovali. "Jsem si jist, že nebyl," prohlásil Štěpánek. Čistě nezajeli svoji jízdu ani Tomáš Koplík s Jakubem Vrzáněm, kteří skončili třináctí a Jan Havlíček s Lukášem Přindou (17. místo).

Bez české účasti ve finále zůstala i kategorie K1 ženy. Naděje Štepánky Hilgertové skončili v Niagáře, když se jí nepodařilo chytit do poslední protivodné branky ve skoku. Přitom bývalá olympijská vítězska měla do té doby nejrychlejší čas. "Musím říct, že to je jeden ze závodů, které mě v mé kariéře mrzí nejvíc. Cítila jsem se dobře a měla jsem pocit, že na to mám," konstatovala. V kritickou chvíli prý dokonce padlo i nějaké sprosté slovo. "Bylo mi to vážně strašlivě líto. Je to už dávno, kdy mi bylo něco tak líto. Je to srovnatelné s olympijským Pekingem," přiznala.Kudějová se připravila o bezpečný postup hned třemi "šťouchy", Irena Pavelková skončila třináctá.

Odpoledne byly na programu kvalifikační jízdy kategorii C1 muži a C1 ženy.

Kanoista Stanislav Ježek v kvalifikaci na mistrovství světa potvrdil, že v letošní sezoně patří k nejlepším vodním slalomářům na světě, a do semifinále šampionátu v Čunovu postoupil z druhého místa. Rychlejší než celkový vítěz Světového poháru z České republiky byl dnes o 61 setin pouze domácí favorit Michal Martikán. Do semifinále postoupili všichni čeští kanoisté - Tomáš Indruch z osmého místa se ztrátou 3,44 sekundy na vítěze, Vítězslav Gebas byl devatenáctý necelých pět sekund za Martikánem. "Dneska se to nepočítá, stejně to zítra bude jinak postavené," prohlásil po kvalifikaci Ježek.
Boj o postup do finále čeká i dnes čtvrtou kanoistku z kvalifikace Kateřinu Hoškovou.