Kanoe.cz

ČPŽ ve slalomu - Opava

A máme za sebou 1. a 2. závod ČP žáků, který se konal o tomto víkendu na řece Opavě, kde jinde než v Opavě. Tento víkend se zcela jistě všem účastníkům, ať již závodníkům, trenérům nebo i rozhodčím, vryje na dlouhou dobu nesmazatelně do pamětí. Každý, kdo alespoň občas koukne v televizi na zprávy, nebo si přečte meteorologické informace na internetu, již před víkendem tušil, co asi přijde. PŘIDÁNA FOTOGALERIE!

A taky přišlo. I když opavští pořadatelé většinou bojují s nedostatkem vody, tentokrát jí v řece Opavě teklo dost, a nejen v řece, teklo jí vcelku dost i seshora, zvláště pak v neděli, kdy se déšť snad za celý den ani nezastavil, teploměr ukazoval pod deset stupňů a vítr občas zvedal branky vysoko nad hlavy závodníků.


Ovšem přes veškerou nepřízeň počasí, se pořadatelům podařilo téměř nemožné. Svým obětavým a vstřícným přístupem se snažili o to, aby všichni účastníci byli spokojeni a ze závodů si odváželi jen samé pozitivní zážitky.


Nemalou měrou k tomu přispěla i sobotní tombola o krásný červený minibike, který pořadatelům pro tento účel věnoval sponzor. Pro mnohé závodníky to bylo největší lákadlo a při sobotním losování o nádherný stroj v mnohých dušičkách bylo více nepokoje a nervozity než při startu do obávaných peřejí.


Přes původní plán, startovat nad stavidly, se operativně start musel posunout až pod stavidlo. Hrozilo nejen to, že nebude možné regulovat stav vody v kanále, ale i nebezpečí, že některé méně zdatné závodníky by mohl proud místo do kanálu stáhnout do jezu. Trať prvního závodu nebyla vytyčena vůbec jednoduše, skýtala mnoho variant průjezdů a pro slabší závodníky i volbu dobrovolného minutí některých branek, jen aby spatřili pomyslnou cílovou pásku. I tak ovšem mnoho borců a borkyň okusilo sílu opavského kanálu a nedobrovolně opustili loď, občas se objevily i slzičky. Naštěstí pořadatel nepodcenil záchranu a nebyl nikdo, kdo by ve vodě byl déle než bylo nezbytně nutné, snad kromě záchranné čety, které tímto vzdávám hold a velmi si vážím obětavosti, se kterou se kluci vrhali do studené vody a pomáhali svým mladším kamarádům ven z vln. Téměř největším problémem se staly překážky z pneumatik, na které se často nabalovaly lodě závodníků a nebylo možné se od nich odpoutat vlastní silou a ani silou vody, tady byly zásahy záchranářů nejpotřebnější.


Jako první se do boje s živlem a s barevnými tyčkami v sobotu těsně před polednem pustili kanoisti. Velkým překvapením je 1. Místo v ŽS Václava Kristka z Valmezu, který se v loňském roce umístil „až na 6. Místě v celkovém pořadí ČPŽ“. Naopak Roman Matula a Honza Větrovský potvrdili role favoritů a rozdělili si další medailová místa . Velkým překvapením v žácích mladších byl výkon brněnské Martiny Satkové, která se s nelehkou sobotní tratí vypořádala rychleji než chlapci a vyhrála kategorii C1 ŽM.


Další kategorií, která se poprala o medaile a mety nejvyšší, byla kategorie K1 Ž, kdy role favoritek si beze zbytku rozebraly opavské naděje.Tentokrát z toho vítězně vyšla Sabina Foltysová, které vzorně sekundovaly oddílové kolegyně Mária Mrázková a Tereza Brožová. Žákyně mladší vybojovala opět brněnská Martina Satková, která nikoho nenechává na pochybách, že je velkým příslibem pro kanoistiku v jakékoliv kategorii. Další žačkou mladší byla klášterecká Barča Čekalová, kterou známe z předešlých sezon, kdy předváděla velmi slušné výkony. Stejně tak i o Terezce Fišerové z Roudnice bylo slyšet už loňskou sezonu.


Po krátké pauze, kdy se rozhodčí občerstvili a lehce odpočinuli, se do kanálu spustily kanoe dvojic,kde v této věkové kategorii není velká základna, nicméně to neznamená, že není dostatečně kvalitní. Borci z USK, Honza Větrovský a Michal Matějka, si v sobotu připsali nejvyšší počet bodů. Druhé místo obsadila opavská děvčata, která spolu jezdí již několikátou sezonu. Stejně tak i bronzová medaile zůstala v Opavě zásluhou dvojice Šoltys – Mrázek.


