Kanoe.cz

ČPŽ ve slalomu - Opava

A máme za sebou 1. a 2. závod ČP žáků, který se konal o tomto víkendu na řece Opavě, kde jinde než v Opavě. Tento víkend se zcela jistě všem účastníkům, ať již závodníkům, trenérům nebo i rozhodčím, vryje na dlouhou dobu nesmazatelně do pamětí. Každý, kdo alespoň občas koukne v televizi na zprávy, nebo si přečte meteorologické informace na internetu, již před víkendem tušil, co asi přijde. PŘIDÁNA FOTOGALERIE!

A taky přišlo. I když opavští pořadatelé většinou bojují s nedostatkem vody, tentokrát jí v řece Opavě teklo dost, a nejen v řece, teklo jí vcelku dost i seshora, zvláště pak v neděli, kdy se déšť snad za celý den ani nezastavil, teploměr ukazoval pod deset stupňů a vítr občas zvedal branky vysoko nad hlavy závodníků.


Ovšem přes veškerou nepřízeň počasí, se pořadatelům podařilo téměř nemožné. Svým obětavým a vstřícným přístupem se snažili o to, aby všichni účastníci byli spokojeni a ze závodů si odváželi jen samé pozitivní zážitky.


Nemalou měrou k tomu přispěla i sobotní tombola o krásný červený minibike, který pořadatelům pro tento účel věnoval sponzor. Pro mnohé závodníky to bylo největší lákadlo a při sobotním losování o nádherný stroj v mnohých dušičkách bylo více nepokoje a nervozity než při startu do obávaných peřejí.


Přes původní plán, startovat nad stavidly, se operativně start musel posunout až pod stavidlo. Hrozilo nejen to, že nebude možné regulovat stav vody v kanále, ale i nebezpečí, že některé méně zdatné závodníky by mohl proud místo do kanálu stáhnout do jezu. Trať prvního závodu nebyla vytyčena vůbec jednoduše, skýtala mnoho variant průjezdů a pro slabší závodníky i volbu dobrovolného minutí některých branek, jen aby spatřili pomyslnou cílovou pásku. I tak ovšem mnoho borců a borkyň okusilo sílu opavského kanálu a nedobrovolně opustili loď, občas se objevily i slzičky. Naštěstí pořadatel nepodcenil záchranu a nebyl nikdo, kdo by ve vodě byl déle než bylo nezbytně nutné, snad kromě záchranné čety, které tímto vzdávám hold a velmi si vážím obětavosti, se kterou se kluci vrhali do studené vody a pomáhali svým mladším kamarádům ven z vln. Téměř největším problémem se staly překážky z pneumatik, na které se často nabalovaly lodě závodníků a nebylo možné se od nich odpoutat vlastní silou a ani silou vody, tady byly zásahy záchranářů nejpotřebnější.


Jako první se do boje s živlem a s barevnými tyčkami v sobotu těsně před polednem pustili kanoisti. Velkým překvapením je 1. Místo v ŽS Václava Kristka z Valmezu, který se v loňském roce umístil „až na 6. Místě v celkovém pořadí ČPŽ“. Naopak Roman Matula a Honza Větrovský potvrdili role favoritů a rozdělili si další medailová místa . Velkým překvapením v žácích mladších byl výkon brněnské Martiny Satkové, která se s nelehkou sobotní tratí vypořádala rychleji než chlapci a vyhrála kategorii C1 ŽM.


Další kategorií, která se poprala o medaile a mety nejvyšší, byla kategorie K1 Ž, kdy role favoritek si beze zbytku rozebraly opavské naděje.Tentokrát z toho vítězně vyšla Sabina Foltysová, které vzorně sekundovaly oddílové kolegyně Mária Mrázková a Tereza Brožová. Žákyně mladší vybojovala opět brněnská Martina Satková, která nikoho nenechává na pochybách, že je velkým příslibem pro kanoistiku v jakékoliv kategorii. Další žačkou mladší byla klášterecká Barča Čekalová, kterou známe z předešlých sezon, kdy předváděla velmi slušné výkony. Stejně tak i o Terezce Fišerové z Roudnice bylo slyšet už loňskou sezonu.


Po krátké pauze, kdy se rozhodčí občerstvili a lehce odpočinuli, se do kanálu spustily kanoe dvojic,kde v této věkové kategorii není velká základna, nicméně to neznamená, že není dostatečně kvalitní. Borci z USK, Honza Větrovský a Michal Matějka, si v sobotu připsali nejvyšší počet bodů. Druhé místo obsadila opavská děvčata, která spolu jezdí již několikátou sezonu. Stejně tak i bronzová medaile zůstala v Opavě zásluhou dvojice Šoltys – Mrázek.


