Kanoe.cz

Do Pekingu poletí zkušení a mladý Hradílek

Doslova nervy drásající bylo vyvrcholení nedělního odpoledne při posledním finále poslední kategorie a to do posledního závodníka. V dalších třech lodních kategoriích se o olympionicích rozhodlo už v sobotu.

Prvním borcem v minitýmu pro srpnový vrchol světové sezóny se stal po dalším vítězství kanoista Stanislav Ježek. V následujícím kajaku žen se k Ježkovi přidala stříbrná Štěpánka Hilgertová, které k jistotě startu na páté olympiádě v řadě pomohl bonusový bod za bronz z MS 2007. Zbylou posádkou, která postoupila ze soboty do Pekingu, byla dvojice Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem, kteří budou obhajovat bronz z Atén. Mezi kajakáři notně zamotal nominaci Ivan Pišvejc. Jeho vítězství a k tomu až šestá pozice pro Vavřince Hradílka znamenala, že Pišvejc se dostal na první místo o bod právě před Hradílka. Teoretickou šanci na postup si udržel i Lukáš Kubričan. Kostky byly vrženy. Kajakářské drama šlo do dalšího a už posledního kola.

V neděli znovu fantasticky zahájil Pišvejc a po vítězství v prvním kole „letěl“ do Pekingu, protože Hradílek byl až třetí a Kubričan čtvrtý. Rozdíly byly nepatrné a rozhodnutí mělo padnout ve finále. Hradílek se propletl brankami v doposud nejrychlejším čase dne a po dojetí vedl. Předposlední vyjel na trať v Tróji Jan Vondra. Jeho jízda byla bezchybná a po projetí cílem se dostal před Hradílka a převzal prvenství. V tu chvíli měl osud olympijské nominace ve svých rukou poslední borec na startu Ivan Pišvejc. Třicetiletý kajakář USK nezačal dobře. Šťouch na dvojce znamenal jediné, jet hop nebo trop. Druhý dotek přidal Ivan na dvanáctce a to nebylo dobré. Pišvejc je však známý svou rychlostí a i tentokrát ji prokázal. Zajel nejrychleji. Čtyři trestné sekundy ve finále s dalšíma dvěma z kvalifikace ho však sesadili až za vítězného Vondru (první vítězství v kariéře) a druhého Hradílka. Tím pádem se jednadvacetiletý Vavřinec Hradílek stal posledním, pátým českým olympionikem pro hry dvacátých devátých letních Her v Pekingu. V týmu pro ME v Krakově a světové poháry ho doplní Pišvejc a Kubričan.

Dramaticky se vyvíjel i osud třetí lodě v kategorii deblkánoistů. Mezi posádkami Sehnal – Hradílek a Hammer – Vlček rozhodovali až procenta v odstupu za vítězi. O dva procentní body rychlejší po součtu časů byla dvojice USK Václav Hradílek a Štěpán Sehnal, kteří zažívají premiéru v seniorském výběru a nahradí Jaroslava Pospíšila s Davidem Mrůzkem. Druhou lodí v týmu Jiřího Pultery je zkušená deblovka Marek Jiras a Tomáš Máder, kteří v neděli porazili i Volfa se Štěpánkem.

Sobotním prvenstvím si postup vyjela kajakářka Irena Pavelková. Třetí do party je letos Marie Řihošková, která soupeřila s juniorkou Kateřinou Kudějovou. Mladá závodnice v neděli zaútočila a po kvalifikaci figurovala na druhém místě. Ve finále všech Řihošková zrychlila a naopak Kudějová zaváhala a propadla se až na čtvrté místo. Letošní ženský tým tedy bude mít stejnou podobu, jako ten, který jsme měli možnost vidět na domácím světovém šampionátu v Praze.

Jedinou kategorií, v níž je vše při starém je mužská singlkánoe. Letos zatím nepřekonaný Stanislav Ježek bude lídrem a spolu s ním odjede na Evropu do Polska Jan Mašek a Tomáš Indruch. Posledně jmenovaný se v nominaci musel vypořádat s notně dotírajícím Vítězslavem Gebasem, s nímž se přetahoval do posledního nedělního záběru.

Kompletní slalomový tým nyní čeká soustředění na kanále v Krakově, kam vyrazí naše reprezentace už ve středu. Kanoisté se budou připravovat na místě konání evropského mistrovství, které přijde na řadu druhý víkend v květnu. Kvůli olympiádě se letos nekoná mistrovství světa. Pro druhé a třetí lodě je tedy krakovský šampionát hlavním bodem letošní sezóny.

Výsledky na stránkách results.cz : 3. ČP V Tróji, 4. ČP v Tróji
Výsledky ve formátu xls na kanoe.cz 3. ČP, 4. ČP
Výsledky slalomové nominace na kanoe.cz

 

 

 

 

 

Mistrovství Evropy

Výsledky mezinárodní

Canoe ICF
results & rankings

Archiv výsledků
canoeslalom.net

 

Partneři ČSK DV

logo CEPS

letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

Generální partner logo Skupina ČEZ 

Hlavní partneři

logo LITOVELlogo Galasportlogo OPTREALlogo GRM systemlogo AutoTreid      

Partneři

logo HIKOlogo PlantInspektalogo canon


Mediální partneři
logo Ceska Televizelogo Media Bohemia