Jako poslední kategorie, která je vždy kategorií nejsilněji obsazenou, se vydali do boje s peřejemi kajakáři. I v této kategorii měli žáci, kteří začali svou kariéru v loňském či letošním roce, obrovské problémy s vyrovnáním se s obtížným terénem, a v nemálo případech to skončilo nedobrovolnou koupelí. Nicméně i zde bezvadně fungovala záchranná četa a všichni plaváčci byli včas a bez úhony zachráněni. V roli favoritů, s přihlédnutím k loňské sezoně, byli opavský Tom Šoltys a Pavlík Šupolík z Kralup. Svojí roli favoritů plně obhájili a Pavel Šupolík si v sobotu připsal na své konto nejvyšší počet bodů a Tom Šoltys si na krk pověsil medaili stříbrnou. Velkým překvapením byl Matěj Štětka, člen oddílu z Českých Budějovic, který v minulých sezonách nijak zvlášť nevynikal. O to víc vynikl v sobotu, kdy se postavil na stupínek s označením 3. Ani v žácích mladších „papíroví favorité“ nezklamali očekávání a cenné kovy si mezi sebe rozdělili Vojta Zapletal z Kralup, Péťa Šodek z Benátek a domácí Honza Mrázek. Přičemž jejich výsledné časy dávají příslib do budoucí sezony, kdy by měli začít prohánět své, o rok starší, kamarády.


Nedělní ráno, jak jsem se již zmiňovala, nás přivítalo mohutnou zásobou vody shora a chladným počasím, s občasnými větrnými poryvy. Tentokrát se začínalo slalomovou částí poháru a tak se první odvážní singlkanoisté pustili do kanálu již něco málo po deváté hodině. Stavitel ani tentokrát nebyl k závodníkům skoupý a opět vytyčil zajímavou, trať, která skýtala mnoho variant průjezdů, a i když se již returové branky nejezdí, donutil téměř všechny závodníky některé branky jet pozadu.
I v neděli si medaile mezi sebou rozdělili stejní borci, jen si pozměnili pořadí, Roman Matula bral zlato, Václav Kristek stříbro a na Honzu Větrovského zbyl opět bronz. V žácích mladších se v neděli na stupínek nejvyšší postavil Tomáš Heger, který je z dlouholeté úspěšné líhně, zvláště kanoistů, v Hradci Králové. Na druhé místo se probojoval svým výkonem písecký Matěj Cepek a bronzovou medaili si odvezla Martina Satková.


Ani u dívek nedošlo k velkým změnám v pořadí a první tři místa si mezi sebou rozdělila opět Opava, tentokrát v pořadí Mrázková, Brožová, Foltysová. V mladších žákyních také došlo k výměně medailí, zlato si odnesla Terka Fišerová z Roudnice, stříbro Martina Satková. Pro bronz si po svém hezkém výkonu přišla na stupně vítězů Klárka Hricová z Olomouce.
Po krátké přestávce pro rozhodčí, která v tomto počasí byla naprosto nezbytná, se závodilo v kategorii C2. Zde opět excelovali pražští borci Honza Větrovský s Michalem Matějkou, v těsném závěsu za nimi byly opět dívky z pořádajícího oddílu Májka Mrázková a Sabka Foltysová. Na třetí místo se v neděli probojovali závodníci z Vysokého Mýta Matyáš Junek a Adam Klement.


Stejně jako v sobotu, i v neděli jako poslední přišli na řadu kajakáři. I zde se opět na jménech nic nezměnilo, jen si borci zpřeházeli pořadí. A tak metu nejvyšší tentokrát přebral Matěj Štětka a s ní i maximální počet bodů, Tom Šoltys i v neděli uhájil stříbrnou pozici a bronz zůstal tentokrát Pavlíkovi Šupolíkovi. I v žácích mladších zůstalo pořadí na prvních dvou místech stejné, tj. Vojta Zapletal zlatý a Péťa Šodek stříbrný, bronzou medaili pak získal Tomáš Heger z Hradce Králové.

Závody skončily, nezbývá než poděkovat pořádajícímu oddílu za vzorné pořádání, obětavým rozhodčím za trpělivost a bezvadné rozhodování, závodníkům za krásné výkony, trenérům za to, že sem přijeli se svými svěřenci v tak vysokém počtu.

Těším se s vámi všemi opět na viděnou na nadcházejících závodech ČPŽ ve dnech 26.-27.6 na USD v Křivoklátě.

Výsledky sobota

Výsledky neděle

FOTKY

Zdena Grossmannová

 

Partneři ČSK DV

UNIQA logo 2018   


letenky na míru
  


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

Výsledky mezinárodní

Canoe ICF
results & rankings

Archiv výsledků
canoeslalom.net

Generální partner logo Skupina ČEZ 

Hlavní partneři

logo AutoTreidlogo Litovellogo Galasportlogo OPTREALlogo GRM      

Partneři

logo HIKOlogo PlantInspektaO
Mediální partneři
logo Ceska Televizelogo Media Bohemia