Jako poslední kategorie, která je vždy kategorií nejsilněji obsazenou, se vydali do boje s peřejemi kajakáři. I v této kategorii měli žáci, kteří začali svou kariéru v loňském či letošním roce, obrovské problémy s vyrovnáním se s obtížným terénem, a v nemálo případech to skončilo nedobrovolnou koupelí. Nicméně i zde bezvadně fungovala záchranná četa a všichni plaváčci byli včas a bez úhony zachráněni. V roli favoritů, s přihlédnutím k loňské sezoně, byli opavský Tom Šoltys a Pavlík Šupolík z Kralup. Svojí roli favoritů plně obhájili a Pavel Šupolík si v sobotu připsal na své konto nejvyšší počet bodů a Tom Šoltys si na krk pověsil medaili stříbrnou. Velkým překvapením byl Matěj Štětka, člen oddílu z Českých Budějovic, který v minulých sezonách nijak zvlášť nevynikal. O to víc vynikl v sobotu, kdy se postavil na stupínek s označením 3. Ani v žácích mladších „papíroví favorité“ nezklamali očekávání a cenné kovy si mezi sebe rozdělili Vojta Zapletal z Kralup, Péťa Šodek z Benátek a domácí Honza Mrázek. Přičemž jejich výsledné časy dávají příslib do budoucí sezony, kdy by měli začít prohánět své, o rok starší, kamarády.


Nedělní ráno, jak jsem se již zmiňovala, nás přivítalo mohutnou zásobou vody shora a chladným počasím, s občasnými větrnými poryvy. Tentokrát se začínalo slalomovou částí poháru a tak se první odvážní singlkanoisté pustili do kanálu již něco málo po deváté hodině. Stavitel ani tentokrát nebyl k závodníkům skoupý a opět vytyčil zajímavou, trať, která skýtala mnoho variant průjezdů, a i když se již returové branky nejezdí, donutil téměř všechny závodníky některé branky jet pozadu.
I v neděli si medaile mezi sebou rozdělili stejní borci, jen si pozměnili pořadí, Roman Matula bral zlato, Václav Kristek stříbro a na Honzu Větrovského zbyl opět bronz. V žácích mladších se v neděli na stupínek nejvyšší postavil Tomáš Heger, který je z dlouholeté úspěšné líhně, zvláště kanoistů, v Hradci Králové. Na druhé místo se probojoval svým výkonem písecký Matěj Cepek a bronzovou medaili si odvezla Martina Satková.


Ani u dívek nedošlo k velkým změnám v pořadí a první tři místa si mezi sebou rozdělila opět Opava, tentokrát v pořadí Mrázková, Brožová, Foltysová. V mladších žákyních také došlo k výměně medailí, zlato si odnesla Terka Fišerová z Roudnice, stříbro Martina Satková. Pro bronz si po svém hezkém výkonu přišla na stupně vítězů Klárka Hricová z Olomouce.
Po krátké přestávce pro rozhodčí, která v tomto počasí byla naprosto nezbytná, se závodilo v kategorii C2. Zde opět excelovali pražští borci Honza Větrovský s Michalem Matějkou, v těsném závěsu za nimi byly opět dívky z pořádajícího oddílu Májka Mrázková a Sabka Foltysová. Na třetí místo se v neděli probojovali závodníci z Vysokého Mýta Matyáš Junek a Adam Klement.


Stejně jako v sobotu, i v neděli jako poslední přišli na řadu kajakáři. I zde se opět na jménech nic nezměnilo, jen si borci zpřeházeli pořadí. A tak metu nejvyšší tentokrát přebral Matěj Štětka a s ní i maximální počet bodů, Tom Šoltys i v neděli uhájil stříbrnou pozici a bronz zůstal tentokrát Pavlíkovi Šupolíkovi. I v žácích mladších zůstalo pořadí na prvních dvou místech stejné, tj. Vojta Zapletal zlatý a Péťa Šodek stříbrný, bronzou medaili pak získal Tomáš Heger z Hradce Králové.

Závody skončily, nezbývá než poděkovat pořádajícímu oddílu za vzorné pořádání, obětavým rozhodčím za trpělivost a bezvadné rozhodování, závodníkům za krásné výkony, trenérům za to, že sem přijeli se svými svěřenci v tak vysokém počtu.

Těším se s vámi všemi opět na viděnou na nadcházejících závodech ČPŽ ve dnech 26.-27.6 na USD v Křivoklátě.

Výsledky sobota

Výsledky neděle

FOTKY

Zdena Grossmannová

Mistrovství Evropy

Výsledky mezinárodní

Canoe ICF
results & rankings

Archiv výsledků
canoeslalom.net

 

Partneři ČSK DV

logo CEPS

letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

Generální partner logo Skupina ČEZ 

Hlavní partneři

logo LITOVELlogo Galasportlogo OPTREALlogo GRM systemlogo AutoTreid      

Partneři

logo HIKOlogo PlantInspektalogo canon


Mediální partneři
logo Ceska Televizelogo Media Bohemia