WAVE2007 - jak bylo

Říká se, že uspět je těžké, ale úspěch obhájit výrazně těžší. Mezinárodní festival vodních sportů Wave2007 neuspěl tak jako předešlý ročník. Uspěl mnohem více.

„Vůbec bych tu neměla být, do mé tréninkové přípravy se tento závod nehodí, jenže celý festival se mi loni tolik líbil, že ani letos jsem nemohla chybět,“ popsala své pocity Štěpánka Hilgertová. „Především diváky vytvořená atmosféra tady v Českém Vrbném, které může konkurovat jen málokterý závod, je pro mě tím hlavním impulsem k účasti na závodech v Českých Budějovicích“, doplnila dvojnásobná olympijská vítězka.

Štěpánka Hilgertová se navíc divákům odvděčila v obou dnech, kdy vždy suverénně zvítězila. Celkové vítězství si ve své kategorii vybojoval také singlkanoista Stanislav Ježek, který si ale největší uznání získal v nedělním závodě, kde ukázal, že není jen závodníkem, ale především velkým gentlemanem. Před ním se totiž pustil do tratě jeho největší konkurent Jan Mašek, který ale chyboval a zůstal doslova „přimáčknutý“ na kameni uprostřed slalomové tratě. Stanislav Ježek nezaváhal, okamžitě přerušil jízdu a pomáhal při vyprošťování svého soupeře. Opět se ale v rozhovoru projevila jeho pověstná skromnost: „Já jsem vlastně nic neudělal, jen jsem sledoval, jak Ondra Pinkava, záchranáři a slovenští i domácí závodníci Honzovi pomáhají.“ Svým počínáním si vysloužil nejen obdiv publika, ale také cenu Fair play.

V nejnabitější kategorii kajakářů v neděli ukázal svou sílu dlouholetý český reprezentant Ondřej Raab, který nakonec zvítězil i v celkovém pořadí. „S vítězstvím jsem rozhodně spokojený, trať byla na světové úrovni. Především ale myslím, že tohle je správný směr, akce typu Wave2007 rozhodně chyběla.“ Sobotní závod však především díky fantastické finálové jízdě opanoval reprezentant Nového Zélandu Michael Dawson: „Je to tady skvělé. Hlavně celý program jako takový, nejen vodní slalom, večerní koncerty to byla úžasná párty a teď mě navíc ještě čeká boater cross.“

Boater cross (závodníky však trefně přejmenovaný na „masso cross“) ještě zvýšil svou popularitu z loňského roku a přinesl jedinečné zážitky nejen pro závodníky, ale také pro diváky. Vždy čtyři plastové turistické kanoe se vydaly najednou do slalomové dráhy s jedním jediným pravidlem – být v cíli jako první. O tvrdé střety i taktické manévry rozhodně nebyla nouze, takže nejedna posádka cílem jen proplavala s lodí daleko za sebou či bojovala s proudem na převrácené kanoi.

Závodníci nejen z Evropy, ale například také z USA, Austrálie či Japonska, se pustili do bojů nejen na vodě, ale také na kolečkových bruslích. Novinka festivalu vodních sportů Wave2007 - inline cross - si rychle našla své příznivce.

Festival byl ale samozřejmě připraven především pro diváky, proto si každý mohl na vlastní kůži vyzkoušet slalomovou trať na raftu pod dohledem zkušených instruktorů, proplavat tratí jen na plovací vestě či se zapojit do beach volejbalového turnaje nebo do jakéhokoli jiného klání.

Právě raft byl tím plavidlem, které celý festival v sobotu ráno oficiálně zahájilo. I když jednalo se samozřejmě především o posádku tohoto člunu. Spolu s Olympijským vítězem Lukášem Pollertem a dlouholetým českým reprezentantem Ondřejem Pinkavou se do vln pustil hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník a zástupce Města České Budějovice Rudolf Vodička. „Tento festival považujeme za vynikající akci a rozhodně budeme podporovat nejen další ročníky, ale i celý areál Lídy Polesné,“shodli se oba vysocí představitelé kraje a města.

„Přišly tisíce diváků, kteří viděli i ty nejlepší slalomáře světa a navíc si, jak doufám, užili vše, co náš areál Lídy Polesné umístěný tady hned vedle cyklostezky ve směru Hluboké nad Vltavou každému nabízel,“shrnul za spokojené organizátory ředitel festivalu Wave2007 Martin Toncar.

A budoucnost ? Rozhodně se těšte na termín 8.-10. srpna 2008, kdy je v kalendáři ICF vyznačen mezinárodní závod ve vodním slalom WAVE2008. A možná začneme již dříve…